EURO 2020. Włosi mistrzami Europy!

Stadion Wembley w Londynie – miejsce finału EURO 2020. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com.

Londyn: Remisem 1:1 zakończył się finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn rozgrywany na Wembley. Jako że dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, o tytule zadecydowały rzuty karne. Wygrali ją Włosi wynikiem 3:2.

Anglicy uzyskali przewagę już w 2. minucie – po kontrataku bramkę zdobył Luke Shaw. Włosi próbowali doprowadzić do remisu, w pierwszej połowie mieli więcej akcji niż Anglicy, jednak przed przerwą nie zdołali zmienić wyniku. Najbliżej zdobycia gola był Federico Chiesa, jednak jego strzał zza linii pola karnego w 35. minucie był niecelny.

Druga połowa byłą zdecydowanie bardziej zacięta. Również w niej inicjatywa była bardziej po stronie „Niebieskiej Drużyny”, jednak ich kolejne akcje nadal nie przynosiły pożądanego rezultatu. Strzał Lorenzo Insigne z rzutu wolnego w 51. minucie okazał się niecelny. W 62. minucie po raz kolejny przed szansą stanął F. Chiesa, jednak jego strzał obronił Jordan Pickford. 2 minuty później to Anglicy mieli okazję na zdobycie bramki, jednak na posterunku stał Gianluigi Donnarumma, który obronił strzał Johna Stonesa.

W 67. minucie Włosi przeprowadzili kolejną akcję. Po rzucie rożnym Marco Verrati oddał strzał na bramkę. J. Pickford skierował piłkę na słupek, jednak w taki sposób, że odbiła się ona od niego i wróciła na boisko za jego plecami. Strzał Leonardo Bonucciego wystarczył do wyrównania wyniku. W 73. minucie Italia miała szansę na objęcie prowadzenia, jednak strzał Domenico Bererdiego, będącego sam na sam z angielskim bramkarzem, poprowadził piłkę ponad bramką.

Pod koniec meczu F. Chiesa, włoski gwiazdor wieczoru, musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. Chwilę później gra na chwilę musiała zostać przerwana najprawdopodobniej z powodu pseudokibica, który wtargnął na boisko (kamery telewizyjne nie pokazały sytuacji ani akcji ochrony). Björn Kuipers doliczył do regulaminowego czasu gry 6 minut, jednak żadna z ekip nie zdobyła prowadzenia i konieczna była dogrywka.

Zadecydowały karne

Również i w dogrywce dominowała drużyna z Półwyspu Apenińskiego. Jednak w jej pierwszej połowie żadna bramka nie padła. W 2. połowie, w 107. minucie F. Bernardeschi oddał dość groźny strzał z rzutu wolnego, jednak J. Pickford zdołał złapać piłkę. Oprócz tej akcji, żadna z drużyn nie zdołała szczególnie groźnie zagrozić bramce przeciwników. Ostatecznie mistrzów Europy, po raz pierwszy od 1976 roku, wyłoniła faza rzutów karnych.

W pierwszej kolejce obydwaj piłkarze strzelili gola. W drugiej kolejce J. Pickford obronił strzał Andrei Belottiego. W trzeciej kolejce Marcus Rashford trafił w słupek. W czwartej kolejce G. Donnarumma obronił strzał Jadona Sancho. Po niej Włosi prowadzili 3:2. W piątej kolejce obydwaj bramkarze obronili strzały, w wyniku czego Włochy zdobyły tytuł mistrza Europy.

Dla „Niebieskiej Drużyny” jest to drugi tytuł mistrzów Starego Kontynentu – poprzedni zdobyli w 1968 roku. Tegoroczne mistrzostwa, mimo przegranej w finale, były sukcesem również dla Anglików – po raz pierwszy dotarli do finału.

Faza rzutów karnych (Włochy – Anglia):

1. Domenico Berardi V – Harry Kane V (1:1)
  2. Andrea Belotti X – Harry Maguire V (1:2)
  3. Leonardo Bonucci V – Marcus Rashford X (2:2)
  4. Federico Bernardeschi V – Jadon Sancho X (3:2)
  5. Jorginho X – Buyako Saka X (3:2)

Składy:

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Giorgio Chiellini, Emerson (od 118. minuty Alessandro Florenzi), Leonardo Bonucci – Marco Verratti (od 96. minuty Manuel Locatelli), Jorginho, Nicolò Barella (od 55. minuty Bryan Cristante) – Lorenzo Insigne (w dogrywce Andrea Belotti), Federico Chiesa (od 86. minuty Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (od 55. minuty Domenico Beradi)

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker  (od 120. minuty Jadon Sancho), Luke Shaw, John Stones, Harry Maguire, Kieran Trippier (od 71. minuty Buyako Saka) – Declan Rice (od 74. minuty Jordan Henderson, od 120. minuty Marcus Rashford), Kalvin Phillips – Harry Kane, Raheem Sterling, Mason Mount (od 99. minuty Jack Graelish)

Sędziowie: główny: Björn Kuipers, liniowi: Sander van Roekel i Erwin Zeinstra (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: Carlos del Cerro Grande (Hiszpania), VAR: Bastian Dankert (Niemcy)