Mundial 2022. Pogrom i remis w grupie B, niełatwe zwycięstwo Holendrów

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com.

Katar: Drugi dzień Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn za nami. Anglicy rozgromili Irańczyków 6:2, a Senegal przegrał z Niderlandami 0:2. Ostatni mecz, między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Walią, zakończyło się pierwszym na tegorocznym turnieju remisem – 1:1.

Jak przebiegały wtorkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Podajemy również bilans w grupach A oraz B po 1. kolejce.

Angielski pogrom Irańczyków

Ar-Rajjan: Anglia pokonała Iran 6:2 w pierwszym meczu grupy B. Był to jeden z najbardziej bramkowych meczy w historii Mistrzostw Świata. Irańczycy, choć ich obrońcy kilkakrotnie wykazali się świetną interwencją, musieli uznać dominację rywali.

Cały mecz był zdominowany przez Anglików. Przez pierwsze 30 minut nie byli jednak w stanie poważnie zagrozić bramce rywali – irańska obrona nie zawodziła. W 20. minucie doszło do dość dramatycznej sytuacji w polu karnym Irańczyków – bramkarz, Alireza Beiranwand, zderzył się głową z jednym z piłkarzy i potrzebował pomocy medycznej. Ostatecznie zakończył grę, a w bramce zastąpił go Hossein Hosseini, a cała sytuacja spowodowała przerwanie gry na kilka minut.

Po upływie niewielu ponad pół godziny od pierwszego gwizdka Brytyjczycy zaczęli strzelać bramki. Wynik otworzył Jude Bellingham, a po niecałych 10 minutach do bramki trafił Bukayo Saka. Natomiast w doliczonym czasie gola zdobył Raheem Sterling.

Druga połowa była jeszcze bardziej bramkowa. W 62. minucie B. Saka powiększył prowadzenie „Synów Albionu”. Irańczycy po chwili zdobyli swoją pierwszą bramkę – strzelił ją Mehdi Taremi. Po kolejnych kilku minutach Gareth Southgale wymienił 4 piłkarzy. Dwóch z wpuszczonych zawodników zdobyło kolejne gole. Marcus Rashford, minutę po wejściu na boisko, przywrócił Brytyjczykom 4-bramkowe prowadzenie. Natomiast w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Jack Grealish doprowadził do wyniku 6:1.

Do 2. połowy Raphael Claus doliczył 10 minut. Pod koniec meczu jeden z Irańczyków, pociągnięty za koszulkę, przewrócił się w polu karnym rywali. Po analizie wideo, sędzia przyznał Persom rzut karny. Wykorzystał go M. Taremi, dzięki czemu Irańczycy przegrali „zaledwie” 4 bramkami.

Ostatecznie w meczu padło 8 bramek. Niewiele meczy w historii Mundialu było tak „bramkowych”. W XXI wieku w jedynie 2 spotkaniach strzelono tyle goli – w meczu Niemcy-Arabia Saudyjska w 2002 roku (8:0) oraz w meczu Brazylia-Niemcy w 2014 roku (1:7).

Zwycięstwo Holendrów w ostatnich minutach

Ad-Dauha: Senegal przegrał mecz z Niderlandami 0:2. Holendrom zwycięstwo jednak nie przyszło łatwo – obydwa gole zdobyli dopiero pod koniec meczu.

Choć czołowy piłkarz reprezentacji Senegalu, Sadio Mané, leczy kontuzję, to Niderlandy nie miały tak łatwo, jak Anglia. Obydwie drużyny miały mniej więcej tyle samo akcji na bramkę rywali. Mimo to, przez niemal cały mecz nie udało się im zdobyć bramki.

Dopiero w 84. minucie Cody Gakpo strzałem głową otworzył wynik. Afrykańczycy próbowali go wyrównać, jednak w 9. minucie doliczonego czasu to europejskiej reprezentacji udało się zdobyć kolejnego gola. Wynik ustalił Davy Klaassen.

Było to drugie spotkanie w grupie A. Wczorajszy mecz otwarcia, Katar-Ekwador, również skończył się wynikiem 0:2.

Pierwszy remis na Mundialu 2022

Ar-Rajjan: Stany Zjednoczone Ameryki zremisowały z Walią 1:1. Choć Amerykanie prowadzili do przerwy, to w 2. połowie spowodowały przyznanie rywalom rzutu karnego, w efekcie czego spotkanie skończyło się bez zwycięzcy.

Mecz był dość zacięty, zarówno Amerykanie, jaki i Walijczycy próbowali zdobyć gole. Pierwsi radowali się Amerykanie – w 36. minucie Timothy Weah znalazł się praktycznie sam na sam z bramkarzem „Smoków” i otworzył wynik. Walijczycy próbowali odrobić stratę. W 64. minucie blisko zdobycia gola był Ben Davies. Bramkarz S.Z.A. jednak wybił piłkę ponad poprzeczką. Po chwili, po rzucie rożnym, Kieffer Moore główkował, ale piłka znów przeleciała nad bramką.

W 80. minucie. Gareth Bale został sfaulowany przez Walkera Zimmermana. Jako że to stało się w polu karnym „Jankesów”, Abdulrahman al-Jassim podyktował „Smokom” rzut karny. „Jedenastkę” skutecznie wykorzystał sam sfaulowany. Do końca meczu żadna z drużyn nie objęła prowadzenia.

