Od dzisiaj odetchniemy od noszenia maseczek ,ale nie wszędzie.

Podziel się:

fot.Pixabay/MirceaIancu

Od dzisiaj (30.05) nie musimy już nosić maseczek w przestrzeni otwartej, ale z zachowaniem 2 metrów odległości od innych. Nakaz noszenia maseczek pozostaje jednak dalej w sklepach, komunikacji miejskiej , kościołach , salonach masażu i tatuażu ,oraz urzędach.

Bez noszenia maseczek  możemy już swobodnie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny 2 m. Wyłączeni z  obowiązku utrzymania 2 metrowego dystansu  są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Maseczki nadal obowiązkowo musimy zakładać w takich miejscach jak: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Maseczki w miejscach pracy i restauracjach 

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Wracają wesela i koncerty plenerowe do 150 osób 

Od soboty 30 maja wraca możliwość organizowania wesel, zgromadzeń na wolnym powietrzu , oraz koncertów plenerowych do 150 osób. W przypadku wesel nie ma  obowiązku noszenia maseczek. Natomiast uczestnicy koncertów plenerowych  muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

(kprm,iln24)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.