Liga Narodów U.E.F.A.. Polska pozostaje w Dywizji A!
Kadra Polski w piłce nożnej mężczyzn. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Darek Golik, P.G.E. Narodowy
Rozpoczęła się ostatnia kolejka fazy grupowej Ligi Narodów w piłce nożnej mężczyzn. Rozegrano m.in. mecze w „polskiej” grupie – w grupie 4 Dywizji A. Polacy wygrali z Walią 1:0, dzięki czemu utrzymali się w najwyższej dywizji, natomiast w grupie wygrali Holendrzy dzięki takiemu samemu zwycięstwu nad Belgią. Wyjaśniła się sytuacja również w kilku innych grupach.
Dzisiejsze mecze były decydujące dla ostatecznej klasyfikacji w grupie 4 Dywizji A. Przed dzisiejszymi meczami pierwsze miejsce zajmowali Holendrzy, mając 13 punktów. Mogli być niemal pewni awansu do rundy finałowej – zajmujący drugie miejsce Belgowie mieli 10 oczek i porażkę 1:4 w czerwcowym meczu z sąsiadami. Oznaczało to, że dzisiaj musieliby wygrać przewagą co najmniej 3 bramek (zajęliby wówczas wyższe miejsce dzięki większej liczbie goli zdobytych na turnieju).
Na 3 miejscu byli Polacy z 4 punktami, a na ostatnim Walijczycy z jednym. Aby utrzymać się w dywizji A, „Biało-Czerwoni” musieli co najmniej zremisować. Przegrana nawet jednym golem oznaczała spadek na 4. miejsce (ze względu na lepszy bilans bramkowy Brytyjczyków) i spadek do Dywizji B.
Jak przebiegły dzisiejsze mecze w „polskiej” grupie? Opisujemy obydwa. Poniżej ich podsumowania, a także dzisiejszych wyniki spotkań z innych grup oraz opis sytuacji w nich.
Polska zostaje w Dywizji A
Cardiff: Walia przegrała z Polską 0:1, w efekcie czego spada do Dywizji B, natomiast „Biało-Czerwoni” kończą fazę grupową na 3. miejscu.
Pierwszą groźną akcję Polacy przeprowadzili w 25. minucie. Wayne Hennessey złapał jednak piłkę po strzale Roberta Lewandowskiego. Z kolei 32. minucie Daniel James miał okazję na zdobycie bramki. Wojciech Szczęsny jednak obronił jego 2 strzały, a następnie Polacy wybili piłkę ze swojego pola karnego.
W 39. minucie Walijczycy byli blisko utraty gola. Bramkarz „Smoków” nie przyjął podania od jednego ze swoich kolegów z ekipy. W ostatniej chwili wybił piłkę z linii pola bramkowego. Chwilę później znów wykazał się refleksem, broniąc strzał Piotra Zielińskiego. Natomiast w 41. minucie Brennan Johnson był bliski zdobycia bramki, jednak strzał był niecelny.
Druga połowa początkowo również przebiegła dość spokojnie. Jednak w 58. minucie Karol Świderski oddał strzał, w efekcie którego piłka przeleciała między nogami W. Hennessey’a i wpadła do bramki Walijczyków. Brytyjczycy następnie próbowali odrobić stratę i zdobyć prowadzenie, jednak bezskutecznie. W 77. minucie strzał spoza pola karnego oddał D. James, jednak W. Szczęsnemu udało się go obronić. Również w końcowych minutach meczu „Smoki” prowadziły akcje na bramkę „Biało-Czerwonych”, ale to nie przyniosło pożądanych skutków.
W 1. minucie doliczonego czasu, po dośrodkowaniu Sorby THomasa, Gareth Bale oddał strzał głową, jednak trafił w poprzeczkę. Nagle sytuacja stała się dość gorąca, o mało nie doszło do przepychanki między zawodnikami, jednak obyło się bez incydentów i bez kartek.
Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem, jaki widniał na tablicy od 58. minuty. Oznacza to, że Walia, mając zaledwie 1 punkt, spada do Dywizji B. Polska, z 7 „oczkami” kończy fazę grupową na 3. miejscu.
