Unikalny prototyp MC20 dedykowany Sir Stirlingowi Mossowi. Trwają testy nowego supersamochodu sportowego Trident

Podziel się:

fot.Maseratti

Prototyp Maserati MC20, nowego super samochodu sportowego Maserati, będzie hołdem dla Sir Stirlinga Mossa, brytyjskiego asa wyścigowego, który zmarł 12 kwietnia w wieku 90 lat.

Maserati przedstawił zdjęcia supersamochódu MC20 wraz z dwoma kultowymi samochodami wyścigowymi, po pierwsze Maserati Eldorado, jednomiejscowym debiutującym w Monza w 1958 roku przez samego Stirlinga Mossa, na „Trofeo dei due Mondi”, a także Maserati 250F prowadzony także przez Mossa w licznych wyścigach F1 GP. 

Bardzo dobrze, że marka Trident wybrała datę 13 maja na przypomnienie wielkiego brytyjskiego kierowcy, ponieważ nie ma wątpliwości, że jego zwycięstwo w Grand Prix F1 Monako w dniu 13 maja 1956 r. Za kierownicą Maserati 250F stoi wśród wielu trofeów w kolekcji mistrza. To była niesamowita wygrana, ponieważ Moss prowadził wyścig od pierwszego do ostatniego ze 100 okrążeń wokół krętego, wymagającego toru Monako. Dzień triumfu Maserati zakończył się także zajęciem trzeciego miejsca – również w 250F – francuskiego kierowcy Jeana Behry.

Maseratti

fot.Maseratti

Moss, który zanotował 16 zwycięstw w 66 startach w wyścigach Formuły 1 Grand Prix, jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców, którzy nigdy nie zdobyli tytułu mistrza świata. Sir Stirling pojawił się w wąsach korony więcej niż jeden raz, czterokrotnie kończąc na drugim miejscu, a trzeci na trzech mistrzostwach. Z tego powodu był znany jako „król bez korony”. W sezonie 1956 i niektórych wyścigach w 1957 roku Moss jeździł Maserati 250F („jego ulubiony”, jak często wspominał), pokonany tylko przez Juana Manuela Fangio. Co więcej, argentyński rywal Mossa wziął swój tytuł w 1957 roku za kierownicą kolejnego 250F, potwierdzając niezawodność i wyższość samochodu zbudowanego w Modenie.

Dzięki temu prototypowi MC20 Maserati chce upamiętnić jedno z największych nazwisk w annałach światowych sportów motorowych, które napisało jedne z najlepszych stron w swojej historii wyścigów. Lista samochodów Maserati obsługiwanych przez brytyjskiego kierowcę obejmuje także klatki dla ptaków Tipo 60, Tipo 61 i 300 S.

Wybór prototypu MC20 dedykowanego Sir Stirlingowi nie jest zbiegiem okoliczności: dzięki temu modelowi marka Trident ma na celu podkreślenie swojego sportowego powołania, a przede wszystkim powrót do wiodącej roli na torach wyścigowych, po wygraniu ostatnich mistrzostw świata w 2010 roku z innym niezwykłym samochodem, MC12.

Pojawienie się MC20 jest ważnym wydarzeniem dla firmy z siedzibą w Modenie, nie tylko z powodu powrotu do wyścigów, ale także dlatego, że będzie to pierwszy samochód, który przyjmie nowy silnik w 100% zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany przez samą Maserati.

Maseratti

fot.Maseratti

Mamy nadzieję, że Sir Stirling Moss spodobałby się nowy MC20: samochód, który w pełni ucieleśnia najprawdziwsze wartości Maserati pod względem osiągów, przyjemności z jazdy i innowacyjnych treści wyrażonych w sposób superlatywny we wszystkich modelach marki Trident.

(maseratti)

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.