Horror w Cardiff decydowały rzuty karne. Polska jedzie na Euro 2024 !

Reprezentacja Polski. “Biało-Czerwoni” zagrają na EURO 2024! Zdjęcie ilustracyjne, fot. Jacek Szydłowski/PGE Narodowy

Zakończyły się baraże o udział w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Ostatnie 3 miejsca na turnieju wywalczyły Gruzja, Ukraina oraz Polska.

Wtorkowe mecze miały na celu wyłonienie ostatnich 3 uczestników EURO. Ubiegłoroczne eliminacje wyłoniły 20 uczestników, które dołączyły do gospodarzy turnieju – Niemców. O ostatnie 3 miejsca walczyło 12 drużyn, którym nie powiodło się w eliminacjach, a które osiągnęły wystarczająco wysokie miejsce w ostatniej edycji Ligi Narodów.

Pierwsza runda baraży została rozegrana w czwartek, do ich finałów awansowały Grecja, Gruzja, Islandia, Ukraina, Polska oraz Walia. Te ekipy zawalczyły dziś o grę na Mistrzostwach Europy.

Jak przebiegały wtorkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie.

Gruzja z historycznym awansem

Gruzja, Tbilisi: Reprezentacja Gruzji zremisowała bezbramkowo z Grecją w finale ścieżki C baraży. Rozstrzygnięcie przyniosła faza rzutów karnych, w której wygrała reprezentacja z Kaukazu 4:2. Gruzini po raz pierwszy zagrają na EURO.

Choć przewagę w posiadaniu piłki mieli Grecy (60/40), to lekka dominacja była po stronie Gruzinów – oddali więcej strzałów (16/13). Mimo to, pierwsza połowa była bezbramkowa. Tuż przed gwizdkiem na przerwę, czerwoną kartkę zobaczył rezerwowy bramkarz Gruzji Giorgi Loria. Po zmianie stron, również nie padła żadna bramka. Podobnie dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczna była faza rzutów karnych.

W pierwszych 2 kolejkach Gruzini strzelili gola, trzecia próba była nieudana. Grecy w pierwszej kolejce nie zdobyli bramki, kolejne dwie były udane. W czwartej kolejce padł gol dla Gruzji, Grecja z kolei nie zdobyła bramki. W ostatniej kolejce strzał Nikolosa Kwekweskiriego, grającego na co dzień w Lechu Poznań, zakończył się golem, dzięki czemu ekipa z Kaukazu wygrała fazę.

Gruzja zagra na Mistrzostwach Europy po raz pierwszy w historii. Zagra w grupie F, spotka się z Czechami, Portugalią oraz Turcją.

Ukraina odwróciła losy spotkania

Wrocław: Reprezentacja Ukrainy pokonała Islandię 2:1 w finale ścieżki B baraży. Mimo prowadzenia Islandczyków do przerwy, w 2. połowie Ukraińcy zdobyli 2 bramki i po raz 4. z rzędu wystąpią na turnieju.

Z powodu inwazji Federacji Rosyjskiej, mecz, „domowy” dla Ukraińców, odbył się na neutralnym gruncie. Przez pierwszą połowę na boisku dominowali Ukraińcy. Na początku meczu Heorij Sudakow był blisko zdobycia gola, jednak posłał piłkę nad poprzeczką. Islandczycy dopiero w 14. minucie oddali pierwszy strzał. Strzał Jóna Thorsteinssona obronił Andrij Łunin. Jednak w 30. minucie wynik otworzył Albert Gudmundsson. Kilka minut później gola zdobył Wiktor Cyhankow, ale nie został on uznany – zawodnik był na spalonym. Do przerwy Islandczykom udało się utrzymać przewagę.

Druga połowa była bardziej pomyślna dla Ukrainców. Naciskali na bramkę rywali, i w 54. minucie W. Cyhankow znowu umieścił w niej piłkę. Tym razem gol był ważny i na tablicy pojawił się wynik 1:1. Islandczycy nie byli w stanie przeprowadzić sukcesywnej akcji. W 77. minucie J. Thorsteinsson ponownie próbował zdobyć bramkę i ponownie A. Łunin nie zawiódł. Natomiast w 84. minucie Mychajło Mudryk dał „Żółto-Błękitnym” prowadzenie. Kolejne 10 minut, do ostatniego gwizdka, było bezbramkowe, dzięki czemu to Ukraina wystąpi w Niemczech.

Ukraińcy zagrają na EURO po raz czwarty w historii. Będzie to ich czwarty z rzędy występ. Zagrają w grupie E, ich rywalami będą Belgowie, Rumuni oraz Słowacy.

„Biało-Czerwoni” wywalczyli awans w karnych

Walia, Cardiff: Bezbramkowym remisem zakończył się mecz Walii z Polską w finale ścieżki A. Dogrywka również była bez goli. Ostatecznie o awansie zadecydowały karne, w nich lepsi okazali się Polacy – 5:4.

W 13. minucie Polacy byli blisko otwarcia wyniku. Jednak po dośrodkowaniu Jakuba Piotrowskiego, Nicola Zalewski ani Karol Świderski nie doskoczyli do piłki. Kilka minut później Ben Davies stanął przed szansą, ale jego strzał był niecelny. W dwudziestych minutach dwukrotnie niecelny strzał oddał Kieffer Moore, w międzyczasie przed szansą stanęli N. Zieliński oraz J. Piotrowski.

Pierwsza połowa do końca była wyrównana – posiadanie piłki 50/50, podobna ilość akcji (19:15 dla Walii) oraz oddanych strzałów na bramkę rywali (5:3 dla Polski). Tuż przed końcem pierwszej połowy Ben Davies umieścił piłkę w bramce Polaków, ale był na spalonym. Ostatecznie zawodnicy schodzili do szatni przy wyniku 0:0.

W 49. minucie K. Moore znowu oddał groźny strzał na bramkę Polaków, jednak Wojciech Szczęsny stał na posterunku. Przez kolejne 20 minut „Biało-Czerwoni” mieli kilka szans na zdobycia gola, ale bezskutecznie. Ostatnie 20 minut meczu nie upłynęło pod znakiem tylu sytuacji bramkowych. W ostatniej minucie Robert Lewandowski posłał piłkę tuż koło słupka bramki rywali. Natomiast w doliczonym czasie bezskuteczną akcję przeprowadzili Walijczycy.

Finalnie, konieczna była druga dzisiaj dogrywka. Pierwsza jej połowa minęła pod znakiem lekkiej dominacji „Smoków”, w drugiej Polacy wykazali większą aktywność. Mimo to, wciąż ani jedna bramka nie padła. Na koniec dogrywki drugą żółtą kartkę ujrzał Christopher Mepham.

Ostatecznie mecz musiał zostać rozstrzygnięty „jedenastkami”. W pierwszych 4 kolejkach obydwie drużyny zdobyły gola. W 5. kolejce Krzysztof Piątek również zdobył bramkę, ale strzał Daniela Jamesa obronił Wojciech Szczęsny. Dzięki temu to Polacy zagrają na EURO.

Polska wystąpi na turnieju po raz piąty w historii i po raz piąty z rzędu. Na Mistrzostwach Starego Kontynentu występuje bez przerwy od 2008 roku. Zagra w grupie D, spotka się z Austrią, Francją oraz Niderlandami.

EURO 2024. Kto zagra i jak będzie przebiegać?

Oprócz Grecji, Ukrainy oraz Polski, w Mistrzostwach zagra 21 drużyn. Będą to gospodarze turnieju, Niemcy, oraz 20 ekip, które wywalczyły awans w eliminacjach. Te drużyny to (alfabetycznie): Anglia, Albania, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Węgry oraz Włochy.

Turniej rozpocznie się 14 czerwca. Tego dnia, Niemcy zagrają mecz otwarcia ze Szkocją. Faza grupowa potrwa do 26 czerwca.

Do kolejnej części mistrzostw przejdą drużyny, które zajmą 1. i 2. miejsca w swoich grupach, a także 4 najlepsze z tych, które zajmą 3. miejsce. 29 czerwca rozpocznie się faza pucharowa, do 2 lipca rozgrywane będą mecze 1/8 finału. 5-6 lipca odbędą się ćwierćfinały, a 9-10 lipca półfinały. Mistrza Starego Kontynentu poznamy 14 lipca.

Tytułu bronią Włosi, którzy w 2021 roku zremisowali z Anglią 1:1, a następnie pokonali rywali w fazie karnych 4:2.

Podsumowanie finałów baraży
Gruzja 0:0 Grecja
dogrywka 0:0
karne 4:2

Faza rzutów karnych:

• Georgi Koczoraszwili V – Anastasios Bakasetas X (1:0)
  • Zuriko Dawitaszwili V – Jeorios Masouras V (2:1)
  • Żorż Mikautadze X – Andreas Buchalakis (2:2)
  • Lasza Dwali V – Jorgos Jakumakis X (3:2)
  • Nikolos Kwekweskiri V (4:2)

Gruzja: 12 – Georgi Mamardaszwili – 3 Lasza Dwali, 4 Guram Kaszia, 5 Solomon Kwerkwelia – 2 Otar Kakabadze, 6 Georgi Koczoraszwili, 17 Otar Kiteiszwili (od 104. minuty 16 Nikolos Kwekweskiri), 19 Lewan Szengelia (od 86. minuty 21 Georgi Citaiszwili) – 7 Chwicza Kwaracchelia (od 109. minuty 11 Georgi Kwilitaia), 8 Budu Ziwziwadze (od 75. minuty 22 Żorż Mikautadze), 10 Georgi Czakwetadze (od 104. minuty 9 Zuriko Dawitaszwili)

Grecja: 1 Odysseas Wlachodimos – 2 George Baldock (od 61. minuty 15 Lazaros Rota), 4 Konstantinos Mawropanos, 17 Pantelis Hacidiakos (w 2. połowie dogrywki 14 Panagiotis Retsos), 21 Kostas Cimakas – 6 Dimitris Kurbelis (od 67. minuty 23 Manolis Siopis), 11 Anastasios Bakasetas, 20 Petros Mantalos (od 98. minuty 5 Andreas Buchalakis) – 7 Jeorios Masouras, 8 Fotis Joannidis (w dogrywce 19 Jorgos Jakumakis), 10 Dimitris Pelkas (od 61. minuty 18 Joannis Konstantelias)

Sędziowie: główny: Szymon Marciniak, liniowi: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (wszyscy trzej z Polski), techniczny: Ivan Kružliak (Słowacja); wideo-weryfikacja: Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski (obydwaj z Polski)

Ukraina 2:1 Islandia (do przerwy 0:1)
  • 0:1 – Albert Gudmundsson, 30. minuta
  • 1:1 – Wiktor Cyhankow, 54. minuta
  • 2:1 – Mychajło Mudryk 84. minuta

Ukraina: 23 Andrij Łunin – 2 Juhym Konoplia, 13 Ilia Zabarnyj, 16 Witalij Mykołenko, 22 Mykoła Matwijenko – 7 Heorij Sudakow, 8 Rusłan Malinowski (od 64. minuty 17 Ołeksandr Zinczenko), 10 Mychajło Mudryk, 14 Wołodymyr Brażko, 15 Wiktor Cyhankow (od 88. minuty 4 Maksym Tałowierow) – 9 Roman Jaremczuk (od 72. minuty 11 Artem Dowbyk)

Islandia: 12 Hakon Valdimarsson – 3 Gudmundur Thórarinsson (od 64. minuty 14 Kolbeinn Finnsson), 4 Victor Pálsson, 5 Sverrir Ingason, 18 Daníel Grétarsson – 7 Johann Gudmundsson, 9 Jón Thorsteinsson (od 87. minuty 8 Mikael Ellertsson), 17 Hákon Haraldsson (od 87. minuty 16 Mikael Anderson), 21 Arnór Traustason – 10 Albert Gudmundsson, 22 Andri Gudjohnsen (od 64. minuty 20 Orri Óskarsson)

Sędziowie: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Erwan Finjean, techniczny: François Letexier, wideo-weryfikacja: Jérôme Brisard i Willy Delajod (wszyscy z Francji)

Walia 0:0 Polska
karne 4:5

Faza rzutów karnych (Polska – Walia):

• Robert Lewandowski V – Benjamin Davies V (1:1)
  • Sebastian Szymański V – Kieffer Moore V (2:2)
  • Przemysław Frankowski V – Harry Wilson V (3:3)
  • Nicola Zalewski V – Nico Williams V (4:4)
  • Krzysztof Piątek V – Daniel James X (5:4)

Walia: 12 Daniel Ward – 3 Neco Williams, 4 Benjamin Davies, 5 Christopher Mepham (w 120+1. minucie czerwona kartka), 6 Joseph Rodon – 8 Harry Wilson, 14 Connor Roberts (od 84. minuty 7 David Brooks, od 112. minuty Nathaniel Broadhead), 15 Ethan Ampadu, 17 Jordan James – 9 Brennan Johnson (od 60. minuty 20 Daniel James), 13 Kieffer Moore

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 3 Paweł Dawidowicz, 5 Jan Bednarek (od 79. minuty 17 Bartosz Salamon), 14 Jakub Kiwior – 6 Jakub Piotrowski (w 2. połowie dogrywki 13 Taras Romanczuk), 8 Bartosz Slisz, 10 Piotr Zieliński (od 101. minuty 20 Sebastian Szymański), 19 Przemysław Frankowski, 21 Nicola Zalewski – 7 Karol Świderski (od 80. minuty 23 Krzysztof Piątek), 9 Robert Lewandowski

Sędziowie: główny: Daniele Orsato, liniowi: Ciro Carbone i Alessandro Giallatini, techniczny: Davide Massa, wideo-weryfikacja: Massimiliano Irrati i Paolo Valeri (wszyscy z Włoch)