Przesyłka z nietypowym prezentem. Żywe pająki nie trafiły do adresata !

Podziel się:

Warszawa  dwa żywe pająki w nietypowej przesyłce fot mat.pras  KAS

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w przesyłce dwa żywe pająki. Paczka nadana w Holandii była zadeklarowana jako prezent. Nietypowy „towar” trafił do warszawskiego zoo – poinformowała Dorota Beznosik-Majchrzak z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Przesyłka pod specjalnym nadzorem

Do przesyłki nie załączono żadnych dokumentów, a jej zawartość została zadeklarowana jako prezent. Po jej rozpakowaniu okazało się, że w pojemnikach znajdują się dwa egzotyczne jadowite pająki.

Pająki z rodziny ptasznikowatych

W celu określenia ich przynależności gatunkowej, pająki zostały przewiezione do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Specjaliści z insektarium wraz z koordynatorem ds. CITES mazowieckiej izby ustalili, że pająki należą do rodziny ptasznikowatych i pochodzą z Ameryki Południowej.

Ponadto potwierdzono, że jeden z pająków to samiczka ptasznika czerwonokolanowego i znajduje się pod ochroną CITES.

Co grozi za nielegalne przewożenie okazów CITES

Brak dokumentów poświadczających legalne pochodzenie okazów CITES zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wiele znalezionych przez KAS okazów objętych jest konwencją waszyngtońską CITES o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Celem konwencji jest m.in. ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi.

(źródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.