Niderlandy wygrywają fazę grupową
Amsterdam: Niderlandy wygrały z Belgią 1:0, dzięki czemu ugruntowały swoją pozycję lidera i awansują do finału turnieju.
Na Stadionie im. Johana Cruijffa (Johan Cruijff Arena) pierwsza połowa była dość wyrównana. Obydwie ekipy miały swoje okazje pod bramką rywali i obydwóm nie udało się strzelić gola. Druga połowa w większości wyglądała praktycznie tak samo. Jednak w 73. minucie stadion jednak mógł eksplodować z radości – Virgil van Dijk zdobył gola. Była to jedyna bramka spotkania.
Dzięki zwycięstwu, Holendrzy kończą fazę grupową z 16 punktami i awansują do przyszłorocznego turnieju finałowego. Belgia, mając z 10 punktów, zajmuje 2. miejsce w grupie.
Walia 0:1 Polska
(do przerwy 0:0)
Bramka:
0:1 – Karol Świderski, 58. minuta
Walia: 1 Wayne Hennessey – 4 Ben Cabango, 6 Joe Rodon, 14 Connor Roberts (od 85. minuty 22 Sorba Thomas), 17 Rhys Norrington-Davies (od 58. minuty 13 Kieffer Moore) – 3 Neco Williams, 7 Dylan Levitt (od 72. minuty 5 Rubin Colwill), 16 Joe Morell, 20 Daniel James – 9 Brennan Johnson, 11 Gareth Bale
Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 3 Jakub Kiwior, 5 Jan Bednarek, 15 Kamil Glik – 10 Grzegorz Krychowiak, 13 Szymon Żurkowski (od 83. minuty 19 Sebastian Szymański), 18 Bartosz Bereszyński (od 90. minuty 2 Robert Gumny), 21 Nicola Zalewski – 9 Robert Lewandowski, 16 Karol Świderski (od 65. minuty 23 Krzysztof Piątek), 20 Piotr Zieliński
Sędziowie: główny: Andris Treimanis, liniowi: Haralds Gudermanis i Aleksejs Spasjoņņikovs, techniczny: Aleksandrs Golubevs (wszyscy czterej z Łotwy), główny V.A.R.: Paolo Valeri, asystent V.A.R.: Giovanni Baccini (obydwaj z Włoch)
Niderlandy 1:0 Belgia
(do przerwy 0:0)
Bramka:
1:0 – Virgil van Dijk, 73. minuta
Niderlandy: 1 Remko Pasveer – 2 Jurriën Timber (od 65. minuty 6 Stefan de Vrij), 4 Virgil van Dijk, 5 Nathan Aké (w 2. połowie 16 Tyrell Malacia) – 11 Steven Berghuis (od 31. minuty Cody Gakpo), 15 Marten de Roon, 17 Daley Blind, 22 Denzel Dumfries – 7 Steven Bergwijn, 9 Vincent Janssen (w 2. połowie 18 Kenneth Taylor), 14 Davy Klaassen (od 92. minuty 20 Ryan Gravenberch)
Belgia: 1 Thibaut Curtuois – 2 Toby Alderweireld, 4 Zeno Debast, 5 Jan Vertoghen – 6 Axet Witsel, 15 Thomas Meunier (w 2. połowie 11 Yannick Carrasco), 18 Amadou Onana (od 74. minuty 8 Youri Tielemans), 21 Timothy Castagne (od 82. minuty 19 Dodi Lukebakio) – 7 Kevin de Bruyne, 10 Eden Hazard (od 64. minuty 17 Leandro Trossard), 23 Michy Batshuai (w 2. połowie 11 Charles De Ketelaere)
Sędziowie: główny: Anthony Taylor, liniowi: Gary Beswick i Adam Nunn, techniczny: Craig Pawson, główny V.A.R.: Stuart Attwell, asystent V.A.R.: Lee Betts (wszyscy z Anglii)
Dywizja A, grupa 4 – po fazie grupowej
(punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – mecze wygrane/mecze zremisowane/mecze przegrane)
- Niderlandy 16 14/6 5/1/0
- Belgia 10 11/8 3/1/2
- Polska 7 6/12 2/1/3
- Walia 1 5/11 0/1/5
Wyniki pozostałych dzisiejszych meczy
W Dywizji A rozegrano również mecze w grupie 1. W Kopenhadze Dania wygrała z Francją 2:0, a w Wiedniu Austria przegrała z Chorwacją 1:3. Chorwaci wygrali w grupie, mając 13 punktów. Dania ma o jedno „oczko” mniej, Francja ma ich 5. Na ostatnim miejscu są Austriacy z 4 punktami, w efekcie czego Alpejczycy spadają do Dywizji B.
