Uwaga na zdalne oferty pracy! Oszuści podszywają się pod znane firmy

Podziel się:

fot.Pixabay/janeb13

Czas pandemii i niepewność o miejsca pracy wykorzystują oszuści. W internecie pojawiły się oferty dobrze płatnej zdalnej pracy. Policja ostrzega i apeluje o ostrożność, oszuści wyłudzają nie tylko pieniądze, ale i wrażliwe dane !

W dobie panującej w Polsce epidemii koronawirusa, oszuści wykorzystują sytuację związaną z powiększającą się utratą pracy i oferują fikcyjne oferty pracy, w efekcie  skończyć się to może wyłudzeniem naszych danych wrażliwych bądź pieniędzy.

Jak wygląda mechanizm działania sprawców?

Na założonym kilka dni wcześniej koncie internetowym ogłoszeniodawca oferuje warunki dobrze płatnej pracy, realizowanej w sieci. Warunkiem jej podjęcia jest przesłanie CV, skanu dowodu osobistego, numeru konta bankowego, itp. Dane pozyskane w ten sposób mogą być wykorzystane do nieuprawnionych działań takich jak np. zaciągnięcie kredytu. Oszuści uciekają się również do metody wpłacenia na wskazany rachunek bankowy określonej kwoty, która jako koszty manipulacyjne ma być gwarantem zawarcia  umowy o pracę, a po przesłaniu przelewu „współpraca” się kończy.

Oszuści podszywają się również  pod znane nam firmy i w ich imieniu wysyłają np. smsa, na który trzeba odpowiedzieć lub zadzwonić na wskazany numer. Połączenie z takim fałszywym numerem może generować wysokie koszty do zapłaty.

Policja apeluje również do firm i instytucji, które otrzymały oferty zakupu środków ochrony osobistej dla służb medycznych, aby szczegółowo weryfikowali wiarygodność sprzedawcy. Nazwy fałszywych dostawców są łudząco podobne do znanych już na rynku firm. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy oferent zażąda wysokiej zaliczki na poczet dostawy.

Jeśli doświadczymy czegoś podejrzanego i wątpliwego. należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

(policja pomorska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *