Medyka. Ukrył przed kontrolą pokaźną gotówkę

Podziel się:

fot.KAS 

Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  ujawnili niezgłoszone do kontroli znaczne ilości środków pieniężnych o łącznej równowartości 280 tysięcy złotych. W wykryciu skrytki z gotówką pomógł owczarek belgijski Cedra- poinformowała Edyta Chabowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Funkcjonariusze KAS skierowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód typu bus, kierowany przez obywatela Ukrainy.  Podczas kontroli prowadzonej z pomocą psa Cedra, wykryta została skrytka z  niezgłoszoną do kontroli gotówką.  Część pieniędzy znajdowała się także w bagażu podręcznym kierowcy. 25- letni mężczyzna, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych w różnych walutach, o równowartości ponad 280 tysięcy złotych. Oprócz polskiej waluty były to  korony szwedzkie, czeskie oraz funty brytyjskie.

W związku z  niedopełnieniem obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych, przeciwko podróżnemu wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grożącej mężczyźnie zabezpieczona została kwota 20 tys. złotych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 000 euro albo więcej (lub równowartość tej kwoty w innej walucie), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej. Niedopełnienie obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, podlega karze grzywny.

(kas)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.