Wizyta Andrzeja Dudy w Lubartowie, prezydent podjął decyzję ws. startu w wyborach

Podziel się:

Prezydent RP Andrzej Duda fot.Łukasz Nowak iln24.pl

 Lubartów: Podczas spotkania z mieszkankami i mieszkańcami miasta prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że ludziom w Polsce żyje się coraz lepiej, a Polska jest bezpieczna. Poinformował również, że będzie ubiegać się o reelekcję. Tę decyzję podjął kilka godzin po ogłoszeniu wyborów prezydenckich na 10 maja.

Dziś po południu prezydent Polski odwiedził Lubartów (woj. lubelskie) i spotkał się z jego mieszkankami i mieszkańcami. Na początku wystąpienia w Zespole Szkół nr 2 A. Duda przypomniał historię miasta i stwierdził, że dla niego zaszczytem jest to, że jest pierwszym prezydentem, który je odwiedza.

Następnie powiedział m.in.: „Jest to dobry czas dla Polski, w moim przekonaniu coraz lepszy. Nasza pozycja, przede wszystkim jeżeli chodzi o zamożność wśród państw Europy i świata, rośnie. Jesteśmy szóstym państwem w Unii Europejskiej, mamy ambicje w przyszłości wejścia do G20. Chcemy stać się jednym z bogatszych państw świata, ale przede wszystkim, i to jest moja osobista największa ambicja, chcę, żeby Polakom żyło się coraz lepiej. Chcę, żeby ludzie, którzy mieszkają w naszym kraju, żebyśmy my, jako społeczeństwo, kiedy ja będę kończył moją prezydencką służbę, powiedzieli: >>Proszę Pana, żyje nam się lepiej niż wtedy, kiedy Pan zaczynał<<. To będzie najpiękniejsze, co będę mógł usłyszeć i będę mógł spokojnie uznać, że te lata mojej prezydenckiej służby to były lata dobrze zrealizowane, bo to był od samego początku i jest mój najważniejszy cel”. Wspomniał przy tym, że polskie społeczeństwo zarabia więcej, że istnieją takie programy społeczne, jak 500+, czy trzynasta emerytura, a ludzie mają łatwiejszy dostęp do usług społecznych

Prezydent stwierdził także, że Polska jest bezpieczna pod względem wojskowym. „A temu służy to, że jesteśmy w sojuszu północnoatlantyckim. I jest dla mnie wielką satysfakcją, że dzisiaj w Polsce są obecne wojska sojuszu północnoatlantyckiego, które my tutaj zaprosiliśmy. Są z naszej woli, na naszą prośbę. Przede wszystkim nasi amerykańscy sojusznicy – najsilniejsza, najpotężniejsza i najskuteczniejsza armia świata. Że dzięki temu nasze bezpieczeństwo jest realne” – powiedział. Dodał również, że konieczne jest dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, czym zdobył wielki aplauz ze strony publiczności.

Następnie A. Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję. „Ja wiem, że pani marszałek Elżbieta Witek wydała dzisiaj zarządzenie wyborów prezydenckich i że te wybory, jak zapowiedziała, odbędą się, zgodnie z tym, co zdecydowała, 10 maja. Tak, proszę Państwa, oczywiście będę kandydował w tych wyborach prezydenckich” – powiedział, co również wzbudziło entuzjazm zgromadzonych. „Szanowni Państwo, bardzo mi zależy na tym, żeby rozwój Polski, który w ostatnich latach tak dobrze postępuje, nadal trwał. Bardzo mi zależy na tym, żeby rząd, który jest, i który w moim przekonaniu dobrze rządzi Polską, bardzo skutecznie prowadzi nasze sprawy gospodarcze, który dobrze realizuje powierzone mu zadania, a także te zobowiązania wyborcze, które kiedyś były także i moimi zobowiązaniami – żeby ten rząd mógł dalej realizować swoją misję, przedstawiając dobre projekty ustaw, które będą przyjmowane przez prezydenta, bo mamy ten sam program. Jeżeli będą to dobrze przygotowane ustawy, ustawy, które będą wspierały społeczeństwo, wspierały rozwój kraju, to z całą pewnością rząd będzie mógł zawsze liczyć na mój odpowiedzialny podpis. I dlatego właśnie zdecydowałem się kandydować, bo uważam, ze jest to potrzebne. Uważam, że ta polityka, która była do tej pory realizowana i jest realizowana, jest polityką skuteczną. Polityką, która prowadzi do wzrostu społeczności Polski, polityką, która nas buduje” – dodał.

Prezydent mówił również m.in. o polityce zagranicznej, wspomniał w tym kontekście o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w ostatnich dniach oraz o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa na szczycie państw Trójmorza w Warszawie w 2017 roku; o planach gospodarczo-inwestycyjnych, takich jak budowa trasy ekspresowej S19, Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy realizacja gazociągu z Norwegii; czy o wzroście zamożności polskich rodziców. Odpowiadał również na pytania zgromadzonych.

Decyzję o starcie w wyborach A. Duda ogłosił kilka godzin po ich zarządzeniu przez Marszałka Sejmu. Jak informowaliśmy kilka godzin temu (https://www.iln24.pl/znamy-date-wyborow-prezydenckich-2020/), Elżbieta Witek zarządziła głosowanie na 10 maja. W 2015 roku I tura wyborów prezydenckich również odbyła się dokładnie tego dnia, wygrał ją A. Duda, a 2 tygodnie później w II turze pokonał ówcześnie urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z Konstytucją RP, prezydent ma prawo do jednej reelekcji.

Oprócz A. Dudy, swój start w wyborach ogłosili również Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (informacje o kandydatach tutaj: https://www.iln24.pl/znamy-date-wyborow-prezydenckich-2020/).

(KPRP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *