MF/KAS: Gruczoły bobra europejskiego, niedźwiedzie czaszki..Co jeszcze przemycają ludzie przez granicę?

Podziel się:

fot.KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zetknęła się już zapewne z niejednym przemytem, na codzień zajmuje się m.in. wykrywaniem nielegalnego przewozu przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów. Sprawdźmy co nietypowego wpadło w ręce funkcjonariuszy.

Funcjonariusze KAS podczas kontroli znaleźli m.in. gruczoły bobra europejskiego, skóry chronionych zwierząt, zagrożone wyginięciem owady, koralowce, ptaki, gady, płazy i ryby. KAS przypomina że legalny transport przez granicę chronionych okazów jest możliwy tylko pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia.

Gruczoły bobra europejskiego

Na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy zatrzymano przemyt 8 wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego. Właściciel nietypowego towaru wyjaśniał, że ważące blisko kilogram organy wewnętrzne tego chronionego gatunku ssaka, miały być prezentem dla znajomego, jako lekarstwo. Bóbr europejski objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową- dodaje KAS

Skóry chronionych zwierząt

Na granicy z Białorusią podróżny próbował wwieźć do Unii Europejskiej ponad 400 skór zwierząt z rodziny łasicowatych.Podczas innej kontroli na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach, wykryto próbę przemytu wydry europejskiej oraz skórę bobra europejskiego- poiformowano.

Owady

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Połowcach zatrzymano również  5 gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Okazy są objęte ochroną gatunkową i zagrożone wyginięciem.

15 rodzin pszczelich znaleziono również w bagażu podróżnego na przejściu kolejowym w Dorohusku. Pszczoły przewożone były w plastikowych pudełkach. Nielegalnie do Polski próbował wwieźć je obywatel Ukrainy. Mężczyzna ukarany został mandatem i wraz z pszczołami musiał wrócić na Ukrainę.

Koralowce

Jak informuje KAS s dużym zainteresowaniem wśród przemytników cieszą się również koralowce.

Rafa koralowa o wadze prawie 2,5 kg została znaleziona w bagażu podróżnego na warszawskim lotnisku. Wyjaśniał on, że nie wiedział, że przewożona przez niego pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną.

Podczas kolejnej  kontroli pasażerów na lotnisku Rzeszów-Jasionka, udało  się  wykryć przemyt 3 koralowców.

Z kolei na polsko-ukraińskiej granicy w Medyce, zatrzymano przemyt 4 szt. koralowca.

W trakcie kontroli bagaży pasażerów samolotu w Lublinie, wykryto w jednej z walizek 7 fragmentów zwapniałych szkieletów koralowca rafotwórczego o łącznej masie 450 gramów. Podróżna tłumaczyła, że fragmenty koralowca znalazła na plaży na Florydzie podczas urlopu.

Papuga żako i tukan żółtogardły

Funcjonariusze KAS podczas kontroli  pociągu  wjeżdżającego do Polski z Ukrainy wykryli  nielegalny przewóz zagrożonej wyginięciem papugi żako.

Inna przesyłka miała zawierać papugę wykonaną z tworzywa sztucznego. Okazało się, że był to spreparowany tukan żółtogardły.

Chroniony węgorz europejski

Nielegalny przewóz młodego węgorza europejskiego zatrzymano również  na przejściu granicznym w Budomierzu. W autokarze znajdowało się 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza europejskiego. Ze względu na tragiczną sytuację tego gatunku, który jest zagrożony wyginięciem, wywóz jak i przywóz do UE nie jest możliwy.

Niedźwiedzie czaszki

3 czaszki niedźwiedzia brunatnego wykrto podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Niedźwiedź brunatny jest chroniony przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Egzotyczne gady i płazy

Nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów udaremniono też  na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Żywe zwierzęta były umieszczone w czterech styropianowych pojemnikach. Spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 objętych jest Konwencją Waszyngtońską CITES.

Natomiast na przejściu granicznym w Dorohusku, zatrzymano próbę przemytu 84 raków. Znajdowały się one w pojemniku z wodą, schowanym w jednym z bagaży. Właściciel wyjaśniał, że nie wiedział co znajduje się w środku.

Kieł i zęby morsa, krąg kręgosłupa walenia W Terespolu, w bagażu podróżnego natrafiono na kieł oraz 27 zębów morsa, a także krąg kręgosłupa osobnika z rodziny waleni.

(MF,PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.