Nowe przepisy ruchu drogowego. Co musi wiedzieć pieszy i kierowca

Podziel się:

fot.Pixabay/StockSnap

Od 1 czerwca  zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Jest kilka ważnych zmian które dotyczą pieszego jak i kirowcę, zmiany pojawiły się również na autostradach i drogach ekspresowych.

Większa ochrona pieszego

Poprawione zostanie bezpieczeństwo osób  w rejonie przejścia dla pieszych.Kierowca ma  obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale również jego najbliżej okolicy. Oznacza to że kierowca zostanie zobligowany do umożliwienia przejścia przez jezdnię nie tylko osobie pieszej znajdującej się na przejściu, ale również takiej, która wchodzi na przejście – informuje w komunikacie MSWiA.

Nowe przepisy będą dotyczyć takze pieszych których dotyczy zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego czyli smartfona czy tableta podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym

Kolejną istotną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów bez względu na porę dnia na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zmiany na drogach szybkiego ruchu

Wprowadzona zostanie konieczność zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami znajdującymi się na tym samym pasie ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. Ten odstęp będzie wynosił nie mniej niż połowę aktualnej prędkości pojazdu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odległość będzie wynosiła 50 metrów, a przy prędkości 140 km/h odstęp ten wyniesie 70 metrów. Odległości równej połowie aktualnej prędkości nie trzeba zachowywać podczas manewru wyprzedzania -precyzuje MSWiA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.