Poleć dalej z Czytaj PL! 30 książek dostępnych za darmo w specjalnej edycji akcji

Podziel się:

fot.pras

Bez wychodzenia z domu, chociaż daleko poza granicami naszych osiedli i dzielnic. W czterech ścianach, za to z widokiem na cztery strony świata. Spędzając czas w fizycznej izolacji, ale działając razem, ramię w ramię. Czytaj PL zachęca do czytania i dzielenia się książkami w specjalnej edycji, która pod hasłem #PolećDalej potrwa od 15 kwietnia do 3 maja. 30 książek – dostępnych bezpłatnie – zabierze nas w miejsca i światy, których nie będziemy chcieli opuszczać.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i platforma Woblink  po raz kolejny oferują szeroki wybór książek, które w akcji Czytaj PL będą bezpłatnie dostępne w aplikacji Woblink dla wszystkich czytelników i czytelniczek. Wybrane teksty są różnorodne – od lekkiej powieści obyczajowej, przez wysublimowaną prozę, aż po reportaż czy poezję. Zbiór opowiadań  Barbary Sadurskiej Mapa wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020, najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego Prawdziwe życie, książka reportażowa Na wschód od zachodu Wojciecha Jagielskiego, który podąża szlakiem współczesnych hippisów, wzruszający Jeden dobry dzień Romy Ligockiej czy silna reprezentacja literatury dla dzieci i młodzieży na czele z audiobookiem Jaś i Janeczka Annie M.G. Schmidt, klasyczną niderlandzką pozycją dla najmłodszych  – to tylko niektóre przykłady ilustrujące różnorodność specjalnej edycji, którą organizatorzy przygotowali na czas #zostańwdomu. Przebywanie w domu to nasz obywatelski obowiązek, ale dlaczego nie wybrać się w daleką podróż z literaturą?

 

 Czytaj i #PolećDalej

Specjalnej edycji towarzyszy kosmiczna oprawa graficzna, która oddaje ducha kampanii. Czytaj PL zaprasza nas w podróż przez książkowe historie, w które wybierzemy się razem –  choć osobno, w swoich domach. Najnowsza odsłona akcji nie tylko łączy ze sobą czytelników, ale przede wszystkim pokazuje, że wydawcy i autorzy potrzebują odbiorców, ponieważ literatura ożywa dopiero w trakcie lektury. Do akcji dołączyło prawie 30 wydawców, a szeroka oferta odzwierciedla zróżnicowanie branży wydawniczej i pokazuje, jak wielu autorów i autorek czeka na przeczytanie. Czytajmy i polecajmy przez cały rok!

 

Wierzymy, że literatura daje poczucie wspólnoty, buduje mosty i uczy empatii. Chcemy dać temu wyraz w tym szczególnie trudnym czasie, organizując specjalną odsłonę Czytaj PL – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO– Dzięki różnorodności książek biorących udział w akcji poszerzamy horyzonty lekturowe i zachęcamy do dyskusji o tym, jak i jaka literatura na nas działa: eksperymentowania z nowymi dla nas gatunkami i autorami, dyskusji wśród znajomych i nieznajomych. W ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO opowiadamy o literaturze na różne sposoby i kształtujemy nawyki czytelnicze. Tym razem w akcji Czytaj PL podpowiadamy także, że dobra książka jest łatwo dostępna przez cały rok. Przykładem tego jest nasza współpraca z Wolnymi Lekturami – biblioteką internetową, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W akcji Czytaj PL wyróżniamy 3 tytuły z ich niezwykle obszernego katalogu.

To od Was, czytelników, zależy, gdzie polecimy! Wykorzystanie specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe, udostępnienia w social mediach czy rozmowa ze znajomymi (oczywiście online!) to kilka sposobów na to, by Czytaj PL dotarło do czytelników i czytelniczek w całej Polsce (i nie tylko!). Jak przekonuje Paweł Polański, szef platformy Woblink, to ważne zarówno dla społeczności miłośników dobrej literatury, jak i dla branży wydawniczej:

 W czasie, w którym wydawanie i promowanie książek stało się dużo trudniejsze niż zazwyczaj, wychodzimy naprzeciw potrzebom czytelników i udostępniamy bezpłatnie literaturę na określony czas, ale także odpowiadamy na potrzeby wydawców i autorów. Udostępniamy w akcji zarówno książki uznane, jak i te nieco mniej rozpoznawalne. Chcemy stworzyć połączenie między czytelnikami, autorami, wydawcami i ich ofertą. Liczymy, że Czytaj PL otworzy czytelnika na eksplorację oferty współpracujących z nami wydawnictw. Jak zawsze w Czytaj PL zachęcamy też do odkrywania różnych sposobów czytania. Właśnie dlatego 9 z 30tytułów biorących udział w #PolećDalej! jest dostępnych także w postaci audiobooka.

Nic, tylko brać się do czytania i słuchania! Korzystajcie bezpłatnie z 30 książek, udostępniajcie znajomym swoje wybory, refleksje lub ulubione fragmenty. Nie zapominajcie o hashtagach #CzytajPL i #PolećDalej!

Jak wejść do akcji?

To proste! Wszystkie tytuły, z którymi możecie wybrać się w niezapomnianą podróż, dostępne są w aplikacji Woblink. Wystarczy pobrać aplikację z Google Play lub AppStore, zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe, kliknąć w baner akcji i wybrać jedną z 30 książek dostępnych bezpłatnie od 15 kwietnia do 3 maja 2020. Książki możecie czytać lub słuchać na tabletach i smartfonach.

Lista dostępnych książek (autor/autorka, tytuł, wydawnictwo):

 1. Krzysztof Bochus, Lista Lucyfera (Skarpa Warszawska)
 2. Stasia Budzisz, Pokazucha (Poznańskie)
 3. M.M. Cabicar, Dziecko w wieku przedszkolnym (Stara Szkoła)
 4. Max Czornyj, Grób (Filia)
 5. Olga Drenda, Wyroby (Karakter)
 6. Katarzyna Gacek, Supercepcja (Znak Emotikon)
 7. Grzegorz Gajek, Strażnicy starego lasu (Jaguar)
 8. Nino Haratischwili, Kotka i generał (Otwarte)
 9. Wojciech Jagielski, Na wschód od zachodu (Znak)
 10. Joanna Jax, Milczenie aniołów. Prawda zapisana w popiołach. Tom 1 (Videograf)
 11. Paweł Kapusta, Agonia (Wielka Litera)
 12. Barbara Klicka, same same (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 13. Rafał Kosik, Amelia i Kuba. Godzina duchów (Powergraph)
 14. Tomasz Larczyński, Pocztówki z Iranu (Krytyka Polityczna)
 15. Roma Ligocka, Jeden dobry dzień (Wydawnictwo Literackie)
 16. Wiesław Łukaszewski, Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii (Smak Słowa)
 17. Monika Michalik, Bądź moim marzeniem (Znak)
 18. Ota Pavel, Bajka o Rašce (Dowody na istnienie)
 19. Edgar Allan Poe, Zagłada domu Usherów (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 20. Piotr Rogoża, Niszcz, powiedziała (Marginesy)
 21. Barbara Sadurska, Mapa (Nisza)
 22. Annie M.G. Schmidt, Jaś i Janeczka. Tom 1 (Dwie Siostry)
 23. Samantha Shannon, Czas żniw (SQN)
 24. Natalia Sońska, Jagodowa miłość. Tom 1 (Czwarta Strona)
 25. Agnieszka Stelmaszyk, Tajemnica klejnotu Nefertiti. Kroniki Archeo. Tom 1 (Zielona Sowa)
 26. Natalka Suszczyńska, Dropie (Ha!art)
 27. Robert J. Szmidt, Łatwo być Bogiem (Rebis)
 28. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 29. Juliusz Verne, Piętnastoletni kapitan (Aleksandria)
 30. Adam Zagajewski, Prawdziwe życie (a5)

(KBF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *