Tabletki z Dubaju. Nielegalne leki o wartości blisko 700 tys. zł

Podziel się:

fot.KAS

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 22 przesyłki z Emiratów Arabskich. Paczki zawierały prawie 70 tys. tabletek na potencję.Wszystkie miały trafić do jednego odbiorcy w woj. podlaskim-poinformowała Justyna Pasieczyńska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

 

22 przesyłki – jeden odbiorca

W 11 przesyłkach, nadanych w Emiratach Arabskich, było ponad 41 tys. szt. tabletek na potencję. Tydzień później funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne 11 przesyłek do tego samego odbiorcy, było w nich ok. 28 tys. szt. tabletek.

Wszystkie leki miały trafić do odbiorcy w woj. podlaskim.

Nielegalne leki zamiast kosmetyków

Przesyłki wysłano z Dubaju. Nadawca zadeklarował, że znajdują się w nich suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Skontrolowane paczki zawierały blisko 70 tys. szt. leków na potencję. Ich szacunkowa wartość rynkowa to prawie 700 tys. zł.

„Lekowe” podziemie

Liczba zatrzymanych leków wskazuje, że były przeznaczone na sprzedaż. Na forach internetowych pojawia się wiele ofert farmaceutyków niewiadomego pochodzenia.

Leki, które są sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy Prawo farmaceutyczne, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Często są to preparaty o niezbadanym składzie i działaniu, przechowywane i transportowane w niewłaściwych warunkach.

Wszystkie przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania, które prowadzi Komisariat Policji Warszawa Ursynów.

Co mówią przepisy

Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany.

Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Podróżni mogą wwieźć do Polski leki na własne potrzeby w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań, z wyłączeniem środków odurzających i substancji psychotropowych.

Uprawnienie to nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek bez wymaganych zezwoleń jest niedozwolona.

(źródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.