Próba przemytu pięknej papugi to gatunek zagrożony wyginięciem

Podziel się:

fot. KAS 

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na przejściu granicznym w Medyce lorysę karmazynową. To chroniony okaz papugi, zagrożony wyginięciem-poinformowała Edyta Chabowska rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Chroniona papuga na granicy

Funkcjonariusze KAS kontrolując jeden z pojazdów wjeżdżających do Polski z Ukrainy zwrócili uwagę na klatkę, w której znajdował się ptak. Przeprowadzona identyfikacja wykazała, że jest to papuga lorysa karmazynowa  (Eos bornea) objęta ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Zgodnie z tą konwencją, zwierząt zagrożonych wyginięciem nie można przewozić przez granicę bez odpowiednich zezwoleń.  Nie posiadała ich kobieta, która usiłowała przewieźć papugę przez granicę. Papuga została przekazana pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.


Przewóz przez granicę okazów CITES

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną.

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw,  wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną.

(źródło:KAS)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.