• 6:1 – Jack Graelish, 90. minuta
  • 6:2 – M. Taremi, 90+13. minuta (z rzutu karnego)

Składy:

Anglia: 1 Jordan Pickford – 3 Luke Shaw, 5 John Stones, 6 Harry Maguire (od 70. minuty 15 Eric Dier), 12 Kieran Trippier – 4 Declan Rice, 19 Mason Mount (od 70. minuty 20 Philip Foden), 22 Jude Bellingham – 9 Harry Kane, 10 Raheem Sterling (od 70. minuty 7 Jack Graelish), 17 Bukayo Saka (od 70. minuty 11 Marcus Rashford)

Iran: 1 Alireza Beiranwand (od 20. minuty 24 Hossein Hosseini) – 2 Sadegh Moharrami, 5 Milad Mohammadi (od 63. minuty 16 Mahdi Torabi), 8 Morteza Pouraligandżi, 15 Ruzbeh Czeszmi (w 2. połowie 13 Mohammad Kanaani), 19 Madżid Hosseini – 3 Ehsan Hadżi Safi, 18 Karimi Ali (w 2. połowie 6 Saeid Ezatolahi), 21 Ahmad Nurollahi – 7 Alireza Dżahanbachsz (w 2. połowie 17 Ali Gholizadeh), 9 Mehdi Taremi

Skład sędziowski: główny: Raphael Claus, liniowi: Rodrigo Correa i Danilo Simon (wszyscy trzej z Brazylii), techniczny: Kevin Ortega (Peru), główny od wideoweryfikacji: Leodán González (Urugwaj)

Senegal 0:2 Niderlandy (do przerwy 0:0)

Bramki:

• 0:1 – Cody Gakpo, 84. minuta
  • 0:2 – Davy Klaassen, 90+9. minuta

Składy:

Senegal: 16 Edouard Mendy – 3 Kalidou Koulibaly, 4 Pape Abou Cisse, 21 Youssouf Sabaly, 22 Abdou Diallo (od 62. minuty 14 Ismail Jakobs) – 5 Idrissa Gana Gueye, 6 Nampalys Mendy, 8 Cheikhou Kouyate (od 73. minuty 26 Pape Gueye), 15 Krepin Diatta (od 73. minuty 7 Nicolas Jackson), 18 Ismaila Sarr – 9 Boulaye Dia (od 69. minuty 20 Cheikh Dieng)

Niderlandy: 23 Andries Noppert – 3 Matthijs de Ligt, 4 Virgil van Dijk, 5 Nathan Ake – 8 Cody Gakpo (od 90+4. minuty 15 Marten De Roon), 11 Steven Berghuis (od 79. minuty 20 Teun Koopmeiners), 17 Daley Blind, 21 Frenkie De Jong, 22 Denzel Dumfries – 7 Steven Bergwijn (od 79. minuty 14 Davy Klaassen), 18 Vincent Janssen (od 62. minuty 10 Memphis Depay)

Skład sędziowski: główny: Wilton Sampaio, liniowi: Bruno Boschilia i Bruno Pires (wszyscy trzej z Brazylii), techniczny: Andres Matonte Cabrera (Urugwaj), główny od wideoweryfikacji: Juan Soto (Wenezuela)

Stany Zjednoczone Ameryki 1:1 Walia (do przerwy 1:0)

Bramki:

• 1:0 – Timothy Weah, 36. minuta
  • 1:1 – Gareth Bale, 82. minuta (z rzutu karnego)

Składy:

Stany Zjednoczone: 1 Matt Turner – 2 Sergino Dest (od 74. minuty 22 DeAndre Yedlin), 3 Walker Zimmerman, 5 Antonee Robinson, 13 Tim Ream – 4 Tyler Adams, 6 Yunus Musah (od 74. minuty 23 Kellyn Perry-Acosta), 8 Weston Mc Kennie (od 66. minuty 11 Brenden Aaronson) – 10 Christian Pulisic, 21 Tim Weah (od 88. minuty 16 Jordan Morris), 24 Josh Sargent (od 74. minuty 19 Haji Wright)

Walia: 1 Wayne Hennessey – 3 Neco Shay Williams (od 79. minuty 9 Brennan Johnson), 4 Ben Davies, 5 Chris Mepham, 6 Joe Rodon, 14 Connor Roberts – 8 Harry Wilson (od 90+3. minuty 22 Sorba Thomas), 10 Aaron Ramsey, 15 Ethan Ampadu (od 90+5. minuty 16 Joseff Morrell) – 11 Gareth Bale, 20 Daniel James (w 2. połowie 13 Kieffer Moore)

Skład sędziowski: główny: Abdulrahman al-Jassim, liniowi: Taleb al-Marri i Saoud al-Maqaleh (wszyscy trzej z Kataru), techniczny: Ning Ma (Chińska Republika Ludowa), główny od wideoweryfikacji: Abdulla al-Marri (Katar)

Tabela grupy A po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Niderlandy    3    2/0     1/0/0
  2. Ekwador        3    2/0     1/0/0
  3. Senegal          0    0/2     0/0/1
  4. Katar              0    0/2     0/0/1

(Niderlandy oraz Senegal zajmują wyższe miejsca niż Ekwador oraz Katar dzięki mniejszej ilości zgromadzonych żółtych kartek [odpowiednio 1-2 oraz 2-4])

Tabela grupy B po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Anglia                           3     6/2     1/0/0
  2. Walia                            1      1/1     0/1/0
  3. Stany Zjednoczone    1      1/1     0/1/0
  4. Iran                               0    2/6     0/0/1

(Walia zajmuje wyższe miejsce niż Stany Zjednoczone dzięki mniejszej ilości zgromadzonych żółtych kartek [2-4])