Przedłużony okres obowiązywania obostrzeń. Będzie nakaz maseczek na twarz! [KOMUNIKAT RZĄDU]

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne; premier Mateusz Morawiecki (po lewej) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (po prawej); fot. Adam Guz, K.P.R.M.

W związku z postępującą pandemią koronawirusa, ogłoszono przedłużenie obowiązywania części dotychczasowych obostrzeń o kolejne 8 dni (do 19 kwietnia), lub o 15 dni (do 26 kwietnia). Część z obostrzeń będzie obowiązywać jednak przez dłuższy czas. Egzaminy szkolne zostaną przeniesione. Natomiast za tydzień zacznie obowiązywać nakaz zakrywania nosa i ust. Podajemy komunikat rządu.

Po godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piątkowskiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podczas niej ogłoszono przedłużenie obostrzeń obowiązujących dotychczas, a także zapowiedziano konieczność zakrywania twarzy na zewnątrz. Co więcej, egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej oraz szkoły średniej zostaną przeniesione na inny, niepodany jeszcze termin. Premier M. Morawiecki uzasadnił decyzje koniecznością powstrzymywania rozprzestrzeniania się patogenu.

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej.

– powiedział M. Morawiecki.

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze.

– dodał. Wezwał również do pozostania w domu na okres Wielkanocy:

Przed nami decydująca faza walki z koronawirusem. Będziemy musieli zmierzyć się z nią niestety w okresie tych ważnych świąt. Chcielibyśmy, żeby odbywały się w gronie rodzinnym, ale zostańmy w domu.

Z kolei Ł. Szumowski stwierdził, że gdyby nie obowiązywały tak ścisłe restrykcje, bilans pandemii byłby tragiczniejszy:

Gdyby te restrykcje były poluźnione to za miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej. Postarajmy się, żeby te święta były świętami życia. Uratujmy ludzkie życia przez utrzymanie kwarantanny narodowej.

Z kolei D. Piontkowski podziękował kadrze nauczycielskiej oraz uczennicom i uczniom za przejście na nauczanie zdalne. Stwierdził również, że dzięki przełożeniu egzaminów przystępujący do nich będą mieć więcej czasu:

Wiem, że dla uczniów jest to trudny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych. To nowy czas na przygotowanie do egzaminów.

Co dzisiaj postanowiono? Podajemy komunikat rządu.

KOMUNIKAT RZĄDU

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

  • ograniczenia w przemieszczaniu się;
  • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
  • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
  • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
  • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
  • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
  • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  • zamknięcie restauracji;
  • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
  • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

  • zamknięcie szkół i uczelni;
  • przedszkoli i żłobków;
  • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
  • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

  • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę – pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
  • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

  • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Szczegóły dotyczące ogłoszonych wcześniej obostrzeń

Na czym polegają szczegóły obostrzeń, których okres obowiązywania został przedłużony? Sprawdź:

Obostrzenia ogłoszone 12 marca (następnie przedłużone lub zaostrzone): https://www.iln24.pl/premier-rp-wprowadzamy-stan-zagrozenia-epidemicznego/

Obostrzenia ogłoszone 24 marca: https://www.iln24.pl/koronawirus-nowe-obostrzenia-mozliwosc-wyjscia-z-domu-powaznie-ograniczona-komunikat-rzadu/

Obostrzenia ogłoszone 31 marca: https://www.iln24.pl/koronawirus-kolejne-restrykcje-komunikat-rzadu/

(gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.