Fortepiany Wolności – Klasyka, film i samplery

Podziel się:

fot.org 

„Fortepiany Wolności” to cykl kameralnych koncertów zainaugurowany w ubiegłym roku dziesięcioma recitalami. Występy odbywały się w przestrzeni miejskiej Łodzi, w miejscach, które były zaskakujące i dla publiczności, i dla wykonawców. Innowacyjne podejście do formuły koncertów sprawiło, że cieszyły się one powodzeniem wśród publiczności oraz zainteresowaniem mediów. Występy w 2018 r. były oryginalnym, artystycznym cyklem wydarzeń, które wpisywało się w rocznicę obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Arcydzieła polskiej muzyki XX wieku – wraz z opowieścią o burzliwej historii rodzimej kultury – zostały przedstawione szerokiemu gronu mieszkańców przemysłowej, wielokulturowej metropolii. Autorskie kompozycje, utwory polskich „klasyków”, improwizacje – zyskały przychylność nie tylko w oczach czasem nieco zaskoczonej publiczności, ale również w opinii fachowców.

Tak dobre przyjęcie sprawiło, że w 2019 r. fortepianowa opowieść tym razem zostanie skierowana do młodej publiczności najpopularniejszych letnich festiwali: katowickiego Off Festivalu, wrocławskich Nowych Horyzontów oraz Dwóch Brzegów w Kazimierzu Dolnym. Każda z tych imprez od lat wzbogaca polską kulturę, a uczestnicy dzięki żywemu kontaktowi z kulturą są uwrażliwiani na świat, który ich otacza. Otwarta formuła koncertów z cyklu „Fortepiany Wolności” jest zbliżona do popularnych flash mobów.

Program poszczególnych ulicznych recitali zostanie ściśle powiązany ze specyfiką wspomnianych festiwali oraz zainteresowaniami, jakie wykazuje ich publiczność. Poza obecnymi w zeszłym roku arcydziełami: T. Sikorskiego, P. Szymańskiego, K. Głowickiej, wykorzystany zostanie idiom filmowy, jazzowo-rockowy oraz elektroniczny. Do gwiazd młodej pianistyki klasycznej: A. Dębicza, M. Tubisa – dołączy mistrz improwizacji: J. Skrzek.

Program wydarzeń:

31 lipca – Maciej Tubis gra Komedę – Wrocław, Rynek

2 sierpnia – Aleksander Dębicz „Cinematic Piano” – Mięćmierz – Wiatrak, Kazimierz

3 sierpnia – Józef Skrzek gra własne kompozycje – Chorzów, Rynek

Wstęp na wszystkie koncerty „Fortepianów Wolności” jest bezpłatny. Ideą projektu „Fortepiany Wolności” jest nie tylko dostarczenie odbiorcom niezwykłych, muzycznych wrażeń, ale przede wszystkim, dzięki niezwykłej artystycznej podróży poprzez style muzyczne, odkrycie niezwykłych imprez oraz miejsc budujących świadomość kulturową. Organizatorzy chcą również zaprezentować jak wciąż fascynującym instrumentem jest fortepian, a muzyka -bez względu na styl bądź repertuar – na nim wykonywana jest uniwersalnym językiem.

„Fortepiany Wolności” dedykowane ważnym letnim festiwalom, to wydarzenie towarzyszące 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Łódzki festiwal od lat stara się o podnoszenie kwalifikacji osób związanych z polską kulturą muzyczną poprzez warsztaty, spotkania, prelekcje, unikatowe koncerty, szkolenia oraz właśnie nietuzinkowe, często zaskakujące działania w przestrzeni publicznej.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit! Zapraszamy na „Fortepiany Wolności”.

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *