Mundial 2022. Anglicy i Amerykanie wychodzą z grupy B
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/StockSnap
Katar: Zakończyły się mecze w grupie B na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych Ameryki wygrała z drużyną Iranu 1:0, natomiast Anglicy pokonali Walijczyków 3:0. Zwycięzcy wychodzą z grupy i zagrają w 1/8 finału.
Jak przebiegały mecze w grupie B? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Przedstawiamy również tabelę grupy.
„Najbardziej polityczny” mecz
Ad-Dauha: Stany Zjednoczone Ameryki pokonały Iran 1:0, dzięki czemu awansowały do drugiej rundy turnieju. Irańczycy po raz kolejny kończą Mundial na fazie grupowej.
Mecz był szeroko komentowany jeszcze przed jego rozpoczęciem, jednak nie z powodów sportowych, tylko politycznych. Spotkanie zostało nazwane przez media za „najbardziej polityczne” na tegorocznym Mundialu. Obydwa państwa są do siebie nieprzyjaźnie nastawione, po rewolucji islamskiej, w 1979 roku, nawet zerwały stosunki dyplomatyczne. W ostatnich tygodniach oliwy do ognia dolewały masowe protesty w Iranie przeciwko tamtejszemu systemowi i mające poparcie Waszyngtonu.
Przed meczem Federacja Piłki Nożnej Stanów Zjednoczonych (USSF) umieściła w internecie flagę Iranu sprzed 1979 roku, bez godła dodanego po rewolucji islamskiej. Amerykanie oświadczyli, że był to znak poparcia dla protestów w Iranie, Teheran z kolei wezwał do wykluczenia SZA z turnieju. Ostatecznie USSF zmieniła umieszczoną flagę Iranu na obecną.
Samo spotkanie Stany Zjednoczone musiały wygrać, aby grać w fazie pucharowej. Irańczykom mógł wystarczyć remis, ale gdyby Walia pokonała Anglię, to decydowałby bilans bramkowy.
Amerykańska dominacja
Podczas spotkania na boisku dominowali Amerykanie. W 11. minucie Christian Pulisic oddał strzał na bramkę, jednak Alireza Beiranwand złapał piłkę. W 28. minucie próbował Timothy Weah, ale irański bramkarz również stał na posterunku. Z kolei w 31. minucie akcję przeprowadził Ahmad Nurollahi. Akcja była nieskuteczna, a piłkarz lekko ucierpiał podczas walki o piłkę (aczkolwiek kontynuował grę).
W 38. minucie Sergino Dest otrzymał piłkę w polu karnym Persów po wrzutce z okolic połowy boiska. Głową podał do Ch. Pulisicia, a ten trafił do bramki. Wpadł przy tym na A. Beiranwanda i potrzebował pomocy medyków. Zszedł za linię końcową, ale musiał być podtrzymywany przez lekarzy. Po chwili wrócił jednak do gry.
Antonio Mateu doliczył do 1. połowy 5 minut. Po ich upływie Hiszpan jeszcze nie kończył gry. Na przerwę arbiter wysłał zawodników po upłynięciu 2 minut od końca doliczonego czasu. W międzyczasie gola zdobył T. Weah, ale był na spalonym.
Nieudane irańskie próby wyrównania
W 65. minucie przed szansą stanęli Irańczycy. Ali Gholizadeh w polu karnym rywali zagrał w poprzek boiska. Mehdi Taremi jednak nie trafił w piłkę, strzał oddał Saman Ghoddos, ale był on niecelny. Z kolei w 69. minucie Amerykanie oddali niecelny strzał z rzutu wolnego.
W 82. minucie Irańczycy stanęli przed szansą wyrównania. Matthew Turner zdołał jednak złapać piłkę. Persowie dopatrywali się zagrania ręką przez jednego z Amerykanów podczas tej akcji. A. Mateu jednak nie podyktował im karnego, za to pokazał żółtą kartkę jednemu z rezerwowych, który zbyt ostro domagał się „jedenastki”.
W 93. minucie, po podaniu z rzutu wolnego, Morteza Pouraligandżi oddał strzał głową, ale nie trafił w światło bramki. W 98. minucie znów Irańczycy byli blisko wyrównania, jednak Amerykanie zdołali wybić piłkę poza swoje pole karne. Persowie znów dopatrywali się nieregulaminowego zagrania rywali, ale i tym razem hiszpański arbiter nie podyktował im „jedenastki”. Niedługo potem zakończył spotkanie.
Zwycięstwo Anglii w “brytyjskich derbach”
Ar-Rajjan: Anglia wygrała z Walią 3:0, dzięki czemu przypieczętowała prowadzenie w grupie. Walia z kolei kończy udział w turnieju.
Anglikom wystarczył remis, aby wyjść z grupy. Mieliby szansę na niego nawet w razie przegranej – wówczas zdecydowałby wynik drugiego spotkania oraz bilans goli. Walijczykom nawet zwycięstwo nie zapewniłoby awansu – również decydowałby jeszcze wynik drugiego meczu oraz bilans bramkowy.
Brytyjczycy zaczęli mecz między sobą dość spokojnie, ale z czasem przystąpili do ataku. Bez wątpienia dominowali w dalszej części gry, jednak Walijczykom przez dłuższy czas udało się zachować czyste konto. Dopiero po przerwie zaczęli tracić gole.
Wynik otworzył w 50. minucie Marcus Rashford, zdobywając bramkę z rzutu wolnego. Walijczycy jeszcze nie zdążyli się otrząsnąć, a Philip Foden podwyższył prowadzenia Anglików. W 68. minucie wynik spotkania ustalił M. Rashford. Walijczycy podjęli jeszcze kilka prób odzyskania prowadzenia, jednak bezskutecznie.
Anglosasi wychodzą z grupy
Wyniki dzisiejszych spotkań oznaczają, że Anglia oraz S.Z.A. awansują do 1/8 finału. Zagrają z drużynami z grupy A, które zakończyły zmagania w fazie grupowej kilka godzin wcześniej (ich mecze opisaliśmy w osobnym artykule [KLIKNIJ TUTAJ]).
Najpierw o wejście do ćwierćfinału walczyć będą Amerykanie – 3 XII o godzinie 16 w Ar-Rajjan zagrają z Holendrami. Natomiast 4 XII o godzinie 20 w Al-Chaur odbędzie się mecz Anglia-Senegal.
Z turniejem żegnają się Irańczycy oraz Walijczycy. Iran zgromadził 3 punkty i zajął 3. miejsce w grupie. Walia z kolei. z 1 punktem. jest ostatnia.
Iran 0:1 Stany Zjednoczone Ameryki (do przerwy 0:1)
- 0:1 – Christian Pulisic, 38. minuta
Iran: 1 Alireza Beiranwand – 5 Milad Mohammadi (od 45+2. minuty 18 Ali Karimi), 8 Morteza Pouraligandżi, 19 Madżid Hosseini, 23 Ramin Rezaeian – 3 Ehsan Hadżi Safi (od 71. minuty 25 Abolfazl Jalali), 6 Saeid Ezatolahi, 9 Mehdi Taremi, 17 Ali Gholizadeh (od 77. minuty 10 Karim Ansarifard), 21 Ahmad Nurollahi (od 71. minuty 16 Mahdi Torabi) – 20 Sardar Azmoun (w 2. połowie 14 Saman Ghoddos)
Stany Zjednoczone: 1 Matthew Turner – 2 Sergino Dest (od 82. minuty 18 Shaquell Moore), 5 Antonee Robinson, 13 Timothy Ream, 20 Cameron Carter-Vickers – 4 Tyler Adams, 6 Yunus Musah, 8 Weston McKennie (od 65. minuty 23 Kellyn Perry-Acosta) – 10 Christian Pulisic (w 2. połowie 11 Brenden Aaronson), 21 Timothy Weah (od 82. minuty 3 Walker Zimmerman), 24 Josh Sargent (od 77. minuty 19 Haji Wright)
Skład sędziowski: główny: Antonio Mateu Lahoz, liniowi: Pau Cebrián Devís i Roberto Díaz Pérez del Palomar (wszyscy trzej z Hiszpanii), techniczny: Kevin Ortega (Peru), główny od wideoweryfikacji: Juan Martínez Munuera (Hiszpania)
Walia 0:3 Anglia (do przerwy 0:0)
- 0:1 – Marcus Rashford, 50. minuta
- 0:2 – Philip Foden, 52. minuta
- 0:3 – M. Rashford, 68. minuta
Walia: 12 Danny Ward – 3 Neco Williams (od 36. minuty 14 Connor Roberts), 4 Ben Davies (od 57. minuty 16 Joseff Morrell), 5 Chris Mepham, 6 Joseph Rodon – 7 Joseph Allen (od 81. minuty 25 Rubin Colwill), 10 Aaron Ramsey, 11 Gareth Bale (w 2. połowie 9 Brennan Johnson), 15 Ethan Ampadu, 20 Daniel James (od 77. minuty 8 Harry Wilson) – 13 Kieffer Moore
Anglia: 1 Jordan Pickford – 2 Kyle Walker (od 57. minuty 18 Trent Alexander-Arnold), 3 Luke Shaw (od 65. minuty 12 Kieran Trippier), 5 John Stones, 6 Harry Maguire – 4 Declan Rice (od 57. minuty 14 Kalvin Phillips), 8 Jordan Henderson, 11 Marcus Rashford (od 75. minuty 7 Jack Grealish), 20 Philip Foden, 22 Jude Bellingham – 9 Harry Kane (od 57. minuty 24 Callum Wilson)
Skład sędziowski: główny: Slavko Vinčić, liniowi: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič (wszyscy trzej ze Słowenii), techniczna: Yoshimi Yamashita (Japonia), główny od wideoweryfikacji: Marco Fritz (Niemcy)
Tabela grupy B po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
- Anglia 7 9/2 2/1/0
- S.Z.A. 5 2/1 1/2/0
- Iran 3 4/7 1/0/2
- Walia 1 1/6 0/1/2