Eliminacje Mundialu 2022.Ekwador -Brazylia emocje w Quito

Podziel się:

Stadion Rodrigo Paz Delgado w Quito. Zdjęcie ilustracyjne, fot. commons.wikimedia.org/Ajotx

Rozpoczęła się 15. kolejka eliminacji strefy CONMEBOL (Ameryka Południowa) do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. W pierwszym meczu Ekwador zremisował u siebie z Brazylią 1:1. Od 20. minuty obydwie drużyny grały w dziesiątkę.

Mecz odbył się na stadionie Rodrigo Paz Delgado w ekwadorskiej stolicy, Quito. Już w 6. minucie Brazylijczycy objęli prowadzenie – bramkę zdobył Casemiro. Obydwie drużyny od tamtego czasu prowadziły akcje na bramkę przeciwnika – Ekwadorczycy próbowali doprowadzić do remisu, Brazylijczycy chcieli zwiększyć prowadzenie. Jednak do przerwy wynik nie uległ zmianie. Większe emocje wywoływały decyzje sędziego, który wykluczył z gry po jednym zawodniku z każdej ekipy.

Od 15. minuty Ekwadorczycy grali w dziesiątkę – bramkarz Alexander Domínguez, próbując wykopać piłkę, trafił w szyję jednego z Brazylijczyków. Po wideoweryfikacji sędzia pokazał Ekwadorczykowi czerwoną kartkę. Natomiast po kilku minutach to samo pokazał Brazylijczykowi Emersonowi – piłkarz został ukarany żółtą kartką, jednak ponieważ na samym początku meczu również ją zobaczył, to musiał opuścić boisko.

W 26. minucie czerwoną kartkę otrzymał bramkarz gości – wprawdzie wykopał piłkę, jednak po chwili w jego nogę wpadł Enner Valencia. Po chwili Wilmar Roldan znów dokonał wideoweryfikacji i cofnął Alissonowi czerwoną kartkę, jednak ukarał go żółtą. W dalszej części gry żółty kartonik zobaczyli również Raphinha i Militao. O zaciętości pierwszej połowy i długości przerw w niej świadczy fakt, że sędzia doliczył do niej aż 10 minut.

Remis po rzucie rożnym, długa przerwa pod koniec gry

W 2. połowie w 49. minucie piłkę w bramce umieścił Michael Estrada, jednak gol nie został uznany – chwilę wcześniej piłka opuściła boisko. Na remis trzeba było czekać do 75. minuty – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, bramkę głową zdobył Felix Torres.

W doliczonym czasie gry Eduar Preciado zderzył się z pięścią Alissona. W. Roldan pokazał brazylijskiemu bramkarzowi drugą żółtą kartkę i podyktował Ekwadorczykom rzut karny. Jednak po chwili dokonał wideoweryfikacji, po której anulował swoje decyzje i podyktował gospodarzom „zaledwie” rzut rożny. Przerwa w grze była tak długa, że po upłynięciu 5 minut do doliczonego czasu gry sędzia pozwolił kontynuować mecz przez kolejne 6 minut.

Dopiero 11 minut po upłynięciu regulaminowego czasu gry Kolumbijczyk zakończył spotkanie. Zakończyło się ono wynikiem, jaki widniał na tablicy od 75. minuty. Wynik nie miał wielkiego znaczenia dla Brazylii – i tak ma zapewniony awans na Mundial. Ekwadorczycy z kolei nie mogą być jeszcze pewni gry na Mistrzostwach – o ich ewentualnym udziale zdecydują kolejne kolejki.

Amerykańskie państwa walczą o awans

O północy rozpoczął się mecz Paragwaj-Urugwaj, w nocy odbędzie się jeszcze spotkanie Chile-Argentyna. Natomiast wieczorem rozegrane zostaną mecze Kolumbia-Peru oraz Wenezuela-Boliwia. Pewna awansu do mundialu, oprócz Brazylii, jest jeszcze Argentyna.

W nocy rozegrane również zostaną mecze 10. kolejki trzeciej, finałowej fazy eliminacji w strefie CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby). Będą to spotkania Jamajka-Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki-Salwador, Honduras-Kanada oraz Kostaryka-Panama. W tej strefie jeszcze żadna drużyna nie może być pewna awansu.

Ekwador 1:1 Brazylia (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Casemiro, 6. minuta

1:1 – Felix Torres, 75. minuta

Składy:

Ekwador: Alexander Domínguez (w 15. minucie czerwona kartka) – Félix Torres, Piero Hincapié, Pervis Estupiñán, Ángelo Preciado (od 66. minuty Romario Caicedo) – Carlos Gruezo (od 66. minuty Eduar Preciado), Gonzalo Plata, Franco Palma (od 15. minuty Hernán Galindez – bramkarz), Moisés Caicedo (od 85. minuty Sebastián Mendez) – Michael Estrada (od 86. minuty Michael Carcelen), Enner Valencia

Brazylia: Alisson – Emerson Aparecido (w 20. minucie czerwona kartka), Thiago Silva, Alex Sandro, Eder Militão – Casemiro, Fred, Philippe Coutinho (od 32. minuty Dani Alves) – Matheus Cunha (od 77. minuty Gabriel Barbosa), Rafinha (od 63. minuty Anthony), Vinícius Júnior (od 63. minuty Gabriel Jesus)

Sędziowie: główny: Wilmar Roldán, liniowi: Alexander Guzman i John Leon Sánchez, techniczny: Carlos Betancur (wszyscy czterej z Kolumbii), V.A.R.: Leodán González (Urugwaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.