Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o zasadach kwarantanny

Podziel się:

fot.Pixabay

Ministerstwo Zdrowia oraz GIS informują jak powinny zachować się osoby które wracają do Polski , a mogły mieć styczność z SARS-CoV-. Każdego obywatela czeka  14-dniowa kwarantanna. Co to oznacza?

Koronawirus. Co trzeba wiedzieć o kwarantannie?

Kwarantanna nakładana jest na osoby które miały styczność z osobami chorymi, lub na osoby podejrzewane o zakażenie koronawirusm. Kwarantanna domowa odbywa się przez okres 14-dni pod adresem który został wskazany w karcie lokalizacyjnej.

Czego nie powinieneś robić podzcas kwarantanny.

Resort zdrowia inforumuje, aby osoba która przebywa w domowej kwarantannie nie opuszczała domu, nie wychodziła do sklepu. oraz nie spotykała się z innymi osobami. Jeśli to niemożliwe  zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy, lub ogranicz kontakt i zachowaj odstęp min.2 m !

Używaj odzielnych naczyń niz pozostałe osoby przebywające przebywające w domu. Staraj się dezynfekowac łazienkę, jeśli korzystają z niej inni domownicy.Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.

Co pownieneś robić podczas kwarantanny.

Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, monitoruj temperaturę min.2 razy dziennie. Jeżeli wystąpią u ciebie objawy w postaci gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny unikając transportu sanitarnego.

Weryfikację przestrzegania kwarantanny kontroluje Policja ,która może odwiedzić cię w czasie kwarantanny. Policjanci w trakcie czynności za pośrednictwem telefonu bądź domofonu kontaktują się z osobą kontrolowaną i proszą o wyjście do okna lub na balkon by funkcjonariusze mogli skutecznie zweryfikować czy to na pewno jest to właściwa osoba.

Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych informuje małopolska policja.

(mz/gis)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.