MON: Terytorialsi wykorzystali innowacją technologię podczas matur

Podziel się:

fot.6MBOT/Twitter

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju wykorzystała celowniki SCT “Rubin” do przesiewowego badania ciepłoty ciała. Całkowicie innowacyjna metoda, świetnie sprawdziła się podczas pierwszego dnia matur- poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Według MON to na barkach dyrektorów szkół spoczywa teraz obowiązek tworzenia rozwiązań, które pozwolą na stworzenie maksymalnych warunków bezpieczeństwa w czasach pandemii dla osób przystępujących do egzaminu dojrzałości. Na terenie trzech mazowieckich powiatów: grójeckiego, radomskiego oraz płockiego w usprawnieniu realizacji tych działań pomogą Terytorialsi. Ich zadanie polega na pomiarze temperatury ciała abiturientów przy pomocy celownika termowizyjnego SCT “Rubin”, który został zmodyfikowany a oprogramowanie urządzenia zostało dodatkowo rozszerzone, przy zachowaniu pierwotnego przeznaczenia ww. celownika.

Resort obrony przekazał o pionierskim zastosowaniu wojskowego sprzętu odbyło się 8 czerwca w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu. W następnych dniach Terytorialsi 6MBOT wesprą w działaniach dyrektorów kolejnych placówek: XI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcącego CNB “Feniks” Płocku.

To nowoczesne i innowacyjne działanie ma na celu identyfikację zagrożenia we wczesnej fazie, co daje możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję: – Podjęliśmy rozmowy z żołnierzami z 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, podczas których ustaliliśmy najbardziej dogodne miejsce dla Rubina. Był on usytuowany na korytarzu, a pomiar był całkowicie bezinwazyjny dla naszych uczniów. Zależało nam na wprowadzeniu jak największych warunków bezpieczeństwa i wyeliminowania ewentualnego zagrożenia. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, działania te zostało w znaczny sposób usprawnione – podsumowuje dyrektor ZS w Grójcu, Andrzej Kosatka.

Zmodyfikowane celowniki nie określały dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazały czy jest ona wyższa, czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia.

– Badanie urządzeniem można było potraktować jako wstępne. Wszystkie osoby, których wyniki budziły wątpliwości, musiał zostać poddane dokładniejszej weryfikacji – mówił mjr Grzegorz WILCZEWSKI, dowódca 61 blp w Grójcu.

To nie jedyne zadanie, jakie 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej realizowała w ramach wspierania placówek oświatowych w czasie pandemii. Żołnierze m.in. prowadzili szkolenia dla nauczycieli z zakresu radzenia sobie z koronawirusem po otwarciu placówek. Wykorzystując doświadczenia nabyte podczas prowadzenia operacji przeciwkryzysowej „Odporna wiosna”, Terytorialsi przekazywali pedagogom informacje dotyczące m.in. rozpoznawania objawów koronawirusa, transmisji choroby, czy tego, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się środkami ochrony indywidualnej.

(MON)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.