Mundial 2022 rozpoczęty! Porażka gospodarzy na początek
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash.com
Katar, Al-Chaur: Rozpoczęły się 22. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Przed kolejne 4 tygodnie najlepsze drużyny z całego świata będą rywalizować o tytuł najlepszej ekipy. Pierwszy mecz nie był jednak łaskawy dla gospodarzy turnieju. Ulegli Ekwadorowi 0:2.
32 drużyny z całego świata: Anglia, Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Chorwacja, Dania, Ekwador, Francja, Ghana, Hiszpania, Iran, Japonia, Kamerun, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kostaryka, Maroko, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Senegal, Serbia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Tunezja, Urugwaj oraz Walia. One rozpoczynają rywalizację o tytuł mistrza świata. Turniej oficjalnie rozpoczął się.
Po raz rozgrywany pierwszy na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy nie odbywa się na przełomie wiosny i lata – samo to sprawia, że tegoroczny Mundial jest wyjątkowy. Również jest on ostatnim, w którym występują 32 reprezentacje – za 4 lata ma być ich 48. Co więcej, po raz pierwszy w gronie sędziowskim znalazły się kobiety – 3 główne oraz 2 liniowe.
Turniej ma również swoją ciemną stronę – los pracowników zarobkowych, ujawniony przez media zachodnie. Według niepotwierdzonych informacji, przy przygotowaniach do mistrzostw, zwłaszcza przy budowie stadionów, mogło zginąć nawet 6.5 tysiąca osób, pracujących często ponad siły.
Mecze odbędą się na 8 stadionach w 5 różnych miastach – Ar-Rajjan (3 stadiony), Ad-Dauha (2 stadiony), Al-Chaur, Al-Wakra, Lusajl. Na nich wspomniane 32 reprezentacje, podzielone na 8 grup, będzie walczyć o miano najlepszej na Ziemi.
To w Al-Chaur odbyła się ceremonia otwarcia turnieju. Głównymi gwiazdorami byli amerykański aktor Morgan Freeman oraz południowokoreański piosenkarz z zespołu BTS Jeon Jeong-guk, znany jako „Jungkook”. Koreańczyk zaśpiewał hymn mistrzostw, piosenkę „Dreamers”.
Przebieg Mundialu 2022
Format mistrzostw będzie taki sam, jak każdych od 1998 roku. 32 drużyny, podzielone na 8 grup (po 4 ekipy w każdej) rozegra po 1 meczu z każdą drużyną w swojej grupie. 2 najlepsze reprezentacje po fazie grupowej przejdą do fazy pucharowej. Najpierw, w 1/8 finału, zwycięzca grupy A zagra z wiceliderem grupy B, zwycięzca grupy B zagra z wiceliderem grupy A, i tak dalej. Zwycięzcy spotkań przechodzą do ćwierćfinału. Drużyny, które wygrają w nim, zagrają w półfinale. Przegrani 1/2 finału spotkają się w meczu o 3 miejsce, a zwycięzcy zagrają w finale.
Do 2 grudnia potrwa faza grupowa, która wyłoni najlepsze 16 ekip. Po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału. Mecze drugiej rundy mistrzostw odbędą się w dniach 3-6 grudnia. 9 i 10 grudnia rozegrane zostaną mecze 1/4 finału. 13 i 14 grudnia odbędą się półfinały. Mecz o 3. miejsce jest zaplanowany na 17 grudnia. Dzień później rozegrany zostanie finał.
Tytułu mistrza świata będzie bronić reprezentacja Francji, która w 2018 roku wygrała mundial w Federacji Rosyjskiej. W tegorocznym Mundialu wystąpi w grupie D, gdzie spotka się z Australią (22.11), Danią (26.11) oraz Tunezją (30.11). Choć z tych drużyn jedynie Dania wydaje się wymagająca, to jednak „Trójkolorowym” nie będzie łatwo. Z powodu kontuzji odpadło kilku czołowych zawodników, m.in. Paul Pogba, czy N’Golo Kante. Dzień przed rozpoczęciem Mundialu tegoroczny zdobywca „Złotej Piłki” Karim Benzema doznał kolejnego w ostatnim czasie urazu i nie zagra na turnieju.
Na Mistrzostwach, po raz 9. w historii, zagra Polska. Trafiła do grupy C, gdzie zmierzy się z Meksykiem (22.11), Arabią Saudyjską (26.11) oraz Argentyną (30.11). Jeśli wyjdzie z grupy, będzie to jej największy sukces od 1986 roku, kiedy skończyła udział na Mundialu w Meksyku w drugiej rundzie.
Porażka gospodarzy
Po rozpoczęciu ceremonii rozpoczęcia Mundialu, odbył się mecz otwarcia między 2 drużynami grupy A. Katar przegrał w nim z Ekwadorem 0:2.
Jest to tradycja (choć nieciągła), że pierwszy mecz turnieju gra gospodarz. Dla Katarczyków nie był on jednak pomyślny. Już w 3. minucie Enner Valencia strzelił gola. Nie został on jednak uznany – analiza wideo wykazała, że chwilę wcześniej zawodnik był na spalonej pozycji. W 15. minucie został sfaulowany przez katarskiego bramkarza Saada al-Szeeba w polu karnym rywali. Zawodnik Fenerbahçe sam wykonał rzut karny i tym razem zdobył ważną bramkę.
W 31. minucie E. Valencia powiększył prowadzenie. W drugiej połowie, kwadrans przed ostatnim gwizdkiem, musiał jednak zejść z boiska z powodu urazu. Natomiast Katarczycy po przerwie nieco przebudzili się i przeprowadzili kilka akcji na bramkę rywali. Wyniku jednak nie udało się im zmienić.
Porażka Katarczyków jest historyczna, choć w niechlubnym znaczeniu – po raz pierwszy gospodarze turnieju przegrali swój pierwszy mecz. Dla Ekwadoru z kolei jest to jeden z kroków zbliżających ich do 1/8 finału, choć o tym definitywnie zdecydują kolejne mecze. Ekwadorczycy muszą przede wszystkim wygrać z Senegalem, aby myśleć o awansie, gdyż Niderlandy, fenomenalne w ostatnim czasie, mogą okazać się zbyt twardym orzechem do zgryzienia.
Jutro o godzinie 17 rozpocznie się drugi mecz grupy A, Senegal-Niderlandy. Rozegrane zostaną również mecze w grupie B: Anglia-Iran (godz. 14) oraz Stany Zjednoczone Ameryki – Walia (godz. 20).
Katar 0:2 Ekwador (do przerwy 0:2)
Bramki:
- 0:1 – Enner Valencia (z rzutu karnego), 16, minuta
- 0:2 – E. Valencia, 31. minuta
Katar: 1 Saad al-Szeeb – 2 Pedro Miguel, 3 Abdelkarim Hassan, 14 Homam Ahmed, 15 Bassam Al-Rawi, 16 Boualem Khoukhi – 6 Abdelaziz Hatim, 10 Hassan al-Haydos (od 72. minuty 4 Mohammed Waad), 12 Karim Boudiaf – 11 Akram Afif, 19 Almoez Ali (od 72. minuty 9 Mohamed Muntari)
Ekwador: 1 Hernán Galíndez – 2 Félix Torres, 3 Piero Hincapié, 7 Pervis Estupiñán – 10 Romario Ibarra (od 68. minuty 16 Jeremy Sarmiento), 17 Ayrton Preciado, 19 Gonzalo Plata, 20 Sebas Méndez, 23 Moisés Caicedo (od 90. minuty 21 Alan Franco) – 11 Michael Estrada (od 90. minuty 26 Kevin Rodríguez), 13 Enner Valencia (od 77. minuty 5 José Cifuentes)
Skład sędziowski: główny: Daniele Orsato, liniowi: Ciro Carbone i Alessandro Giallatini (wszyscy trzej z Włoch), techniczny: István Kovács (Rumunia), wideoweryfikacja: Massimiliano Irrati (Włochy)