Mundial 2022. Argentyńczycy mistrzami świata, Francja nie obroniła tytułu! [+SZCZEGÓŁOWY OPIS MECZU]

Podziel się:

Argentyńscy piłkarze. Południowoamerykańska drużyna wygrała Mundial 2022. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/ChiniGaray

Katar, Lusajl: Odbył się ostatni mecz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. W finale turnieju Argentyna zremisowała z broniącą tytułu Francją 2:2. Po dogrywce było 3:3, więc mistrzów świata wyłoniły rzuty karne. W niej lepsza okazała się Argentyna – 4:2. Jest to trzeci tytuł mistrza świata dla tej drużyny.

W 1. połowie Argentyńczycy zdobyli 2 gole. Najpierw rzut karny skutecznie wykorzystał Lionel Messi, a następnie Angel Di Maria podwyższył prowadzenie. Wynik 2:0 widniał na tablicy jeszcze w 79. minucie. Jednak następnie Kylian Mbappé zdobył 2 bramki w przeciągu 2 minut. Pierwszą z nich z rzutu karnego, drugą podczas typowej akcji na bramkę.

Do ostatniego gwizdka nie padło więcej goli. W dogrywce L. Messi przyniósł Argentyńczykom prowadzenie, ale 10 minut później K. Mbappé znów zdobył bramkę z rzutu karnego. Ostatecznie faza „jedenastek” wyłoniła mistrzów świata. W niej lepsi okazali się Argentyńczycy – wygrali 4:2.

Jest to trzeci tytuł mistrza świata dla Argentyny. Poprzednie zdobyła w 1978 roku w swoim kraju (po zremisowaniu z Holandią 1:1 i pokonaniu jej w dogrywce 3:1), a kolejny 8 lat później w Meksyku (po zwycięstwie nad Niemcami Zachodnimi 3:2). Jest to również pierwszy od 20 lat tytuł dla nieeuropejskiej drużyny. W 2002 roku triumfowała Brazylia, na kolejnych Mistrzostwach Włochy, Hiszpania, Niemcy oraz Francja, której dziś nie udało się obronić tytułu.

Katarski Mundial nie zaczął się szczęśliwie dla Argentyny – przegrała z Arabią Saudyjską 1:2. Następnie pokonała Meksyk oraz Polskę, obydwu rywali wynikiem 2:0. W 1/8 finału wygrała z Australią 2:1, ćwierćfinał z Niderlandami zakończył się remisem 2:2, w karnych Argentyńczycy wygrali 4:3. Natomiast półfinałowe zwycięstwo nad Chorwatami 3:0 dało im awans do finału.

Dzień Lionela Messiego, Kylian Mbappé królem strzelców

Podczas dzisiejszego meczu, L. Messi pobił rekord występów na Mundialach – zagrał łącznie w 26 meczach Mistrzostw Świata. Poprzednio najwięcej występów miał Niemiec Lothar Matthäus (25 występów w l. 1982-1998). Argentyńczyk dołączył również do mało licznego grona zawodników, którzy wystąpili na 5 turniejach (wystąpił na każdym Mundialu od 2006 roku). Zawodnikowi jeszcze wczoraj brakowało tylko jednego tytułu – mistrza świata. Dzisiaj może czuć się w pełni spełniony.

Francuzom na otarcie łez pozostał tytuł króla strzelców dla ich zawodnika. K. Mbappé zdobył w Katarze 8 bramek. O 1 gola mniej na swoim koncie ma L. Messi. Francuz stał się drugim zawodnikiem, który zdobył hat-tricka w finale Mundialu. Poprzednio dokonał tego Anglik Geoff Hurst w 1966 roku.

Finał miał również polski akcent – był sędziowany przez Polaków. Sz. Marciniakowi asystowali Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz; ponadto inny Polak, Tomasz Kwiatkowski, stał na czele zespołu od wideo-weryfikacji. Był to pierwszy finał, w którym Polak był głównym arbitrem. Wcześniej tylko raz Polak był w składzie sędziowskim na finał – w 1990 r. Michał Listkiewicz (ojciec Tomasza) był jednym z sędziów liniowych.

Poniżej podajemy szczegółowy opis meczu.

Prowadzenie Argentyny do przerwy

Początek spotkania został zdominowany przez Argentyńczyków, w pierwszych 10 minutach przeprowadzili kilka akcji na bramkę Francuzów. Podczas jednej z nich, Cristian Romero zderzył się z Hugo Llorisem, w efekcie czego francuski bramkarz ucierpiał, jednak ostatecznie kontynuował grę. „Trójkolorowi” pierwszą akcję na bramkę „Biało-Błękitnych” przeprowadzili w 14. minucie. W 19. minucie C. Romero sfaulował jednego z rywali obok swojego pola karnego. Po dośrodkowaniu, Olivier Giroud oddał strzał głową na bramkę, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

Z kolei w 21. minucie Ousmane Dembélé sfaulował Angela Di Marię w swoim polu karnym. Szymon Marciniak nie miał wątpliwości – przyznał Latynoamerykanom rzut karny. Do jego wykonania tradycyjnie podszedł Lionel Messi i otworzył wynik.

W 27. minucie, po wrzutce Francuzów z rzutu wolnego, Argentyńczycy wybili piłkę. Po chwili, podczas walki o piłkę, Theo Hernandez zderzył się z L. Messim. Zawodnik na chwilę zszedł z boiska, jednak szybko wrócił na nie. W kolejnych minutach „Biało-Błękitni” nadal dominowali i prowadzili akcje na bramkę „Trójkolorowych”.

W 36. minucie odnieśli pożądany skutek – po podaniu od Alexisa Mac Allistera, A. Di Maria pokonał H. Llorisa. Francuzi następnie ruszyli do ataku, jednak obrona Argentyńczyków okazała się zbyt mocna dla nich. W doliczonym czasie do 1. połowy, Enzo Fernández zobaczył żółtą kartkę za faul na Randalu Kolo Muanim. Wrzutka z rzutu wolnego po nim nie przyniosła jednak Francuzom gola.

Remis w 2 minuty

Zaraz po rozpoczęciu 2. połowy, A. Mac Allister posłał piłkę w pole karne Francuzów, ale H. Lloris złapał ją. Po chwili Rodrigo De Paul oddał strzał, ale i tym razem francuski bramkarz stał na posterunku. W dalszej części meczu gra była dość spokojna, południowoamerykańska ekipa nadal dominowała na boisku. W 55. minucie Adrien Rabiot został ukarany żółtą kartką.

W 71. minucie Kylian Mbappé oddał strzał na bramkę Argentyńczyków, jednak piłka przeleciała nad poprzeczką. Natomiast w 79. minucie Nicolás Otamendi sfaulował Randala Kolo Muaniego we własnym polu karnym. Polski arbiter przyznał Francuzom „jedenastkę”, a K. Mbappé zmienił ją na gola. Po wznowieniu gry, „Trójkolorowi” przeprowadzili kolejną akcję na bramkę „Biało-Błękitnych”. W polu karnym Latynoamerykanów, K. Mbappé dostał piłkę, a po chwili na tablicy widniał wynik 2:2. Obydwa gole padły w przeciągu 2 minut.

Końcówka meczu upłynęła pod znakiem akcji Francji na bramkę Argentyny. Podczas jednej z nich, Marcus Thuram przewrócił się w polu karnym rywali. Zobaczył jednak żółtą kartkę za pozorowanie faulu. W doliczonym czasie żółtą kartkę zobaczyli również O. Giroud oraz Marcos Acuña. Podczas doliczonych minut europejska drużyna nadal prowadziła pressing na bramkę rywali, ale bezskutecznie. Niedługo przed ostatnim gwizdkiem, L. Messi oddał strzał spoza pola karnego, ale H. Lloris wykazał się skuteczną interwencją.

Konieczne były karne

Ostatecznie mecz skończył się remisem. Do wyłonienia mistrza świata, konieczna była dogrywka. Tuż przed końcem jej 1. połowy, Argentyńczycy stanęli przed szansą na objęcie prowadzenia. Najpierw jednak Francuzi zablokowali 2 strzały, a w ostatniej chwili przed gwizdkiem na przerwę, Lautaro Martínez nie trafił do bramki.

Po zmianie stron, „Biało-Błękitni” nadal prowadzili pressing na bramkę „Trójkolorowych”. W 108. minucie Lautaro Martínez oddał kolejny strzał. H. Lloris jedynie odbił piłkę. Ta poleciała w stronę środka pola bramkowego, skąd L. Messi dał Argentyńczykom prowadzenie. W 114. minucie Leandro Paredes ostrym wślizgiem sfaulował jednego z Francuzów, za co zobaczył żółtą kartkę.

Po chwili Gonzalo Montiel zagrał ręką w swoim polu karnym. Otrzymał za to żółtą kartkę, a Francja otrzymała rzut karny. Ponownie do jego wykonania podszedł K. Mbappé i ponownie wykorzystał go skutecznie. Przez ostatnie minuty dogrywki obydwie drużyny próbowały objąć prowadzenie. Jednak ostatecznie dogrywka, jak wszystkie poprzednie na katarskim Mundialu, nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Konieczna była znowu faza rzutów karnych. Po pierwszej kolejce było 1:1. W kolejnych 2 kolejkach Argentyńczycy zdobyli bramki, natomiast Francuzi nie mieli szczęścia. Najpierw Emiliano Martínez obronił strzał Kingsley’a Comana, a następnie Aurélien Tchouaméni nie trafił do bramki. W czwartej kolejce znów obydwie ekipy zdobyły gola, a ponieważ Argentyńczycy prowadzili po niej 4:2, wygrali fazę, mecz i turniej.

Argentyna 2:2 Francja (do przerwy 2:0)
po dogrywce 3:3 (do przerwy 2:2)
karne (4:2)
  • 1:0 – Lionel Messi, 23. minuta (z rzutu karnego)
  • 2:0 – Angel Di Maria, 36. minuta
  • 2:1 – Kylian Mbappé, 80. minuta (z rzutu karnego)
  • 2:2 – K. Mbappé, 82. minuta
  • 3:2 – L. Messi, 108. minuta
  • 3:3 – K. Mbappé, 118. minuta (z rzutu karnego)

Faza rzutów karnych (Francja – Argentyna)

  • Mbappé V – L. Messi V (1:1)
  • Kingsley Coman X – Paulo Dybala V (1:2)
  • Aurélien Tchouaméni X – Leandro Paredes V (1:3)
  • Randal Kolo Muani V – Gonzalo Montiel V (2:4)

Argentyna: 23 Emiliano Martínez – 3 Nicolas Tagliafico (od 120+1. minuty 21 Paulo Dybala), 13 Cristian Romero, 19 Nicolás Otamendi, 26 Nahuel Molina (od 91. minuty 4 Gonzalo Montiel) – 7 Rodrigo De Paul (od 102. minuty 5 Leandro Paredes), 11 Angel Di Maria (od 64. minuty 8 Marcos Acuña), 20 Alexis Mac Allister (od 116. minuty 6 German Pezzella), 24 Enzo Fernández – 9 Julián Álvarez (od 102. minuty 22 Lautaro Martínez), 10 Lionel Messi

Francja: 1 Hugo Lloris – 4 Raphaël Varane (od 113. minuty 24 Ibrahima Konate), 5 Jules Koundé (od 120+1. minuty 3 Axel Disasi), 18 Dayot Upamecano, 22 Theo Hernandez (od 71. minuty 25 Eduardo Camavinga) – 7 Antoine Griezmann (od 71. minuty 20 Kingsley Coman), 8 Aurélien Tchouaméni, 14 Adrien Rabiot (od 96. minuty 13 Youssouf Fofana) – 9 Olivier Giroud (od 41. minuty 26 Marcus Thuram), 10 Kylian Mbappé, 11 Ousmane Dembélé (od 41. minuty 12 Randal Kolo Muani)

Skład sędziowski: główny: Szymon Marciniak, liniowi: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (wszyscy trzej z Polski), techniczny: Ismail Elfath (Stany Zjednoczone Ameryki), główny od wideoweryfikacji: Tomasz Kwiatkowski (Polska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.