Gala Mistrzów Sportu.Robert Lewandowski Najlepszym Sportowcem Polski 2021 !

Czytelnicy Przeglądu Sportowego oraz widzowie Telewizji Polsat uznali, że najlepszym sportowcem Polski w 2021 roku był Robert Lewandowski. To już trzeci triumf „Lewego” w najbardziej prestiżowym plebiscycie w naszym kraju. Drugie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk, która na igrzyskach w Tokio zdobyła trzecie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w rzucie młotem. Plebiscytowe podium uzupełnił najbardziej utytułowany polski żużlowiec Bartosz Zmarzlik.

Wszystkich laureatów 87. edycji najstarszego polskiego plebiscytu ogłoszono 8 stycznia 2022 r. podczas Gali Mistrzów Sportu transmitowanej w telewizji za pośrednictwem Polsatu i Polsatu Sport.

Zacięty bój o czwarte miejsce stoczyli kolejni mistrzowie olimpijscy z Tokio. Ostatecznie lepszy od Wojciecha Nowickiego okazał się sensacyjny zwycięzca chodu na 50 km Dawid Tomala. Na szóstej pozycji uplasowała się wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk. Poprzednim medalem dla Polski w tej konkurencji był brąz Marii Kwaśniewskiej na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku! Siódme miejsce zajęli mistrzowie olimpijscy w rozgrywanej po raz pierwszy w historii sztafety mieszanej 4×400 metrów: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński. Tuż za nimi znalazły się srebrne medalistki z Tokio – wioślarki: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Dziewiąte miejsce zajęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które przywiozły z Tokio po dwa medale – srebrny i brązowy. Dziesiątkę laureatów uzupełnił Tadeusz Michalik, który podobnie jak jego siostra Monika na poprzednich igrzyskach w Rio, przywiózł z Japonii brązowy medal w zapasach klasycznych.

Kapituła 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 przyznała także wyróżnienia w kategoriach dodatkowych. Za Imprezę Roku uznano rozgrywane na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli złoty i srebrny medal olimpijski w sztafetach 4×400 metrów – mieszanej i kobiet. Statuetkę Superczempiona odebrał dyskobol Piotr Małachowski, który zakończył w tym roku swoją długą i piękną karierę. Drużyną Roku została ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, rewelacyjny triumfator siatkarskiej Ligi Mistrzów. Statuetkę Czempiona w kategorii Sport bez Barier odebrała multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich Róża Kozakowska. Doceniono też firmy od lat wspierające polski sport – w kategorii Sport i Biznes nagrodę odebrali Daniel Obajtek i Robert Kubica, a w kategorii Od Zawsze ze Sportem doceniono zasługi Totalizatora Sportowego.

Jak co roku głosowanie odbywało się za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i „Fakt TV”, poprzez strony organizatorów (plebiscyt.przegladsportowy.pl i polsatsport.pl), a także SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski 2021 roku została ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu.