EURO 2020. Włosi pierwszymi finalistami

Stadion Wembley w Londynie. Zdjęcie ilustracyjne, fot. unsplash.com/@focusmitch

Londyn: Kolejny mecz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn został rozstrzygnięty w fazie rzutów karnych. W półfinale Włosi pokonali Hiszpanów, po remisie 1:1, wygrali w “jedenastkach” 4:2.

Choć wtorkowy mecz był bez wątpienia hitem półfinałów, to przez pierwszą godzinę gry nie padły w nim bramki. Dopiero w 60. minucie, po włoskim kontrataku i nieudanej próbie wybicia piłki przez hiszpańskich obrońców, Federico Chiesa dostrzegł lukę w obronie „Czerwonych” i otworzył wynik spotkania. 20 minut później Hiszpanie wykorzystali błąd w obronie przeciwników i Álvaro Morata, posyłając piłkę do bramki tuż obok Gianluigiego Donnarummy, doprowadził do remisu.

Do końca regulaminowego czasu wynik nie zmienił się. Konieczna była szósta na tegorocznym turnieju dogrywka. W 110. minucie Domenico Bererdi umieścił piłkę w siatce, jednak był na spalonym. Ważne gole nie padły i finalistów wyłonić musiała faza rzutów karnych.

W pierwszej kolejce Unai Simón obronił strzał Manuela Locatelliego, a Dani Olmo posłał piłkę wysoko nad siatką. W drugiej i trzeciej kolejce obydwie drużyny zdobyły bramkę. W czwartej kolejce, po udanej próbie Federica Bernardeschiego, Gianluigi Donnarumma obronił strzał Á. Moraty. W piątej kolejce Unai Simón, chcąc za wszelką cenę obronić strzał Jorginho, rzucił się do interwencji zanim Włoch kopnął piłkę. Zawodnik kopnął ją jednak w przeciwną stronę bramki, zapewniając tym awans Włochom do finału.

11 lipca „Niebieska Ekipa” zmierzy się ze zwycięzcami środowego meczu Anglia-Dania.

Faza rzutów karnych (Włochy-Hiszpania):

1. Manuel Locatelli X – Dani Olmo X (0:0)
  2. Andrea Belotti V – Gerard Moreno V (1:1)
  3. Leonardo Bonucci V – Thiago Alcántara V (2:2)
  4. Federico Bernardeschi V – Álvaro Morata X (3:2)
  5. Jorginho V (4:2)

Składy:

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Giorgio Chiellini, Emerson (od 74. minuty Rafael Tolói), Leonardo Bonucci – Marco Verratti (od 74. minuty Matteo Pessina), Jorginho, Nicolò Barella (od 85. minuty Manuel Locatelli) – Lorenzo Insigne (od 85. minuty Andrea Belotti), Federico Chiesa (od 107. minuty Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (od 61. minuty Domenico Berardi)

Hiszpania: Unai Simón – César Azpilicueta (od 85. minuty Marcos Llorente), Eric García (od 109. minuty Pau Torres), Jordi Alba, Aymeric Laporte – Sergio Busquets (w 2. połowie dogrywki Thiago Alcántara), Koke (od 70. minuty Rodri), Ferran Torres (od 62. minuty Álvaro Morata), Dani Olmo, Pedri – Mikel Oyarzabal (od 70. minuty Gerard Moreno)

Sędziowie: główny: Felix Brych, liniowi: Mark Borsch i Stefan Lupp (wszyscy trzej z Niemiec), techniczny: Siergiej Karasiew (Federacja Rosyjska), VAR: Marco Fritz (Niemcy)