Kraków.Wandal który zniszczył mural na rondzie Mogilskim zatrzymany.

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne fot.Pixabay

Policjanci z Komisariatu Policji I w Krakowie ustalili sprawców zniszczenia muralu na rondzie Mogilskim.

Kobieta i mężczyzna zostali zatrzymani kilka dni temu. 19-latek został ujęty przez strażników miejskich na gorącym uczynku podczas innego aktu dewastacji. Usłyszał już 4 zarzuty zniszczenia mienia, natomiast 19-letnia kobieta usłyszała zarzuty pomocnictwa. Para wandali została objęta dozorem policyjnym.

29 października  nieznany sprawca naniósł sprayem napis na muralu na rondzie Mogilskim. Policjanci z I komisariatu podjęli działania by ustalić kto jest sprawcą tego aktu wandalizmu, m.in.  zabezpieczyli pobliski monitoring.

Ustalenie tożsamości wandali jednak nie było łatwe, gdyż podczas zdarzenia, sprawcy w celu utrudnienia identyfikacji zakryli twarze. Śledczy zakładali, że „twórcy” pseudograffiti na rondzie Mogilskim mogą być również sprawcami innych zniszczeń na terenie Krakowa. W tych sprawach również analizowano zapisy monitoringu. W  kilku  przypadkach sprawcy zamalowywali obiektywy kamer (prezentujemy przykładowe nagranie).

Kilka dni temu w późnych godzinach nocnych operator miejskiego monitoringu zauważył mężczyznę, który malował farbą po konstrukcji przystanku i elewacji jednej z kamienic w rejonie Teatru Bagateli. Na miejsce błyskawicznie został wysłany patrol straży miejskiej, który ujął mężczyznę w pobliżu wskazanego miejsca i przekazał go wezwanym na miejsce policjantom. Zatrzymany 19-latek był pobrudzony czerwoną  farbą – taką samą jak świeżo naniesione napisy, a w pewnej chwili z jego spodni wypadła puszka z czerwoną farbą. Nie było wątpliwości, że policjanci mają do czynienia ze sprawcą zniszczeń.

Gdy mężczyzna został przewieziony do komisariatu, jeden z policjantów zauważył, że 19-latek ma taką samą bluzę – jak wandal nagrany na monitoringu przy Rondzie Mogilskim. Zatrzymany przyznał się, że jest jednym ze sprawców zniszczenia muralu na rondzie Mogilskim. Zostały mu przedstawione w sumie 4 zarzuty uszkodzenia mienia, m.in. zarzuty z Ustawy o ochronie zabytków – za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.  Śledczy z Komisariatu Policji I w Krakowie ustalili drugiego z wandali – to 19-letnia kobieta. Usłyszała ona zarzuty pomocnictwa. Podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.