EURO 2022 kobiet. Angielki mistrzyniami Europy!

Stadion Wembley w Londynie – miejsce finału EURO w żeńskim futbolu. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Londyn: Anglia pokonała Niemcy w finałowym meczu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet. Po 90 minutach meczu na Wembley był remis 1:1, gola na wagę zwycięstwa w dogrywce zdobyła Chloe Kelly. Angielki zdobyły tytuł po raz pierwszy w historii.

Pierwszą akcję Angielki przeprowadziły w 3. minucie. Ellen White, po dośrodkowaniu, oddała strzał głową, jednak Merle Frohms stała na posterunku. 3 minuty później niemiecka bramkarka obroniła kolejny strzał. Natomiast w 10. minucie strzał na angielską bramkę oddała Sara Däbritz, jednak Lucy Bronze zablokowała go.

Niewiele ponad 20 minut po rozpoczęciu spotkania 2 Angielki zobaczyły żółtą kartkę. Najpierw Georgia Stanway, a około minutę później E. White. W 25. minucie, po rzucie rożnym, w polu karnym „Lwic” doszło do rozgardiaszu. Niemkom jednak nie udało się wykorzystać okazji – Mary Earps złapała piłkę.

W kolejnych minutach gra nieco się uspokoiła. Jednak w 38. minucie E. White ponownie stanęła przed szansą na zdobycie gola. Piłka jednak poleciała nad poprzeczką. W 40. minucie Felicitas Rauch wpadła na Bethany Mead, za co dostała żółtą kartkę.

Na początku 2. połowy Niemki miały 3 okazje na zdobycie bramki. Najbliżej objęcia prowadzenia była w 48. minucie Tabea Wassmuth. Jej strzał jednak obroniła M. Earps. Około 10 minut później 2 Niemki otrzymały żółtą kartkę – najpierw Lena Oberdorf, a zaraz potem Lea Schüller.

Konieczna była dogrywka

W 62. minucie Ella Toone otrzymała piłkę i znalazłszy się sama na sama z M. Frohms, pokonała niemiecką bramkarkę. Natomiast w 79. minucie Lina Magull wyrównała wynik. Końcówka meczu upłynęła pod dominacją Angielek, jednak żadna z drużyn nie objęła prowadzenia.

Konieczna była dogrywka. W 111. minucie zwycięstwo dla „Lwic” wywalczyła Chloe Kelly. Strzałem po rzucie rożnym nie dała szans M. Frohms, dzięki czemu Angielki objęły prowadzenie. Przez kolejne 10 minut udało im się utrzymać wynik.

Po raz pierwszy w historii Anglia zdobyła mistrzostwo Europy w żeńskim futbolu. Do historii przeszła też ich szkoleniowczyni, Sarina Wiegman. Jako pierwsza zdobyła tytuł z 2 drużynami (w 2017 roku wygrała turniej z Holenderkami).

Anglia 1:1 Niemcy (do przerwy 0:0)
po dogrywce 2:1 (do przerwy 1:1)

Bramki:

• 1:0 – Ella Toone, 62. minuta
  • 1:1 – Lina Magull, 79. minuta
  • 2:1 – Chloe Kelly, 111. minuta

Anglia: 1 Mary Earps – 2 Lucy Bronze, 3 Rachel Daly (od 88. minuty 5 Alex Greenwood), 6 Millie Bright, 8 Leah Williamson – 4 Keira Walsh, 7 Bethany Mead (od 64. minuty 18 Chloe Kelly), 10 Georgia Stanway (od 89. minuty 16 Jill Scott), 11 Lauren Hemp (od 119. minuty 17 Nikita Parris), 14 Fran Kirby (od 56. minuty 20 Ella Toone) – 9 Ellen White (od 56. minuty 23 Alessia Russo)

Niemcy: 1 Merle Frohms – 3 Kathrin-Julia Hendrich, 5 Marina Hegering (od 103. minuty 23 Sara Doorsoun), 15 Giulia Gwinn, 17 Felicitas Rauch (od 113. minuty 4 Lena Lattwein) – 6 Lena Oberdorf, 13 Sara Däbritz (od 73. minuty 8 Sydney Lohmann), 20 Lina Magull (w dogrywce 16 Linda Dallmann) – 7 Lea Schüller (od 67. minuty 14 Nicole Anyomi), 9 Svenja Huth, 22 Jule Brand (w 2. połowie 18 Tabea Wassmuth)

Skład sędziowski: główna: Kateryna Monzul (Ukraina), liniowe: Maryna Strilecka (Ukraina) i Paulina Baranowska (Polska), techniczna: Stéphanie Frappart (Francja), główny V.A.R.: Paolo Valeri, asystent V.A.R.: Maurizio Mariani (obydwaj z Włoch)