Znamy datę wyborów prezydenckich 2020

Podziel się:

Pałac Prezydencki w Warszawie, fot. Pixabay

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek ogłosiła datę tegorocznych wyborów prezydenckich. Do urn pójdziemy 10 maja. Jeśli żadna z kandydujących osób nie zdobędzie przynajmniej połowy głosów, 2 tygodnie później odbędzie się druga tura. Do tej pory swój start w wyborach ogłosiło 5 osób.

Zgodnie z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 289 § 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę 10 maja 2020 r. – poinformowała we środę 5 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do podpisanego dziś postanowienia dołączony jest kalendarz wyborczy, pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Postanowienie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to formalny początek kampanii wyborczej.

Zgodnie z Konstytucją, Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na Prezydenta RP może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Na Prezydenta RP wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.

Do tej pory 5 osób ogłosiło swój start w wyborach. Są to:

  • Robert Biedroń, poseł na Sejm RP w l. 2011-2014 (z ramienia Ruchu Palikota/Twojego Ruchu), prezydent Słupska w l. 2014-2018, w 2019 roku twórca partii Wiosna, na której czele stoi do dziś, poseł do Parlamentu Europejskiego z jej ramienia od tego samego roku, rekomendowany przez koalicję Lewica, w skład której wchodzą głównie Sojusz Lewicy Demokratycznej, partię Razem oraz Wiosnę);
  • Krzysztof Bosak, poseł na Sejm RP w l. 2005-2007 (z ramienia Ligi Polskich Rodzin) i od 2019 roku (z ramienia Konfederacji Wolność i Niepodległość), działacz Ruchu Narodowego, rekomendowany przez Konfederację Wolność i Niepodległość, w skład której wchodzą głównie Konfederacja Korony Polskiej, partia KORWiN oraz Ruch Narodowy;
  • Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, pracujący wcześniej m.in. dla Gazety Wyborczej, Newsweek Polska, Religia.tv, TVN, od 2015 roku publikujący w Tygodniku Powszechnym, nie rekomendowany przez żadne z ugrupowań politycznych;
  • Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka na Sejm RP od 2005 roku (z ramienia Platformy Obywatelskiej), pełniąca funkcję Marszałka Sejmu RP w 2015 roku, rekomendowana przez Koalicję Obywatelską, w skład której wchodzą głównie Inicjatywa Polska, .Nowoczesna, Platforma Obywatelska oraz partia Zieloni;
  • Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej w l. 2011-2015, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego od 2015 roku, poseł na Sejm RP od tego samego roku, rekomendowany przez Koalicję Polską, w skład której wchodzą głównie ruch Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Unia Europejskich Demokratów.

Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji odnośnie ewentualnego ubiegania się o drugą kadencję. Decyzji nt. ewentualnego wystawienia swojej osoby w wyborach ani udzielenia poparcia którejkolwiek ze startujących osób nie podjęła również Zjednoczona Prawica – koalicja, z ramienia której 5 lat temu A. Duda został głową państwa i w skład której wchodzą Porozumienie, Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska.

5 lat temu I tura wyborów prezydenckich również odbyła się 10 maja. Wygrał ją A. Duda, jednak nie uzyskał wymaganej większości głosów i 2 tygodnie później zmierzył się z urzędującym wówczas prezydentem Bronisławem Komorowskim w II turze, w której również okazał się lepszy.

(Sejm RP, mat.włas.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *