Przewoził torbę z głową krokodyla. Za taki przemyt można trafić za kratki

Podziel się:

fot.Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Torbę wykonaną ze skóry krokodyla amerykańskiego znalazła w bagażu podróżnego funkcjonariuszka Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej. Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę ob. Ukrainy – poinformowała Edyta Chabowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak informuje rzecznik KAS torba została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 61- letniego mężczyzny, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry krokodyla amerykańskiego ( Crocodylus Acutus), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Mężczyzna tłumaczył, że kupiona na bazarze torba miała być prezentem dla siostry. Nie posiadał jednak zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów-czytamy w dalszej części komunikatu.

W związku z naruszeniem przez podróżnego przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko- ukraińskiej granicy. Funkcjonariusze KAS z Medyki dwukrotnie udaremnili nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

(źródło:KAS)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.