Orędzie prezydenta w związku z koronawirusem. “Przed nami decydujący czas” (TREŚĆ ORĘDZIA)

Podziel się:

Prezydent R.P. Andrzej Duda, fot. Łukasz Nowak

Dziś o godzinie 20 prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie w związku z pandemią koronawirusa. W niemal 4-minutowym wystąpieniu podziękował społeczeństwu za dotychczasową postawę, wezwał do jeszcze zwiększonej dyscypliny oraz zapewnił, że bezpieczeństwo finansowe społeczeństwa jest jednym z najważniejszych priorytetów. Przedstawiamy treść orędzia.

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Działając wspólnie, w poczuciu narodowej jedności i solidarności, jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi liczby zakażonych. Pustki na ulicach polskich miejscowości to widok daleki od naszych marzeń, jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję. Jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków.

Nadchodzi „decydujący czas”, apel o stosowanie się do zaleceń

Przed nami decydujący czas. Zdaniem specjalistów, zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią. Dlatego apeluję do wszystkich o jeszcze większą mobilizację, jeszcze większą dyscyplinę. Zostańmy w domach. Stosujmy się do wydawanych zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób. Pamiętajmy o doświadczeniach innych państw. Szybko rosnąca liczba zakażeń i zachorowań jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa.

Podziękowania za „wspaniałą postawę”

W tych trudnych dla nas wszystkich dniach, z całego serca dziękuję służbom sanitarnym, medycznym i mundurowym. Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego oraz tym z Państwa, którzy zabezpieczają dostęp do najpotrzebniejszych usług i towarów. Wykazują się Państwo szczególnym hartem ducha. Państwa oddanie i profesjonalizm wzbudzają w sercach Polaków spokój, zaufanie i autentyczny podziw. Inspirują też do udzielania pomocy potrzebującym. Polskie firmy przekazują wysokie darowizny na rzecz walki z epidemią lub przestawiają się na produkcję najpotrzebniejszych środków ochrony sanitarnej. Dyżurujący lekarze i ratownicy otrzymują wsparcie studentów medycyny, a pracownicy restauracji, barów i kawiarni nieodpłatnie przygotowują i dostarczają im posiłki. Samorządowcy, harcerze, grupy wolontariuszy i sąsiedzi niosą konkretną pomoc oraz słowa otuchy seniorom, kombatantom i niepełnosprawnym. Jeszcze raz dziękuję za tą wspaniałą postawę.

Trwa akcja „Lot do domu”. Dzięki załogom samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, dzięki pracownikom ochrony lotnisk i ruchu lotniczego oraz polskim służbom dyplomatycznym, do rodzin i bliskich w kraju powróciło już kilkanaście tysięcy osób. To dowód, że każdy obywatel Rzeczypospolitej może liczyć na pomoc swojego państwa.

“Jedno z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci”

Drodzy Rodacy!

Stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Musimy ochronić nie tyko życie i zdrowie, ale też materialne podstawy bytu milionów polskich rodzin. Niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć. Nie czas na spory programowe między partiami. W tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie.

Bezpieczeństwo finansowe społeczeństwa wśród „absolutnych priorytetów”

Zachowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków należy do absolutnych priorytetów. Dzisiaj otrzymałem specjalny projekt rządowej ustawy określanej jako „Tarcza antykryzysowa”. Tworzy ją pakiet działań na niepotykaną dotąd skalę. Na ochronę budżetów domowych Polaków, na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich mają być przeznaczone setki miliardów złotych.

Planowane spotkanie R.B.N.

Z uwagi na rangę tego aktu prawnego, zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu, wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych.

Szanowni Państwo!

Jestem przekonany, że wyjdziemy z tej próby obronną ręką. Że jako Państwo i Naród umocnimy łączące nas więzi, że po raz kolejny udowodnimy, jak wielką siłę i możliwości ma nasza wspólnota.

/Śródtytuły pochodzą od redakcji/

Z OSTATNIEJ CHWILI

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykryto 14 kolejnych. Do tej pory w całym kraju wykryto patogen u 425 osób. Spośród zarażonych, 5 osób zmarło.

(mat.włas., M.Z.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *