Pobicie bezdomnego w Rudzie Śląskiej. Areszt i zaostrzone zarzuty dla sprawcy pobicia

Podziel się:

fot.Policja 

Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej po interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro ,wystąpiła z wnioskiem o 3-miesięczny areszt tymczasowy wobec Mariusza B., sprawcy brutalnego ataku na osobę bezdomną.Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował areszt. Podejrzanemu zmieniono zarzuty, zaostrzając je-poinformowała Prokuratura Krajowa.

Prokuratura Krajowa poinformowała że Mariusz B. usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą nieporadną oraz grożenia jej pozbawieniem życia w celu zmuszenia do zmiany obciążających go zeznań. Za popełnione czyny podejrzanemu grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

28-letni Mariusz B. zaatakował siedzącego na przystanku bezdomnego. Podejrzany zmuszał dużo starszego, schorowanego mężczyznę, by klęcząc, oddawał mu pokłony. Okładał go pięściami i rzucił nim na środek ruchliwej ulicy. Nie powstrzymywały go przeraźliwe krzyki śmiertelnie przerażonej ofiary. Brutalny atak nagrywali telefonem komórkowym koledzy oprawcy. Po całym zdarzeniu podejrzany kierował wobec pokrzywdzonego groźby karalne nakłaniając go do zmiany obciążających go zeznań.

Jak wykazała analiza postępowania, podejrzanemu błędnie przedstawiono zbyt łagodny zarzut naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres krótszy niż 7 dni i zmuszania do określonego zachowania, które zagrożone są karą do lat 3, a tym samym nie zastosowano wobec niego aresztu tymczasowego.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odwołał Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej oraz jego zastępcę. Decyzja ta zapadła w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w postępowaniu prowadzonym przez tę jednostkę prokuratury przeciwko Mariuszowi B. W ocenie Prokuratora Generalnego prokuratorzy dopuścili się błędów proceduralnych, które skutkowały brakiem wniosku o areszt dla niebezpiecznego bandyty i narażeniem pokrzywdzonego na kolejne bezprawne ataki.

(PK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.