Od dzisiaj nowe zasady przy przekroczeniu granicy, kogo dotyczą?

Podziel się:

fot.Pixabay

Od dnia dzisiejszego 04.maja obowiązkowej kwarantanny nie muszą już przechodzić  osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim.Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej- poinformowało MSWiA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje że nowe zasady które wyłączają kwarantanne dotyczą osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki – sprecyzowano.

Nowe zasady dotyczące obowiązku kwarantanny wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kontrola na granicach, porach i lotniskach

Resort MSWiA przypomina że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE została przedłużona do 13 maja br. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach.

Wykonujący międzynarodowy transport towarów kierowcy zawodowi przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli.Dotyczy to zarówno z kontroli granicznej, jak i – za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego – kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski-dodano

Obowiązku kwarantanny nie stosuje się także w przypadku przekraczania granicy Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach granicy Polski.

(MSWiA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *