Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze. 70 tysięcy złotych do wygrania!

Podziel się:

12. edycja festiwalu filmowego Script Fiesta fot.mat.pras

Do 21 stycznia można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych 12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne  o łącznej sumie 70 tys. złotych.

W dniach 18-21 kwietnia 2024 roku odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – jedynego w Polsce i jednego z największych w Europie – festiwali filmowych poświęconych sztuce scenariopisarstwa oraz słowu. Script Fiesta to cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i wykładów mistrzowskich, a także dwa konkursy scenariuszowe: na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, którego premiera miała miejsce w 2023 roku oraz na koncepcję serialu.

12. edycja festiwalu filmowego Script Fiesta

W Kapitule Konkursu Głównego, na zrealizowany scenariusz, zasiądą: noblistka Olga Tokarczuk („Księgi Jakubowe”, „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”), nominowani do Oscara Jerzy Skolimowski („IO”) i Maciej Ślesicki („Sukienka”, „Nasza klątwa”), laureatka Berlinale Małgorzata Szumowska („Twarz”, „Body/Ciało”, „W imię…”), tegoroczny zwycięzca Złotych Lwów w Gdyni Paweł Maślona („Kos”), a także laureaci konkursu Script Fiesty w poprzednich latach – Tomasz Habowski („Piosenki o miłości”) i Kaja Krawczyk-Wnuk („Żeby nie było śladów”). Członkowie i członkinie kapituły obejrzą 10 wyselekcjonowanych filmów i wybiorą zwycięski tytuł. Podczas festiwalu odbędą się projekcje trzech wskazanych przez Kapitułę filmów. Nagroda główna w wysokości aż 50 tys. złotych zostanie wręczona autorowi lub autorce scenariusza podczas gali rozdania nagród.

Od dawna mam poczucie, że zawód scenarzysty to najbardziej niewdzięczny i najbardziej niedoceniany zawód w branży filmowej. Tym bardziej cieszę się, że powstał festiwal poświęcony w całości sztuce scenariopisarstwa i jest mi niezmiernie miło, że mogę być jego częścią – mówi Paweł Maślona, członek Kapituły Konkursu Głównego.

Drugi z konkursów, na koncept scenariusza serialu, kierowany jest do wszystkich scenarzystów, także tych na początku swojej drogi zawodowej. Laureata lub laureatkę Konkursu na scenariusz serialu wybierze Jury w składzie: Juliusz Machulski, twórca kultowego serialu „Matki, żony i kochanki” i przebojowej opowieści w odcinkach „Mały zgon”, Michał Kwieciński, który dla telewizji tworzył m.in. „Czas honoru”, „Misja Afganistan” czy „Bodo”, Kalina Alabrudzińska, reżyserka kultowego serialu „Sexify 2″. Zwycięska koncepcja zostanie ogłoszona podczas gali rozdania nagród – jej twórca lub twórczyni otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. złotych.

Panorama polskiego serialu stale się poszerza, pojawiają się na niej coraz ciekawsze punkty. Dlatego tym bardziej zachęcam do wzięcia udziału w konkursie scenarzystki i scenarzystów poruszających się po najróżniejszych  obszarach sztuki scenopisarstwa. To dla was dobry moment, żyjemy wszak w złotej erze serialu. Nasz konkurs ma być dla was trampoliną mówi Artur Zaborski, dyrektor artystyczny Script Fiesty.

Nabór do obu konkursów pozostaje otwarty do 21 stycznia 2024 roku.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa. Działająca od 2004 roku uczelnia jest jedną z najczęściej nagradzanych szkół filmowych w Europie. W 2022 roku filmy studentów tej placówki zakwalifikowały się na polskie oraz zagraniczne festiwale filmowe ponad 200 razy, z czego aż 11 razy na festiwale kwalifikujące do Oscara. Łącznie zdobyły aż 84 nagrody. Produkcje szkoły były dwukrotnie nominowane do Oscara („Nasza klątwa, „Sukienka”) zaś stworzony przez studentów i absolwentów pełnometrażowy film „kRAJ” trafił do globalnej dystrybucji na platformie Netflix.

Więcej informacji na temat festiwalu Script Fiesta oraz formularze i regulaminy konkursowe można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl

źródło:mat.pras org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.