Największy samolot świata wyląduje w Warszawie

Podziel się:

Antonow An-225  fot.Pixabay 

Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata, przywiezie do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi pokładzie mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu znajdzie się nawet 7 milionów maseczek typu P2 , kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic.

Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wyląduje na lotnisku w Warszawie 14.04.

„Nasze międzynarodowe wieloletnie relacje handlowe i zdecydowana postawa premiera Mateusza Morawieckiego pozwalają nam na skuteczne zakupy i przewiezienie środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego. To towar pożądany na całym świecie” – powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedz SA.

Będzie to kolejny transport realizowany na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. „Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel pana premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. – Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych z naszych środków to około 15 mln USD”.

Samolot Antonow An-225 Mrija („mrija” po rosyjsku znaczy „marzenie”) to największa maszyna lotnicza na świecie. Powietrzny kolos ma ponad 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi blisko 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-pietrowemu budynkowi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 400 ton, czyli dwa razy więcej, niż wynosi jego masa własna.

Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku.

(KGHM)

Jedna myśl na temat “Największy samolot świata wyląduje w Warszawie

  • 13 kwietnia 2020 o 15:56
    Permalink

    400 ton ładunku załadowane do samolotu o maksymalnej masie ładunku 253 tony.
    Tak – dla PAP nie ma rzeczy niemożliwych 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *