Mundial 2022. Koniec 1. kolejki fazy grupowej

Cristiano Ronaldo. Portugalczyk stał się pierwszym zawodnikiem, który zdobył gole na 5 Mundialach. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com / qianxie1201

Katar: Zakończyły się mecze 1. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. W grupie G udało się wygrać Szwajcarii oraz Brazylii, natomiast w grupie H 3 punkty zdobyła Portugalia.

Pierwsze 2 czwartkowe mecze raczej nie zadowoliły osób mających nadzieję na oglądanie świetnych bramek. Jedynie jeden gol padł w meczu grupy F Szwajcaria-Kamerun. Tuż po przerwie Kameruńczyk Breel Embolo umieścił piłkę w siatce. Zawodnik jednak nie jest reprezentantem swojego ojczystego kraju, tylko Szwajcarii (w wieku kilku lat jego rodzina zamieszkała w tym alpejskim kraju) i to Helweci objęli prowadzenie. Sam gol był historyczny – po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata zawodnik zdobył bramkę przeciwko reprezentacji kraju swojego pochodzenia. Sama reprezentacja Kamerunu również kilkukrotnie zagroziła bramce przeciwników, jednak nie udało im się zmienić wyniku meczu.

Drugie spotkanie, Urugwaj-Korea Południowa, było bezbramkowe. Urugwajczycy byli blisko zwycięstwa pod koniec spotkania, ale piłka trafiła w słupek bramki Koreańczyków. Ostatecznie obydwa zespoły musiały podzielić się punktami.

Dopiero trzeci mecz, Portugalia-Ghana, przyniósł wysyp bramek. Choć w 63. minucie na tablicy widniał wynik 0:0. Wówczas czołowy zawodnik „Nawigatorów”, Cristiano Ronaldo, został sfaulowany w polu karnym rywali. Sam wykonał rzut karny i zdobył pierwszą bramkę meczu. Również ten gol był historyczny – „CR7” stał się pierwszym zawodnikiem, który zdobył bramki na 5 kolejnych Mundialach.

Kolejne minuty przynosiły kolejne gole. W 73. minucie André Ayew wyrównał wynik, ale 5 minut później João Félix prówrócił Portugalii prowadzenie. Po kolejnych 2 minutach Rafael Leão podwyższył wynik na 3:1. Natomiast w przedostatniej minucie Osman Bukari zdobył bramkę, ale „Czarnym Gwiazdom” nie udało już się wywalczyć chociaż jednego punktu.

Ostatni mecz, Brazylia-Serbia, był zdecydowanie zdominowany przez ekipę z Ameryki Południowej. Choć Bałkańczycy mocno bronili się, to dwukrotnie zostali pokonani – w 60. i w 70. minucie. Obydwie bramki zdobył Richarlison.

Szwajcaria 1:0 Kamerun (do przerwy 0:0)

Bramka: Breel Embolo, 48. minuta

Składy:

Szwajcaria: 1 Yann Sommer – 3 Silvan Widmer, 4 Nico Elvedi, 5 Manuel Akanji, 13 Ricardo Rodriguez (od 90. minuty 18 Eray Cömert) – 8 Remo Freuler, 10 Granit Xhaka, 15 Djibril Sow (od 72. minuty 20 Fabian Frei) – 7 Breel Embolo (od 72. minuty 9 Haris Seferovic), 17 Ruben Vargas (od 81. minuty 25 Fabian Rieder), 23 Xherdan Shaqiri (od 72. minuty 19 Noah Okafor)

Kamerun: 23 André Onana – 3 Nicolas Nkoulou, 19 Collins Fai, 21 Jean-Charles Castelletto, 25 Nouhou Tolo – 8 André-Frank Zambo Anguissa, 16 Samuel Gouet, 18 Martin Hongla (od 68. minuty 5 Gaël Ondoua) – 12 Karl Toko Ekambi (od 74. minuty 7 Georges-Kévin Nkoudou), 13 Eric Maxim Choupo-Moting (od 74. minuty 10 Vincent Aboubakar), 20 Bryan Mbeumo (od 81. minuty 6 Moumi Ngamaleu)

Skład sędziowski: główny: Facundo Tello, liniowi: Ezequiel Brailovsky i Gabriel Chade (wszyscy trzej z Argentyny), techniczny: Saíd Martínez (Honduras), główny od wideoweryfikacji: Mauro Vigliano (Argentyna)

Brazylia 2:0 Serbia (do przerwy 0:0)

Bramki:

• 1:0 – Richarilson, 62. minuta
  • 2:0 – Richarilson, 73. minuta

Składy:

Brazylia: 1 Alisson – 2 Danilo, 3 Thiago Silva, 4 Marquinhos, 6 Alex Sandro – 5 Casemiro, 7 Lucas Paquetá (od 75. minuty 8 Fred), 10 Neymar (od 79. minuty 19 Antony) – 9 Richarlison (od 79. minuty 18 Gabriel Jesus), 11 Raphinha (od 89. minuty 26 Gabriel Martinelli), 20 Vinícius Júnior (od 75. minuty 21 Rodrygo)

Serbia: 23 Vanja Milinković-Savić – 2 Strahinja Pavlović, 4 Nikola Milenković, 5 Miloš Veljković – 8 Nemanja Gudelj (od 57. minuty 24 Ivan Ilić), 14 Andrija Živković (od 57. minuty 7 Nemanja Radonjić), 16 Saša Lukić (od 66. minuty 22 Darko Lazović), 25 Filip Mladenović (od 66. minuty 18 Dušan Vlahović) – 9 Aleksandar Mitrović (od 83. minuty 6 Nemanja Maksimović), 10 Dušan Tadić, 20 Sergej Milinković-Savić

Skład sędziowski: główny: Alireza Faghani, liniowi: Mohammadreza Mansouri i Mohammadreza Abolfazli (wszyscy trzej z Iranu), techniczny: Maguette Ndiaye (Senegal), główny od wideoweryfikacji: Taleb al-Marri (Katar)

Tabela grupy G po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Brazylia         3     2/0    1/0/0
  2. Szwajcaria    3     1/0     1/0/0
  3. Kamerun      0     0/1     0/0/1
  4. Serbia            0    0/2     0/0/1
Urugwaj 0:0 Korea Południowa

Składy:

Urugwaj: 23 Sergio Rochet – 2 José Giménez, 3 Diego Godín, 16 Mathías Olivera (od 79. minuty 17 Matías Viña), 22 Martín Cáceres – 5 Matías Vecino (od 79. minuty 7 Nicolás de la Cruz), 6 Rodrigo Bentancur, 15 Federico Valverde – 8 Facundo Pellistri (od 88. minuty 13 Guillermo Varela), 9 Luis Suárez (od 64. minuty 21 Edinson Cavani), 11 Darwin Núñez

Korea Południowa: 1 Kim Seng-gyu – 3 Kim Dzin-su, 4 Kim Min-jae, 15 Kim Moon-hwan, 19 Kim Jong-gwon – 5 Jung Woo-Jong, 6 Hwang In-beom, 10 Lee Jae-sung (od 74. minuty 13 Son Dzun-ho) – 7 Son Heung-min, 16 Hwang Ui-dzo (od 74. minuty 9 Czo Gue-sung) 17 Na Sang-ho (od 74. minuty 17 Lee Kang-in)

Skład sędziowski: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Cyril Gringore (wszyscy trzej z Francji), techniczny: István Kovács (Rumunia), główny od wideoweryfikacji: Jérôme Brisard (Francja)

Portugalia 3:2 Ghana (do przerwy 0:0)

Bramki:

• 1:0 – Cristiano Ronaldo, 65. minuta (z rzutu karnego)
  • 1:1 – André Ayew, 73. minuta
  • 2:1 – João Félix, 78. minuta
  • 3:1 – Rafael Leão, 80. minuta
  • 3:2 – Osman Bukari, 89. minuta

Składy:

Portugalia: 22 Diogo Costa – 4 Rúben Dias, 5 Raphaël Guerreiro, 13 Danilo Pereira, 20 João Cancelo – 10 Bernardo Silva (od 88. minuty 6 João Palhinha), 18 Rúben Neves (od 77. minuty 15 Rafael Leão), 25 Otávio (od 56. minuty 14 William Carvalho) – 7 Cristiano Ronaldo (od 88. minuty 26 Gonçalo Ramos), 8 Bruno Fernandes, 11 João Félix (od 88. minuty 17 João Mário)

Ghana: 1 Lawrence Ati-Zigi – 4 Mohammed Salisu, 18 Daniel Amartey, 23 Alexander Djiku (od 90+2. minuty 25 Antoine Semenyo) – 5 Thomas Partey, 17 Baba Rahman, 20 Mohammed Kudus (w 77. minucie 11 Osman Bukari), 21 Salis Abdul Samed (od 90+2. minuty 8 Daniel-Kofi Kyereh), 26 Alidu Seidu (w 66. minucie 2 Tariq Lamptey) – 10 André Ayew (w 77. minucie 9 Jordan Ayew), 19 Iñaki Williams

Skład sędziowski: główny: Ismail Elfath, liniowi: Kyle Atkins i Corey Parker (wszyscy trzej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki), techniczna: Stéphanie Frappart (Francja), główny od wideoweryfikacji: Armando Villarreal (S.Z.A.)

Tabela grupy H po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)