EURO 2024. Znamy wszystkich półfinalistów

Fragment koszulki reprezentacji Niderlandów. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/tomekwalecki

Niemcy: Anglia oraz Niderlandy wywalczyły awans do półfinału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Brytyjczycy zremisowali 1:1 ze Szwajcarią i awansowali po karnych. Natomiast Holendrzy pokonali Turcję 2:1 w regulaminowym czasie.

Pierwszy mecz, w Düsseldorfie, był dość spokojny, mało obfity w sytuacje bramkowe. Na pierwszego gola trzeba było czekać do 75. minuty – Breel Embolo pokonał wtedy Jordana Pickforda. Szwajcarzy cieszyli się jednak z prowadzenia zaledwie 5 minut – w 80. minucie Bukayo Saka wyrównał. Wynik spotkania nie zmienił się i konieczna była trzecia w ćwierćfinałach dogrywka. Choć pod jej koniec Szwajcarzy prowadzili akcje pod bramką rywali, o awansie musiała znów zdecydować faza rzutów karnych.

Kolejkę zaczynali Anglicy. W pierwszej Cole Palmer strzelił gola, a strzał Manuela Akanjiego obronił J. Pickford. W kolejnych 3 kolejkach obydwaj zawodnicy zdobyli bramkę. Piąty Anglik, Trent Alexander-Arnold, również pokonał Yanna Sommera, co dało „Lwom” awans do półfinału.

Natomiast w Berlinie spotkanie przebiegło ciekawiej, nie brakowało w nim zwrotów akcji. Dominowali Holendrzy, potem Turcy przebudzili się, i to oni pierwsi zdobyli bramkę – w 35. minucie wynik otworzył Samet Akaydin. Niedługo po przerwie ekipa z Azji Mniejszej była blisko powiększenia prowadzenia, ale Arda Güler trafił w słupek.

Jednak Holendrzy coraz bardziej zaznaczali swoją obecność na boisku, i w 70. minucie Stefan de Vrij doprowadził do remisu. 6 minut później Denzel Dumfries dośrodkował do Codyego Gakpo, a Mert Müldür źle zainterweniował i umieścił piłkę we własnej bramce. Choć Turcy w ostatnich minutach próbowali odwrócić losy spotkania, to nie udało im się odrobić strat. Mecz okazał się jedynym ćwierćfinałem tegorocznego EURO rozstrzygniętym w regularnym czasie.

Niderlandy zagrają z Anglią o awans do finału 10 lipca o 21 w Dortmundzie.

Anglia 1:1 Szwajcaria
po dogrywce 1:1, karne 5:3
  • 0:1 – Breel Embolo, 75. minuta
  • 1:1 – Bukayo Saka, 80. minuta