Żółw, skóry i czaszki niedźwiedzia oraz skóra wilka .Nieudany przemyt na wschodzniej granicy

Podziel się:

fot.KAS

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na granicy z Białorusią i Ukrainą okazy chronione przepisami konwencji CITES.W bagażach podróżnych funkcjonariusze znaleźli żywego żółwia stepowego, skóry i czaszki niedźwiedzia brunatnego, a także skórę wilka szarego-poinformowała Justyna Pasieczyńska Rzecznik Prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Aby legalnie przewieźć przez granicę chronione okazy, niezbędne są dokumenty wydawane przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Podróżni nie mieli odpowiednich zezwoleń na legalny przewóz okazów CITES przez granicę

W bagażu mieszkańca Białorusi, który przekraczał granicę w Terespolu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli dwie wyprawione skóry niedźwiedzi, skórę wilka oraz dwie przytwierdzone do desek czaszki niedźwiedzi.

Obywatelka Ukrainy, którą skontrolowano na granicy w Hrebennem, próbowała nielegalnie wwieźć do Polski żywego żółwia stepowego.

Przez granicę – tylko z dokumentami

Niedźwiedź brunatny, wilk szary i żółw stepowy to gatunki chronione na podstawie przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Aby móc je legalnie przewieźć przez granicę – potrzebne są zezwolenia CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Podróżni nie posiadali zezwoleń, dlatego funkcjonariusze zatrzymali okazy. Żółw trafił na kwarantannę do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Przypominamy, że nielegalny przewóz chronionych okazów CITES jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów.

(źródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.