mLegitymacja dla studentów – zniżki w zasięgu smartfona

Podziel się:

fot.Pixabay

650 tysięcy Polaków w swoich telefonach ma zainstalowaną naszą aplikację mObywatel. To grono lada moment się powiększy o… studentów. To dla nich przygotowaliśmy nowe udogodnienia.

mLegitymacja zdobywa stolicę

SGH jest pierwszą warszawską uczelnią, której studenci mogą korzystać z mLegitymacji.

– Cieszy nas fakt, że to właśnie studenci SGH – jako pierwsi w Warszawie – będą mogli skorzystać z udogodnienia w postaci mLegitymacji. To wymagająca grupa użytkowników usług cyfrowych, na pewno docenią elektroniczną legitymację w formie aplikacji mobilnej, ale też będą czekali na jej kolejne funkcje – powiedział prof. Marek Rocki, rektor SGH.

Pierwsze w Polsce mobilne legitymacje studenckie na początku października wydał Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach. Wkrótce do tego grona dołączą kolejne uczelnie.

– mLegitymacja to legitymacja studencka w smartfonie, pełnoprawny zamiennik tej tradycyjnej. Podobnie jak dotychczasowe dokumenty potwierdza wszystkie studenckie uprawnienia i zniżki – tłumaczy wiceminister cyfryzacji. – W praktyce oznacza to, że młodzi ludzie mogą z niej skorzystać kupując ulgowy bilet do kina, czy w pociągu. Wystarczy, że pokażą telefon z zainstalowaną aplikacją – dodaje minister Wanda Buk.

mLegitymacja nie tylko uprawnia do ulg i zniżek, ale tak samo jak tradycyjne dokumenty, potwierdza też status studenta i jego przynależność do uczelni.

Wprowadzenie mLegitymacji na uczelniach było możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów (z dnia 16 kwietnia 2019 r.). To ten dokument prawnie umocował mLegitymację studencką.

Dobre wieści

mLegitymacja jest częścią naszej aplikacji mObywatel. Na razie dostępna jest tylko w telefonach z systemem Android, ale… Czas na dobrą wiadomość dla studentów (i uczniów) korzystających ze smartfonów z systemem iOS.

– Na początku przyszłego roku mLegitymacja będzie też w telefonach z iOS – zapowiedziała wiceminister Wanda Buk. – Wiemy, że czeka na to przede wszystkim wielu studentów, w tym tych z SGH – dodała.

A co powinna zrobić uczelnia, aby jej studenci mogli korzystać z mLegitymacji? Niewiele. Pierwszym krokiem jest wypełnienie prostego formularza. Kolejny to podpisanie porozumienia. Staramy się, aby cały proces był możliwie najprostszy i najkrótszy.

Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnia nie musi kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

O tym, że mLegitymacja to świetne, ułatwiające życie rozwiązanie wiedzą już uczniowie (i ich rodzice) z ponad 2600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tyle placówek wprowadziło już mLegitymację szkolną. Kolejne zrobią to niebawem. W sumie do naszego projektu zgłosiło się już ponad 3700 szkół. Każdego dnia dołączają kolejne.

– Popularność mLegitymacji szkolnej rośnie. Dziennie szkoły wydają swoim uczniom 500 takich mobilnych dokumentów. Liczymy na równie dobre przyjęcie na uczelniach – powiedziała wiceminister Wanda Buk.

mStudent

mLegitymacja jest częścią naszej aplikacji mObywatel. To bezpłatna appka, z której mogą korzystać właściciele zarówno telefonów z systemem Android, jak i iOS.  Do tej pory zainstalowało ją 650 tysięcy Polaków.

mObywatel oferuje rozwiązania przydatne nie tylko uczniom i studentom. To przede wszystkim mTożsamość, czyli dane z dowodu osobistego. Ściągając i instalując mObywatela (aby to zrobić potrzebny jest profil zaufany) nie musimy martwić się brakiem dowodu osobistego na poczcie, w pociągu, w hotelu, wypożyczalni sprzętu sportowego, siłowni i w wielu innych miejscach. mTożsamość skutecznie nam go zastąpi. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu lub paszportu. A takich miejsc wciąż przybywa.

(mc.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.