W Dywizji C zakończyła się dziś faza grupowa w grupie 1. W Torshavn Wyspy Owcze pokonały Turcję 2:1, a w Luksemburg pokonał u siebie Litwę 1:0. Wyniki dzisiejszych meczy nie miały jednak znaczenia dla tego, która ekipa zajmie pierwsze, a która ostatnie miejsce – to było pewne już po przedostatniej kolejce. W grupie najlepsi ostatecznie okazali się Turcy z 13 punktami, drudzy są Luksemburczycy z 11 punktami. Farerczycy mają 8 „oczek” i zajmują 3. miejsce, natomiast na ostatniej lokacie są Litwini z 1 punktem.
Również grupa 3 Dywizji C rozegrała swoje ostatnie mecze. W Baku Azerbejdżan wygrał z Kazachstanem 3:0. Gospodarze mieli m.in. tę przewagę, że od 35. minuty goście grali w dziesiątkę. Natomiast Słowacy zremisowali z Białorusinami 1:1. Mecz odbył się w Serbii w miejscowości Bačka Topola, gdyż ze względu na udział Białorusi w inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Słowacja nie zezwoliła Białorusinom na wjazd do siebie i spotkanie musiało odbyć się na neutralnym gruncie.
W fazie grupowej Kazachstan zdobył 13 punktów, Azerbejdżan 10, Słowacja 7, a Białoruś 3. Dzisiejsze mecze podobnie jak w grupie 1, nie jednak zmieniły jednak ostatecznej klasyfikacji – już przed nimi Kazachstan był pewien awansu, a Białoruś – pewna gry w barażach o utrzymanie (SPROSTOWANIE: W poprzednim artykule popełniliśmy błąd pisząc, że Białoruś spadnie do Dywizji D; w rzeczywistości ekipy z Dywizji C, które kończą fazę grupową na ostatnim miejscu, grają w barażach o utrzymanie; 2 drużyny pozostają w C, 2 spadają; za podanie błędnej informacji przepraszamy – redakcja).
Również w Dywizji D w grupie 1 sytuacja została rozstrzygnięta. W Andorra la Vella Andorczycy zremisowali z Łotyszami 1:1. Natomiast w Kiszyniowie Mołdawianie w doliczonym czasie zdobyli 2 gole i wygrali z Lichtensteinem 2:0. Zarówno Łotwa, jak i Mołdawia ma po 13 punktów, a spotkania między tymi ekipami wygrali raz Łotysze, drugi raz Mołdawianie. Jednak bilans bramek zdobytych w obydwu meczach jest korzystniejszy dla Bałtów (5:4) i to oni awansują do Dywizji C. Na 3. miejscu jest Andora z 8 punktami, natomiast Lichtenstein nie ma ani jednego.
Kolejne mecze
Ostatnia kolejka fazy grupowej potrwa do 27 września. Oto mecze na najbliższe dni (wszystkie rozpoczną się o 20:45 czasu polskiego):
26 września:
- Dywizja A, grupa 3: Węgry-Włochy, Anglia-Niemcy
- Dywizja B, grupa 3: Rumunia-Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra-Finlandia
- Dywizja C, grupa 4: Macedonia Północna-Bułgaria, Gibraltar-Gruzja
- Dywizja D, grupa 2: San Marino-Estonia
27 września:
- Dywizja A, grupa 2: Portugalia-Hiszpania, Szwajcaria-Czechy
- Dywizja B, grupa 1: Ukraina-Szkocja, Irlandia-Armenia
- Dywizja B, grupa 2: Albania-Islandia
- Dywizja C, grupa 2: Grecja-Irlandia Północna, Kosowo-Cypr
- Dywizja C, grupa 4: Szwecja-Słowenia, Norwegia-Serbia