Obostrzenia COVID-19. Wiemy, co z galeriami handlowymi od 1 lutego

Podziel się:

Galeria Krakowska. Zdjęcie ilustracyjne; fot. Marek Wawrzyszko, iln24.pl

28 stycznia – Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 lutego galerie handlowe, galerie sztuki oraz muzea będą otwarte, a „godziny dla seniorów” nie będą obowiązywać. Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone co najmniej do 14 lutego.

Na początku konferencji prasowej A. Niedzielski przytoczył statystyki zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i stwierdził, że sytuacja jest coraz lepsza. Dodał, że to jest zasługa społeczeństwa i jego dyscypliny. Poinformował także o dostępności łóżek szpitalnych i respiratorów dla chorych na COVID-19. Odnosząc się do faktu, że wynosi ona po około 50%, stwierdził, że zachowany jest pewien „bufor bezpieczeństwa”. Następnie powiedział, jaka jest sytuacja epidemiczna w niektórych państwach europejskich. Dodał przy tym, że obowiązujące obostrzenia będą zależeć między innymi od sytuacji za granicą.

Przechodząc do tematu obostrzeń, A. Niedzielski ogłosił, że większość z nich zostaje przedłużona do 14 lutego. Dotyczy to następujących zasad:

  • zgromadzenia publiczne – najwyżej 5 osób może w nich uczestniczyć, mają one obowiązek zakrywania ust i nosa, odległość między nimi musi być nie mniejsza nić 1.5 metra, odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów;
  • punkty gastronomiczne – mogą sprzedawać jedynie na wynos lub przez dostawę;
  • siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie – zamknięte;
  • obiekty sportowe – dostępne jedynie w ramach sportu zawodowego;
  • kwarantanna 10-dniowa dla przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym.

Poinformował również, które obostrzenia zostają zniesione od 1 lutego:

  • galerie handlowe – wszystkie sklepy będą mogły być otwarte z zachowaniem następujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Są to: limit osób (1 na 15 metrów kwadratowych), zasłanianie ust i nosa, udostępnienie płynów dezynfekcyjnych przy wejściu;
  • galerie sztuki i muzea – otwarte z zachowaniem takich samych zasad bezpieczeństwa, jak w przypadku sklepów;
  • zniesienie godzin dla starszych osób w sklepach, aptekach i wybranych punktach usługowych.

Głos podczas konferencji zabrała również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która mówiła o wsparciu rządu dla firm dotkniętych pandemią i obostrzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.