Koronawirus i zawieszone loty – jak wrócić do Polski?

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

 Kancelaria Premiera przypomina, jak obywatele i obywatelki Polski mogą wrócić do kraju po zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych.

Wczoraj, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Rejsowe loty międzynarodowe zostały zawieszone, granice są zamknięte dla cudzoziemców i cudzoziemek (z nielicznymi wyjątkami). (więcej o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego: https://www.iln24.pl/premier-rp-wprowadzamy-stan-zagrozenia-epidemicznego/)

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział, że rząd chce pomóc w powrocie do kraju przebywającym za granicą osobom z polskim obywatelstwem. „My zamykamy granice dla wirusa, natomiast chcemy, aby nasi obywatele, którzy mają taką wolę, takie pragnienie powrotu do kraju… chcemy, żeby do Polski mogli wrócić” – powiedział.

Przypomniał, że do Polski mogą wjechać osoby z obywatelstwem innych państw, jeśli są dziećmi lub małżonkami obywatela/obywatelki R.P., posiadają Kartę Polaka, lub mają pozwolenie na pracę lub prawo pobytu.

Powrót do kraju będzie możliwy lotami czarterowymi. Te zaplanowane wcześniej odbędą się bez zmian. Natomiast jeśli taki lot będzie musiał zostać zorganizowany, to jego organizacją zajmą się Polskie Linie Lotnicze LOT. Na nie będą zapisy, cena biletów będzie zryczałtowana i jednakowa dla wszystkich. Państwo polskie poniesie dodatkowy koszt. Informacje na temat dodatkowych lotów czarterowych są na stronie internetowej przewoźnika.

Szef rządu dodał, że podjęte w ostatnich dniach działania były konieczne. Jak stwierdził, gdyby nie one, liczba zarażonych byłaby wyższa. Premier podziękował również służbom medycznym oraz pracownicom i pracownikom aptek za ich pracę. Docenił również odpowiedzialność społeczeństwa wobec sytuacji epidemiologicznej.

Szefowie G.I.S. i P.L.L. LOT optymistyczni wobec walki z chorobą

 Podczas konferencji prasowej głos zabrał również szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas oraz prezes P.L.L. LOT Rafał Milczanowski.

J. Pinkas tak ocenił podjęte działania w związku z koronawirusem: „Robimy to, co powinniśmy robić. To inne kraje powinny podążać naszą drogą, i to robią. To my jesteśmy tymi, którzy wyznaczają kierunek”. Stwierdził, że mamy 13 „ozdrowieńców”. Wezwał również do wysypiania się, wietrzenia pomieszczeń oraz mycia rąk. Zaapelował o przestrzeganie zaleceń G.I.S. i zakończył swoją wypowiedź słowami „Damy radę”.

Z kolei R. Milczarski zapewnił, że P.L.L. LOT robią wszystko, aby zrealizować program „Lot do domu”, jak została nazwana operacja sprowadzania do Polski jej obywatelek i obywateli przebywających za granicą. Wyraził również wiarę, że wygramy z koronawirusem.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, konferencja prasowa odbyła się bez udziału osób z mediów – mogły ode zadawać pytanie przez pocztę elektroniczną.

(K.P.R.M.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.