Kot ofiarą koronawirusa

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne; fot. Pixabay

9 maja – Hiszpania: Jak informują media, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u kota. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju, a szósty na świecie. Zwierzę nie przeżyło.

Kot, u którego wykryto zakażenie SARS-CoV-2, żył w Katalonii wraz z osobami chorymi na COVID-19 – informują hiszpańskie media państwowe RTVE. Trafił do kliniki weterynaryjnej z temperaturą ponad 38 stopni, problemami z oddychaniem i niewydolnością serca. W efekcie choroby został uśpiony.

Był to pierwszy wykryty przypadek zakażenia koronawirusem u kota w Hiszpanii. Wcześniej na świecie wykryto obecność SARS-CoV-2 u 5 kotów. Jeden z takich przypadków miał miejsce we Francji, gdzie w następstwie służby sanitarne wezwały osoby zakażone patogenem o unikanie kontaktu z tymi zwierzakami.

RTVE cytuje również Joaquima Segalésa, badacza z Centrum Badania Zdrowia Zwierzęcego (kat. Centre de Recerca en Sanitat Animal). Stwierdził on, że droga zakażenia SARS-CoV-2 wiedzie od człowieka do kota i na razie nie jest potwierdzone, aby patogen mógł być przeniesiony z jednego zwierzęcia na drugie.

Hiszpania jest jednym z państw najbardziej dotkniętych COVID-19. Według tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, do 7 maja obecność koronawirusa wykryto u 222.857 osób. Jest to największa liczba wśród państw europejskich. 26.299 osób zmarło.

(M.d.S., rtve.es)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.