Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzi. Warszawskie ZOO zaprasza na swój profil !

Podziel się:

Ali i Greg fot.pras

Warszawskie ZOO prowadzi internetowe działania edukacyjne przygotowujące do Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia – Happy Bears Day. Co to za święto i jak będziemy go świętować?

Angielska nazwa tego święta brzmi bardzo uroczo i urodzinowo – Happy Bears’ Day. Święto niedźwiedzi obchodzone jest 10 maja. Jednak żeby je celebrować z pełną świadomością warto się do niego przygotować, bo Happy Bears’ Day – mimo wdzięcznej nazwy, to nie kolejne urodziny „misia z ZOO”, a międzynarodowy dzień powołany po to, by zwrócić uwagę na problemy niedźwiedzi w środowisku naturalnym.

Niedźwiedzie, chociaż stały się wzorcem najmilszych przytulanek, jako dzikie zwierzęta nie są już tak powszechnie darzone sympatią. Ludzie się ich boją, uważają za szkodniki, nie znają ich biologii. Dlatego Warszawskie ZOO zaczyna obchody Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia już w kwietniu.

Do 10 maja, śledząc profil Warszawskiego ZOO na FB oraz www.zoo.waw.pl, każdy będzie wiedział: ile gatunków niedźwiedzi żyje na świecie; z jakimi problemami muszą się mierzyć populacje niedźwiedzi w różnych zakątkach świata oraz wiele innych faktów z życia niedźwiedzi.

W każdą środę i niedzielę – od 15 kwietnia do 20 maja – publikowane będą ciekawostki o wszystkich gatunkach niedźwiedzi na świecie i zagrożeniach towarzyszących im na codzień. Opowiemy o projektach ratowania niedźwiedzi środowisku naturalnym i zwrócimy uwagę na to jaką w tym rolę pełnią ogrody zoologiczne.

Święto ma swoje prawa, dlatego nie zabraknie również interesujących gier i ciekawostek edukacyjnych, a także 20 kwietnia ogłosimy internetowy konkurs prac plastycznych z nagrodami! Warto śledzić https://www.facebook.com/WarszawskieZOO/.

W Warszawskim ZOO mieszkają dwa gatunki niedźwiedzi: polarne i brunatne. Niedźwiedzie polarne – to dwaj bracia bliźniacy Gregor i Aleut. Nasze niedźwiedzie brunatne to trzy wiekowe samice: Mała, Sabina i Tatra.

Pomysł Happy Bears’ Day narodził się dwa lata temu podczas obrad grupy doradczej ds. niedźwiedzi Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – EAZA Bear TAG. Grupa doradcza ds. niedźwiedzi składa się z pracowników ogrodów zoologicznych zrzeszonych w EAZA i opracowuje zrównoważone plany kolekcji ogrodów zoologicznych, promuje projekty ochrony niedźwiedzi w środowisku naturalnym i jest istotnym źródłem informacji na temat zarządzania zwierzętami mieszkającymi w ogrodach zoologicznych.

Kierowniczka Sekcji Zwierząt Drapieżnych Warszawskiego ZOO Anna Jakucińska, członek  EAZA Bear TAG, prowadzi europejską księgę stadną niedźwiedzi himalajskich. Do jej zadań należy m.in. zbieranie wszelkich danych na temat żyjących obecnie i w przeszłości niedźwiedzi himalajskich w ogrodach zoologicznych. Te dane służą do poznawania biologii gatunku, a także do tworzenia zaleceń hodowlanych, co bywa bardzo pomocne w programach hodowlanych niedźwiedzi będących podstawą do ich reintrodukcji. Pomaga także innym ogrodom w tworzeniu odpowiednich warunków dla tego gatunku wspierając je merytorycznie.

Happy Bears’ Day obchodzony jest w wielu europejskich ogrodach zoologicznych zrzeszonych w EAZA, które świętują pod wspólnym szyldem. Na tegoroczną edycję święta niedźwiedzi graficzne materiały edukacyjne przygotowało Sóstó Zoo z Węgier. Razem #chronimyGINĄCEgatunki!

(pras.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *