KAS. 2 duże fabryki nielegalnych papierosów” zlikwidowane na mazowszu

Podziel się:

fot.KAS

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowały dwie fabryki nielegalnych papierosów w woj. mazowieckim – poinformowała we wtorek Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak informuje mazowiecka KAS zatrzymano  8 podejrzanych, i zabezpieczono 11 ton tytoniu, 1 mln papierosów, elementy do ich produkcji i specjalistyczne maszyny. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 16,7 mln zł.

Pierwsza akcja KAS i CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie, została przeprowadzona na terenie powiatu piaseczyńskiego. Przeszukaliśmy 4 obiekty i zatrzymaliśmy 8 mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat, w tym 6 obywateli Ukrainy. Zabezpieczyliśmy kompletną linię produkcyjną, w tym specjalistyczną maszynę do produkcji papierosów o wydajności milion papierosów dziennie. Ponadto: 1 mln nielegalnych papierosów, ponad tonę krajanki tytoniowej i półprodukty do produkcji wyrobów tytoniowych. Jeden z zatrzymanych Polaków był poszukiwany listem gończym.

Grupa mogła działać od czerwca, a nielegalnie wyprodukowane papierosy mogły być wprowadzane do obrotu na terenie Polski pod szyldem dwóch znanych zagranicznych marek tytoniowych. Gdyby zabezpieczone wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby co najmniej 6,7 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, a także bezprawnego wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym i przestępstw karnoskarbowych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Druga akcja KAS i CBŚP miała miejsce na terenie powiatu pułtuskiego. W jednej z hal magazynowych ukryta była fabryka papierosów. Przejęliśmy specjalistyczne maszyny do produkcji i pakowania papierosów, wysokowydajny agregat prądotwórczy, maszynę służącą do odzyskiwania tytoniu z odpadów papierosowych. Zabezpieczyliśmy prawie 10 ton krajanki tytoniowej, ok. 15 ton półproduktów i ponad tonę opakowań do papierosów. Przejęte maszyny mogły produkować milion sztuk papierosów dziennie.

Wartość zabezpieczonej krajanki tytoniowej to ponad 6,5 mln zł. W wyniku nielegalnej działalności Skarb Państwa mógłby stracić ok. 10 mln zł.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.