Złota Piłka 2021. Messi triumfuje. Lewandowski ,,tylko,, z pierwszą nagrodą

Podziel się:

Robert Lewandowski – najlepszy napastnik roku i wicemistrz plebiscytu na najlepszego piłkarza roku. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz Nowak/iln24.pl

Paryż: W Theatre Du Chatelet odbyła się 65. ceremonia wręczenia „Złotej Piłki” – jednej z najbardziej prestiżowych nagród w piłce nożnej. Po raz 7. w karierze trofeum zdobył Argentyńczyk Lionel Messi. Na 2. miejscu uplasował się Robert Lewandowski. Polak został jednak uznany za najlepszego napastnika roku. Z kobiet najlepszą okazała się Alexia Putellas z Hiszpanii.

Polską publiczność najbardziej interesował wynik czołowego zawodnika kadry „Biało-Czerwonych” – Roberta Lewandowskiego, grającego na co dzień w niemieckim klubie Bayern Monachium. Do tej pory najlepszy wynik osiągnął w 2015 roku. Był wówczas czwarty. W ubiegłym roku miał wielką szansę zdobycia trofeum, jednak plebiscyt został odwołany z powodu covid-19. Dzisiaj po ogłoszeniu zawodników, którzy zajęli miejsca 3-30, było pewnie, że „Lewy” zajmie pierwsze lub drugie miejsce.

Jednak za lepszego został uznany Lionel Messi – Argentyńczyk grający od tego roku we francuskim Paris Saint-Germain. Jest to jego siódme trofeum. Wcześniej zdobył je w l. 2009-2012 (jako jedyny w historii osiągnął to 4 razy z rzędu), 2015 oraz 2019. Co ciekawe, jest jedynym Argentyńczykiem, który zdobył to trofeum, a Argentyna jest jedynym krajem, który zdobył więcej niż jedną Złotą Piłkę i jednocześnie mającego jednego jej zdobywcę. Co więcej, „Biało-Błękitni” zajęli dzisiaj 1. miejsce w rankingu państw o największej ilości zwycięstw w plebiscycie – choć zajmują je razem z Niderlandami, Niemcami oraz Portugalią.

Messi: „Lewy” zasłużył na nagrodę

Argentyńczyk w przemówieniu wygłoszonym po ogłoszeniu wyników przyznał, że nagroda należała się również R. Lewandowskiemu. Stwierdził, że w ubiegłym roku Polak zasłużył na nią. L. Messi jednak w tym roku stał się bohaterem Mistrzostw Ameryki Południowej – został uznany za najbardziej wartościowego gracza turnieju (MVP), i zdobył jego Złoty But. Stał się też jednym ze zwycięzców „Copa América” (turniej wygrała Argentyna), i wraz z Kolumbijczykiem Luisem Díazem został jego królem strzelców (4 bramki).

Nagroda dla „Lewego” jest i tak wielkim sukcesem – jest to jego najlepsze miejsce w plebiscycie oraz najlepszy wynik dla reprezentanta Polski. Do tej pory najlepszy był Kazimierz Deyna, który w 1974 roku zajął 3. miejsce. „RL9” ma jeszcze jeden powód do radości – stał się laureatem nagrody dla najlepszego napastnika. Trofeum w tej kategorii przyznano w tym roku po raz pierwszy.

Trzecie miejsce w plebiscycie „Złotej Piłki” zajął Jorginho – reprezentant Włoch grający w angielskim Chelsea Londyn.

Kto wygrał pozostałe kategorie?

Z kobiet najlepszą okazała się Hiszpanka Alexia Putellas grająca w hiszpańskiej Barcelonie. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka i koleżanka klubowa Jennifer Hermoso. Tuż za nią uplasowała się Australijka Samantha Kerr występująca w londyńskim Chelsea.

To właśnie „Niebiescy” z angielskiej stolicy zostali w tym roku uznani za najlepszy klub roku. Nagrodę w tej kategorii przyznano po raz pierwszy.

Przyznano również nagrodę imienia Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza. Zdobył ją Włoch Gianluigi Donnarumma, na co dzień grający w Paris Saint-Germain. Jednym z jego tegorocznych osiągnięć było wywalczenie tytułu Mistrza Europy dla Italii. Po meczu finałowym z Anglią, zakończonym remisem 1:1, w ostatniej kolejce fazy rzutów karnych obronił strzał Buyako Saki, dzięki czemu Włosi wygrali ją 3:2.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika niemającego ukończonych 21 lat (Trofeum im. Raymonda Kopy) przyznano 19-letniemu Pedriemu – Hiszpanowi z klubu Barcelona.

Czym jest „Złota Piłka”?

„Złota Piłka” jest nagrodą dla najlepszego zawodnika roku. Plebiscyt jest organizowany przez francuski tygodnik piłkarski „France Football”, a nagrody wręcza się na podstawie głosów od jego dziennikarek i dziennikarzy. Konkurs odbywa się od 1956 roku. Przez długi czas nagroda była przyznawana wyłącznie Europejczykom. Od 1995 roku uwzględniani są również piłkarze pozaeuropejscy grający w ligach Starego Kontynentu.

W 2018 roku po raz pierwszy wręczono również nagrody dla najlepszej piłkarki oraz najlepszego młodego zawodnika. Natomiast od 2019 roku wręcza się również nagrodę dla najlepszego bramkarza. W tym roku dodano 2 kolejne kategorie – „najlepszy napastnik” oraz „najlepszy klub”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.