Mundial 2022. Łatwy awans Niderlandów, wywalczony awans Senegalu

Fragment koszulki reprezentacji narodowej Niderlandów. Holendrzy, a także Senegalczycy, awansują do 1/8 finału Mundialu z grupy A. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Katar: Rozpoczęła się 3. kolejka fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. W pierwszych meczach, w grupie A, Niderlandy pokonały Katar 2:0, a Senegal wygrał z Ekwadorem 2:1. Obydwie zwycięskie drużyny zagrają w 1/8 finału.

Jak przebiegały ostatnie mecze w grupie A? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Przedstawiamy również tabelę grupy.

Niderlandy przypieczętowały dominację w grupie

Al-Chaur: Niderlandy pokonały Katar 2:0 i awansowały do 1/8 finału. Katar kończy udział w turnieju.

Był to pierwszy mecz w historii między obydwiema drużynami. Katarczycy grali o honor (nie mieli szans na 1/8 finału), Holendrzy o pierwsze miejsce w grupie. „Pomarańczowi” byli faworytami spotkania i od początku dominowali na boisku. Ich akcje przyniosły pożądany skutek w 26. minucie – wynik otworzył Cody Gakpo. Reprezentacja Niderlandów utrzymała wynik do przerwy, a po niej zdobyła kolejną bramkę – w 49. minucie Meszaala Barszama pokonał Frenkie De Jong.

W 68. minucie C. Gakpo podał piłkę do Vincenta Janssena, a ten znalazł się sam na sam z bramkarzem rywali. Podał do znajdującego się obok Stevena Berghuisa, który nie miał problemu z trafieniem do pustej bramki. Nagrania jednak pokazywały, że C. Gakpo przy przyjęciu piłki zagrał ręką. Bakary Gassama dokonał wideoweryfikacji i po niej nie uznał gola.

W doliczonym czasie „Pomarańczowi” stworzyli 2 groźne okazje. Najpierw S. Berghuis oddał strzał zza pola karnego, jednak trafił w poprzeczkę. Po chwili M. Barszam złapał piłkę, blokując dośrodkowanie Holendrów. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem, jaki widniał na tablicy od 49. minuty.

Niderlandom zwycięstwo dało 1. miejsce w grupie (7 punktów) i awans do 1/8 finału. 3 XII o godzinie 16 zagrają z reprezentacją kraju, który zajmie 2. miejsce w grupie B. Jaka to będzie drużyna – przekonamy się około 22, kiedy skończą się mecze ostatniej kolejki w owej grupie. Natomiast Katar, bez żadnych punktów, zajął ostatnie miejsce i żegna się z Mundialem.

Senegal wydarł awans Ekwadorowi

Ar-Radżan: Ekwador przegrał z Senegalem 1:2 i stracił możliwość gry w fazie pucharowej na rzecz rywali.

Ekwadorczykom do wyjścia z grupy wystarczał remis, Senegalczykom potrzebne było zwycięstwo. I „Lwy Terangi” zawzięcie walczyli o wygraną, to oni mieli więcej sytuacji bramkowej. Po kilku nieudanych próbach zdobycia bramki, los uśmiechnął się do nich pod koniec 1. połowy. W 42. minucie Piero Hincapié sfaulował Ismailę Sarra we własnym polu karnym. Clément Turpin przyznał Afrykańczykom rzut karny. „Jedenastkę” wykonał sam sfaulowany i pokonał bramkarza rywali.

Latynoamerykanie jednak nie złożyli broni. W 68. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, Moisés Caicedo wyrównał wynik i Ekwadorczycy znów byli bliżej gry w 1/8 finału. Ale to trwało zaledwie 2 minuty – Kalidou Koulibaly, również po wrzutce z wolnego, przejął piłkę i przywrócił Senegalczykom prowadzenie. Do ostatniego gwizdka sędziego wynik nie zmienił się.

Zwycięstwo Senegalu oznacza, że to on, z 6 punktami, zajmuje 2. miejsce w grupie i zagra w 1/8 finału. 4 XII o godzinie 20 spotka się ze zwycięzcami grupy B. Z kolei Ekwador ma 4 „oczka”, kończy fazę grupową na 3. miejscu i jego piłkarze mogą pakować się do domu.

Niderlandy 2:0 Katar (do przerwy 1:0)
  • 1:0 – Cody Gakpo, 26. minuta
  • 2:0 – Frenkie De Jong, 49. minuta

Niderlandy: 23 Andries Noppert – 2 Jurrin Timber, 4 Virgil van Dijk, 5 Nathan Ake – 14 Davy Klaassen (od 66. minuty 11 Steven Berghuis), 15 Marten De Roon (od 82. minuty 20 Teun Koopmeiners), 17 Daley Blind, 21 Frenkie De Jong (od 86. minuty 24 Kenneth Taylor), 22 Denzel Dumfries – 8 Cody Gakpo (od 82. minuty 19 Wout Weghorst), 10 Memphis Depay (od 66. minuty 18 Vincent Janssen)

Katar: 22 Meszaal Barszam – 2 Pedro Miguel, 3 Abdelkarim Hassan, 14 Homam Ahmed, 16 Boualem Khoukhi, 17 Ismail Mohammad (od 85. minuty 13 Musab Chidir) – 6 Abdelaziz Hatim (od 85. minuty 7 Ahmed al-Aeldin), 10 Hassan al-Haydos (od 64. minuty 9 Mohamed Muntari), 23 Assim Madibo (od 64. minuty 12 Karim Boudiaf) – 11 Akram Afif, 19 Almoez Ali (od 64. minuty 8 Ali Assadalla)

Skład sędziowski: główny: Bakary Gassama (Gambia), liniowi: Elvis Noupue (Kamerun) i Mahmud Abuelregal (Egipt), techniczny: Ma Ning (Chińska Republika Ludowa), główny od wideoweryfikacji: Rédouane Jiyed (Maroko)

Ekwador 1:2 Senegal (do przerwy 0:1)
  • 0:1 – Ismaila Sarr, 44. minuta (z rzutu karnego)
  • 1:1 – Moisés Caicedo, 68. minuta
  • 2:1 – Kalidou Koulibaly, 70. minuta

Ekwador: 1 Hernán Galíndez – 2 Félix Torres, 3 Piero Hincapié, 7 Pervis Estupiñán, 17 Ángelo Preciado – 8 Carlos Gruezo (w 2. połowie 5 José Cifuentes), 21 Alan Franco (w 2. połowie 16 Jeremy Sarmiento), 23 Moisés Caicedo – 11 Michael Estrada, 13 Enner Valencia, 19 Gonzalo Plata

Senegal: 16 Edouard Mendy – 3 Kalidou Koulibaly, 14 Ismail Jakobs, 21 Youssouf Sabaly, 22 Abdou Diallo– 5 Idrissa Gana Gueye, 11 Pathé Ciss, 26 Pape Gueye – 9 Boulaye Dia, 13 Iliman Ndiaye, 18 Ismaila Sarr

Skład sędziowski: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Cyril Gringore (wszyscy trzej z Francji), techniczny: István Kovács (Rumunia), główny od wideoweryfikacji: Jérôme Brisard (Francja)

Tabela grupy A po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)