EL.MŚ 2022. Zwycięstwo Polski w Tiranie!

Arena Narodowa w Tiranie. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikipedia/ErtonKashta

Tirana: Polska wygrała z Albanią 1:0 w meczu eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn 2022. Awansowała w ten sposób na 2. miejsce w grupie I i ma bardzo duże szanse na grę w barażach. Po zdobyciu bramki przez „Biało-Czerwonych” mecz został przerwany na około 20 minut z powodu zachowania albańskich kibiców.

To był decydujący mecz zarówno dla Polski, jak i dla Albanii. Zwycięska drużyna praktycznie zapewniłaby sobie 2. miejsce w grupie I, co daje grę w barażach o awans do przyszłorocznych Mistrzostw. Natomiast w razie remisu zadecydowałyby mecze 2 ostatnich kolejek. Z tym, że trudniej miałaby Albania – choć wciąż prowadziłaby nad Polską 1 punktem, to czeka ją jeszcze mecz z Anglią na Wembley. Dlatego obydwie drużyny musiały dać z siebie wszystko.

Choć obydwie ekipy usiłowały zdobyć bramkę, to jednak do 77. minuty na tablicy widniał bezbramkowy remis. W owej minucie Mateusz Klich posłał piłkę w pole karne Albańczyków, a Karol Świderski umieścił ją w bramce. Jednak szybko sędzia przerwał mecz ze względu na zachowanie publiczności – na boisko, w tym w stronę polskich piłkarzy, zaczęły lecieć butelki. Zawodnicy zeszli do szatni, mecz został zawieszony, pojawiły się informacje o wejściu policji na trybuny, na których atmosfera była najbardziej napięta.

Po około 20 minutach piłkarze wrócili na boisko. Przez kilka minut rozgrzewali się po przerwie, a następnie Clément Turpin wznowił mecz. Jednak do jego końca żadna z drużyn nie zdobyła już gola. Dzięki zwycięstwu, “Biało-Czerwoni” mają bardzo duże szanse na grę w barażach.

Sytuacja w eliminacjach

W 2 pozostałych meczach grupy I w Londynie Anglia zremisowała z Włochami 1:1, a San Marino przegrało u siebie z Andorą 0:3. Anglicy prowadzą w grupie, na 2. miejscu jest Polska, natomiast na 3. Albania (patrz tabela niżej).

Dzisiaj odbyły się również mecze w grupach A, B, C, D oraz F. W grupie F Dania pokonała Austrię 1:0 i ma już zapewniony awans do Mundialu – nad 2. w grupie Szkocją ma 7 punktów przewagi. W grupie A 2 pierwsze miejsca zajmują Serbia oraz Portugalia – jedna z tych drużyn awansuje do Mistrzostw, a druga zagra w barażach. Natomiast w grupie C Szwajcaria pokonała Litwę 4:0 i zajmuje 1. miejsce w grupie. Ona również ma zapewnioną co najmniej grę w barażach, podobnie jak 2. w grupie Włochy.

Wczoraj odbyły się mecze w grupach E, G, H oraz J. W ostatniej z nich Niemcy jako pierwsze zapewniły sobie awans do Mundialu – nad 2. w grupie Rumunią mają 8 punktów przewagi. Natomiast w grupie H 2 pierwsze miejsca zajmują Federacja Rosyjska oraz Chorwacja. Jedna z tych drużyn awansuje do Mistrzostw, a druga zagra w barażach.

W listopadzie odbędą się 2 ostatnie kolejki eliminacji. 12 XI Polska zagra na wyjeździe z Andorą. W Londynie odbędzie się wspomniany mecz Anglia-Albania, a w Budapeszcie Węgry Podejmą San Marino. Natomiast 15 XI na PGE Narodowym Polska zagra z Węgrami, San Marino u siebie z Anglią, a w Tiranie odbędzie się mecz Albania-Andora.

Albania 0:1 Polska (do przerwy 0:0)

Bramki:

0:1 – Karol Świderski, 77. minuta

Składy:

Albania: Etrit Berisha – Elseid Hysaj, Frédéric Veseli, Marash Kumbulla, Ardian Ismajli – Keidi Bare (od 77. minuty Enis Çokaj), Ylber Ramadani, Lorenc Trashi (od 65. minuty Ermir Lenjani) – Rey Manaj, Myrto Uzuni (od 58. minuty Armando Broja), Odise Roshi (od 77. minuty Nedim Bajrami)

Polska: Wojciech Szczęsny – Paweł Dawidowicz, Jan Bednarek, Kamil Glik, Tymoteusz Puchacz – Kamil Jóźwiak (od 71. minuty Przemysław Frankowski), Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder (w 2. połowie Mateusz Klich), Piotr Zieliński – Adam Buksa (od 71. minuty Karol Świderski), Robert Lewandowski

Sędziowie: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Cyril Gringore, techniczny: Ruddy Buquet, główny V.A.R.: Jérôme Brisard, asystent V.A.R.: Amaury Delerue (wszyscy z Francji)

Sytuacja w grupie I po 8 kolejkach

(punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – mecze wygrane/mecze zremisowane/mecze przegrane)