Udany historyczny start statku Crew Dragon. Misja SpaceX i NASA rozpoczęta

Podziel się:

fot.NASA / Bill Ingalls

Rakieta SpaceX Falcon 9 ze statkiem  Crew Dragon wystartowła z  Launch Complex 39A podczas misji NASA SpaceX Demo-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną wraz z astronautami NASA Robertem Behnkenem i Douglasem Hurle0yem na pokładzie, w sobotę, 30 maja 2020 r., W NASA Kennedy Space Centrum na Florydzie.

Misja Demo-2 to pierwszy start z astronautami statku kosmicznego Dragon Space Crew Dragon i rakiety Falcon 9 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach komercyjnego programu załogi agencji. Lot testowy służy jako kompleksowa demonstracja systemu transportu załogi SpaceX. Behnken i Hurley wystartowali o 3:22 pm EDT w sobotę 30 maja (czasu USA) Launch Complex 39A w Kennedy Space Center.

Misja, znana jako NASX SpaceX Demo-2, to kompleksowy lot testowy, mający na celu sprawdzenie systemu transportu załogi SpaceX, w tym operacji startu, orbity, dokowania i lądowania. To drugi test SpaceX w locie smoka załogi i jego pierwszy test z astronautami na pokładzie, który utoruje drogę do certyfikacji regularnych lotów załogi na stację w ramach  komercyjnego programu załogi NASA .

„To spełnienie moich marzeń dla mnie i wszystkich w SpaceX”, powiedział Elon Musk, główny inżynier SpaceX. „Jest to kulminacja niesamowitej pracy zespołu SpaceX, NASA i wielu innych partnerów w proces sprawiania, by tak się stało. Możesz spojrzeć na to z grubsza jako wynik stu tysięcy ludzi, kiedy zsumujesz wszystkich dostawców i wszystkich, którzy ciężko pracują, aby ten dzień się wydarzył. ”

Program pokazuje zaangażowanie NASA w inwestowanie w firmy komercyjne poprzez partnerstwa publiczno-prywatne i opiera się na sukcesie amerykańskich firm, w tym SpaceX, już dostarczających ładunek na stację kosmiczną.

Cele misji

Misja Demo-2 jest ostatnim ważnym testem, zanim program załogi komercyjnej NASA certyfikuje załogowego smoka do długich misji operacyjnych na stacji kosmicznej. Jako ostatni test w locie SpaceX, zweryfikuje wszystkie aspekty systemu transportu załogi, w tym statek kosmiczny Crew Dragon, skafandry kosmiczne, pojazd startowy Falcon 9, panel startowy 39A i możliwości operacyjne.

W drodze do stacji Behnken i Hurley przejmą kontrolę nad Smokiem Załogi w dwóch ręcznych testach w locie, demonstrując ich zdolność do kontrolowania statku kosmicznego w razie problemów z automatycznym lotem statku kosmicznego. W sobotę 30 maja, gdy statek kosmiczny odpłynie, załoga przetestuje jego przechylenie, skok i odchylenie. Kiedy Smok Załogi znajduje się około 1 kilometra (0,6 mil) poniżej stacji i porusza się wokół osi dokowania, załoga przeprowadzi ręczne demonstracje systemu sterowania na orbicie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po zatrzymaniu spotkanie zostanie wznowione, a menedżerowie misji podejmą ostateczną decyzję, czy kontynuować dokowanie, gdy Smok Załogi zbliży się do 20 metrów (66 stóp).

W misjach operacyjnych Crew Dragon będzie w stanie wystrzelić maksymalnie czterech członków załogi jednocześnie i przewieźć ponad 220 funtów ładunku, co pozwoli na zwiększenie liczby członków załogi na pokładzie stacji kosmicznej i zwiększenie czasu poświęconego na badania w wyjątkowej środowisko mikrograwitacji, a także powrót nauki na Ziemię.

Smok ekipy użyty do tego testu w locie może pozostać na orbicie około 110 dni, a konkretny czas trwania misji zostanie określony raz na stacji na podstawie gotowości następnego startu komercyjnej załogi. Działający statek kosmiczny Smok załogi będzie mógł pozostać na orbicie przez co najmniej 210 dni, co jest wymagane przez NASA.

Pod koniec misji Behnken i Hurley wejdą na pokład Załogi Smoka, który następnie samodzielnie dokuje, opuszcza stację kosmiczną i ponownie wchodzi w atmosferę Ziemi. Po opadnięciu u wybrzeży Atlantyku na Florydę załoga zostanie zabrana przez statek ratowniczy SpaceX i wróci do doku w Cape Canaveral.

(NASA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *