Warszawa.13 podejrzanych o pranie pieniędzy. Dwie osoby aresztowane

Podziel się:

fot.KAS

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) rozbił międzynarodową grupę przestępcząPieniądze uzyskane z oszustw podatkowych trafiały na rachunki azjatycki spółek Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie -poinformowała Justyna Pasieczyńska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie (MUCS) oraz z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Białymstoku CBŚP, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 2 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa działała głównie na terenie województwa mazowieckiego. Jej członkowie to osoby różnych narodowości, które popełniły szereg przestępstw, w tym przestępstwa skarbowe prowadzące do uszczupleń podatku VAT.

Członkowie tej grupy są podejrzani o transfer pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, poprzez sieć spółek i osób fizycznych tzw. słupów, na rachunki azjatyckich przedsiębiorstw. W toku śledztwa ustalono, że od 2017 roku importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju bez uiszczania należnych podatków. Był to różnego rodzaju sprzęt, w tym także drobne AGD, zabawki, akcesoria sportowe oraz tekstylia . W wyniku tego procederu Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 14 mln złotych.

Towar transportowano drogą morską, a następnie lądową, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były przekazywane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich. Członkowie grupy mogli w ten sposób wytransferować ponad 72 mln złotych.

Funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP  przeprowadzili działania na terenie woj. małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego, podczas których przeszukali 28 obiektów, tj.: siedziby spółek, biura rachunkowe oraz mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem.

Podczas akcji zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.

Na terenie Warszawy i powiatu wołomińskiego zatrzymano dwóch podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty karno-skarbowe.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego obaj podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Obecnie w śledztwie jest 13 podejrzanych, z czego 11 zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednemu z nich kierowanie grupą. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych. W wyniku podjętych działań ustalono i zabezpieczono majątek należący do podejrzanych w wysokości ponad 4 mln zł.

Jak informuje KAS sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.