EURO 2024 rozpoczęte. Zdecydowana wygrana Niemców w meczu otwarcia

Fußball Arena München w Monachium – miejsce meczu otwarcia EURO 2024. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz Nowak/iln24.pl

Niemcy, Monachium: Wczoraj rozpoczęły się 17. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W meczu otwarcie Niemcy rozbiły Szkocję 5:1.

Jeszcze w pierwszej minucie meczu Niemcy przeprowadzili pierwszą akcję. Strzał na bramkę oddał Florian Wirtz, jednak został zablokowany przez Angusa Gunna. Ponadto, zawodnik był na pozycji spalonej. Natomiast w 10. minucie zawodnik ponownie otrzymał piłkę. Tym razem, strzałem z okolic linii pola karnego, zdobył pierwszą bramkę turnieju. W 19. minucie Niemcy przeprowadzili kolejną akcję. Kai Havertz przyjął piłkę koło linii pola bramowego, jednak wobec obrony Szkotów, wycofał piłkę, a Jamal Musiala podwyższył wynik.

W 25. minucie J. Musiala przewrócił się w polu karnym po kontakcie z 11. Clément Turpin przyznał Niemcom rzut karny, ale zespół od wideo-weryfikacji stwierdził, że faul nastąpił przed „szesnastką” i gospodarze musieli zadowolić się rzutem wolnym. Tym razem A. Gunn obronił strzał. W 31. minucie Robert Andrich skosił Scotta McTominay’a i otrzymał pierwszą żółtą kartkę tegorocznego EURO.

W 41. minucie doszło do zamieszania w polu karnym Szkotów. Obrona Brytyjczyków zapobiegła stracie kolejnego gola, ale Ryan Porteous sfaulował İlkaya Gündoğana. Po wideo-weryfikacji, C. Turpin pokazał Szkotowi pierwszą na turnieju czerwoną kartkę, a Niemcom przyznał rzut karny. Na bramkę zamienił go Kai Harvetz.

Calu mecz był zdominowany przez naszych zachodnich sąsiadów. Byli w posiadaniu piłki przez ponad 2/3 spotkania, oddali na bramkę 20 strzałów, w tym 10 w jej światło. Szkoci przez cały mecz oddali tylko 1 strzał, w dodatku niecelny.

Druga połowa była kontynuacją niemieckiej dominacji. W 68. minucie Niclas Füllkrug, który chwilę wcześniej zmienił K. Harvetza, podwyższył prowadzenie gospodarzy. W 87. minucie Antonio Rüdiger trafił piłką do własnej bramki, co przyniosło pierwszego gola dla Szkocji. Niemcy jednak wygrali 4 golami – w doliczonym czasie Emre Can ustalił wynik spotkania na 5:1.

Niemcy 5:1 Szkocja
  • 1:0 – Florian Wirtz, 10. minuta
  • 2:0 – Jamal Musiala, 19. minuta
  • 3:0 – Kai Harvetz, 45+1. minuta (z rzutu karnego)
  • 4:0 – Niclas Füllkrug, 68. minuta
  • 4:1 – Antonio Rüdiger, 87. minuta (bramka samobójcza)
  • 5:1 – Emre Can, 90+3. minuta

Niemcy: 1 Manuel Neuer – 2 Antonio Rüdiger, 4 Jonathan Tah, 6 Joshua Kimmich, 18 Maximilian Mittelstädt – 8 Toni Kroos (od 80. minuty 25 Emre Can), 10 Jamal Musiala (od 74. minuty 13 Thomas Müller), 17 Florian Wirtz (od 63. minuty 19 Leroy Sané), 21 İlkay Gündoğan, 23 Robert Andrich (w 2. połowie 5 Pascal Gross) – 7 Kai Harvetz (od 63. minuty 9 Niclas Füllkrug)

Szkocja: 1 Angus Gunn – 6 Kieran Tierney (od 77. minuty 26 Scott McKenna), 13 Jack Hendry, 15 Ryan Porteous (w 44. minucie czerwona kartka) – 2 Anthony Ralston, 3 Andrew Robertson, 4 Scott McTominay, 8 Callum McGregor (od 67. minuty 14 Billy GIlmour) – 7 John McGinn (od 67. minuty 23 Kenny McLean), 10 Ché Adams (w 2. połowie 5 Grant Hanley), 11 Ryan Christie (od 82. minuty 9 Lawrence Shankland)

Sędziowie: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Benjamin Pages; techniczny: François Letexier, główny od wideo-weryfikacji: Jérôme Brisard (wszyscy z Francji), asystenci od wideo-weryfikacji: Willy Delajod (Francja) i Massimiliano Irrati (Włochy)