Liga Mistrzów U.E.F.A.. Real Madryt zwycięzcą sezonu 2023/24

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz Nowak/iln24.pl

Anglia, Londyn: Na stadionie Wembley został rozegrany finał 32. edycji Ligi Mistrzów Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej. Real Madryt wygrał z Borussią Dortmund 2:0 po golach Daniego Carvajala i Viníciusa Júniora. Jest to 9. zwycięstwo „Królewskich” w turnieju, a 15. wliczając Puchar Mistrzów Krajowych.

Początkowo mecz był wyrównany, jednak 20. minuty upłynęły pod znakiem dominacji Borussii. W 21. minucie Karim Adeyemi był blisko otwarcia wyniku, jednak Dani Carvajal zablokował strzał. Po chwili Niclas Füllkrug trafił w słupek. Kilka minut później K. Adeyemi znów stanął przed szansą, ale tym razem Thibaut Courtois stał na posterunku. Po 30. minucie gra uspokoiła się, jednak dortmundzki klub wciąż dominował na murawie. Mimo kilku akcji przeprowadzonych przed ostatnim gwizdkiem pierwszej połowy, zawodnicy zeszli do siatki przy bezbramkowym remisie.

Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy, Real stanął przed okazją zdobycia gola. Strzał Toniego Kroosa z rzutu wolnego obronił jednak Gregor Kobel. Niecałe 10 minut później strzał Iana Maatsena zablokowali D. Carbajal i G. Kobel. Natomiast w 63. minucie N. Füllkrug miał szansę na zdobycie bramki, ale T. Courtois nie zawiódł.

2 gole w 10 minut

W 74. minucie prowadzenie objął Real – po rzucie rożnym, D. Carvajal skierował piłkę głową do siatki. W 77. minucie było blisko podwyższenia przewagi „Królewskich”, ale strzał Jude’a Bellinghama był lekko niecelny. Natomiast 3 minuty później, po wykonaniu rzutu wolnego przez T. Krossa, G. Kobel obronił strzał.

Po chwili na tablicy pojawiło się 0:2. W 83. minucie J. Bellingham, przed polem karnym Borussii, podał piłkę do niekrytego Viníciusa Júniora, a ten podwyższył prowadzenie madryckiego klubu. 4 minuty później N. Füllkrug wpakował piłkę do bramki rywali, ale znajdował się na spalonym i gol nie został uznany. Choć pod koniec meczu Borussia zdominowała grę, to nie zmieniła wyniku.

Real poprawił rekord

Dla Realu jest to 9. zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Doliczając rozgrywki Pucharu Mistrzów Krajowych (poprzednika L.M.), jest to 15. zwycięstwo „Królewskich” w głównym klubowym turnieju Europy. Madrycki klub ma najwięcej zwycięstw ze wszystkich, dzisiejszą wygraną poprawił swój poprzedni wynik. Poprzednio wygrali turniej w 2022 roku, pokonując F.C. Liverpool 1:0 (zdobywcą gola był również V. Júnior).

Borussia, mimo przegranej, ma powody do zadowolenia z tej edycji. Poprzednio do finału dotarli w 2013 roku, przegrali wówczas z Bayernem Monachium 1:2.

Borussia Dortmund 0:2 Real Madryt
(do przerwy 0:0)
  • 0:1 – Dani Carvajal, 74 minuta
  • 0:2 – Vinícius Júnior, 83. minuta

Borussia: 1 Gregor Kobel – 4 Nico Schlotterbeck, 15 Mats Hummels, 22 Ian Maatsen, 26 Julian Ryerson – 10 Jadon Sancho (od 87. minuty 43 Jamie Bynoe-Gittens), 19 Julian Brandt (od 80. minuty 9 Sébastien Haller), 20 Marcel Sabitzer, 23 Emre Can (od 80. minuty 21 Donyell Malen), 27 Karim Adeyemi (od 72. minuty 11 Marco Reus) – 14 Niclas Füllkrug

Real: 1 Thibaut Courtois – 2 Dani Carvajal, 6 Nacho, 22 Antonio Rüdiger, 23 Ferland Mendy – 5 Jude Bellingham (od 85. minuty 14 Joselu), 8 Toni Kross (od 85. minuty 10 Luka Modrić), 12 Eduardo Camavinga, 15 Federico Valverde – 7 Vinícius Júnior (od 90+4. minuty 17 Lucas Vázquez), 11 Rodrygo (od 90+1. minuty 3 Éder Militão)

Sędziowie: główny: Slavko Vinčić, liniowi: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič (wszyscy trzej ze Słowenii), techniczny: François Letexier (Francja), główny od wideo-weryfikacji: Nejc Kajtazovic (Słowenia)